Achimenes wielkokwiatowy - Achimenes grandiflora

2020-07-16 15:59 Michał Mazik
Achimenes wielkokwiatowy
Autor: www.thinkstockphotos.com Achimenes wielkokwiatowy

Achimenes wielkokwiatowy to bylina należąca do rodziny ostrojowatych (Gesneriaceae). W środowisku naturalnym występuje głównie w Ameryce Środkowej. W Polsce jest uprawiany jako roślina doniczkowa.

Achimenes wielkokwiatowy ma wzniesiony, kępiasty pokrój. Dorasta do 25-35 cm wysokości. Liście są ciemnozielone, szorstkie, owłosione o sercowatym kształcie. Największą ozdobą rośliny są duże, pięciopłatkowe kwiaty, które mogą mieć różną barwę – białą, różową, fioletową, niebieską lub czerwoną. Achimenes kwitnie od początku lata aż do jesieni.

Achimenes - warunki uprawy

Achimenes wielkokwiatowy zaleca się uprawiać w miejscach jasnych, ale nie bezpośrednio nasłonecznionych. Odpowiednie są parapety okien wystawy wschodniej i zachodniej (w tym wypadku czasem trzeba roślinę osłonić, np. kartką papieru). Optymalna temperatura latem wynosi 20-25 st. C, zimą 15-20 st. C. Z powodzeniem rośnie w uniwersalnej ziemi dla roślin pokojowych. Dla zwiększenia przepuszczalności można wymieszać ją z piaskiem. Na dnie donicy zaleca się ułożyć warstwę drenażową. W sezonie achimenes należy regularnie podlewać (przesuszony szybko zamiera!).

>>Przeczytaj też: Nawożenie kwiatów doniczkowych w domu: Jak i czym nawozić domowe rośliny doniczkowe

Sporadycznie – raz na kilka tygodni – warto dokarmiać go nawozami dla roślin kwitnących. Późną jesienią roślina traci liście i przechodzi w stan spoczynku - to naturalny proces. Należy przenieść ją wtedy do nieco chłodniejszego pomieszczenia i ograniczyć podlewanie (pędy powinny zaschnąć). W suchych pomieszczeniach może dochodzić do zasychania końcówek liści. Achimenes rozmnaża się przez uszczykiwanie i ukorzenianie sadzonek wierzchołkowych lub podział kłączy.

Achimenes wielkokwiatowy to ciekawa, obficie kwitnąca roślina doniczkowa do dekoracji mieszkań. W okresie letnim można ją przenieść na balkon lub taras.

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VI - X
Wysokość 25 cm - 35 cm
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów niebieska
Pokrój kępiasty