Achimenes wielkokwiatowy - Achimenes grandiflora

2022-04-11 14:43

Achimenes wielkokwiatowy to bylina należąca do rodziny ostrojowatych (Gesneriaceae). W środowisku naturalnym występuje głównie w Ameryce Środkowej. W Polsce jest uprawiany jako roślina doniczkowa.

Achimenes wielkokwiatowy
Autor: www.thinkstockphotos.com Achimenes wielkokwiatowy

Achimenes wielkokwiatowy ma wzniesiony, kępiasty pokrój. Dorasta do 25-35 cm wysokości. Liście są ciemnozielone, szorstkie, owłosione o sercowatym kształcie. Największą ozdobą rośliny są duże, pięciopłatkowe kwiaty, które mogą mieć różną barwę – białą, różową, fioletową, niebieską lub czerwoną. Achimenes kwitnie od początku lata aż do jesieni.

Achimenes - warunki uprawy

Achimenes wielkokwiatowy zaleca się uprawiać w miejscach jasnych, ale nie bezpośrednio nasłonecznionych. Odpowiednie są parapety okien wystawy wschodniej i zachodniej (w tym wypadku czasem trzeba roślinę osłonić, np. kartką papieru). Optymalna temperatura latem wynosi 20-25 st. C, zimą 15-20 st. C. Z powodzeniem rośnie w uniwersalnej ziemi dla roślin pokojowych. Dla zwiększenia przepuszczalności można wymieszać ją z piaskiem. Na dnie donicy zaleca się ułożyć warstwę drenażową. W sezonie achimenes należy regularnie podlewać (przesuszony szybko zamiera!).

Sporadycznie – raz na kilka tygodni – warto dokarmiać go nawozami dla roślin kwitnących. Późną jesienią roślina traci liście i przechodzi w stan spoczynku - to naturalny proces. Należy przenieść ją wtedy do nieco chłodniejszego pomieszczenia i ograniczyć podlewanie (pędy powinny zaschnąć). W suchych pomieszczeniach może dochodzić do zasychania końcówek liści. Achimenes rozmnaża się przez uszczykiwanie i ukorzenianie sadzonek wierzchołkowych lub podział kłączy.Achimenes wielkokwiatowy to ciekawa, obficie kwitnąca roślina doniczkowa do dekoracji mieszkań. W okresie letnim można ją przenieść na balkon lub taras.

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VI - X
Wysokość 25 cm - 35 cm
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów niebieska
Pokrój kępiasty
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE