Jak przygotować dom na Wielkanoc? 10 rad dla zabieganych

Czysty dom na Wielkanoc? Oznacza to zwykle duże wiosenne porządki. Oczywiście podstawowa rada to bieżące sprzątanie – wtedy przed samymi świętami nie trzeba się zbytnio wysilać. Ale dobrze wszyscy wiemy, że z czasem i zapałem do sprzątania jest różnie. Dlatego radzimy, jak przygotować dom na Wielkanoc sprawnie i przyjemnie. Poznaj 10 rad dla zabieganych!

Ozdoby wielkanocne w kolorach wiosny
Kolorowe pisanki na Wielkanoc
Kolorowe pisanki na Wielkanoc
Wielkanocne dekoracje home&you
Tradycyjne ozdoby wielkanocne w artystycznej odsłonie GALERIA

Goście już niemal u drzwi, a w mieszkaniu rozgardiasz… Warto zrobić wszystko, by w panice nie zaczynać domowych porządków w ostatniej chwili. Samo sprzątanie zajmuje trochę czasu, ale podzielone na wiele etapów będzie właściwie niezauważalne. Wielkanoc to również smaczne dania i piękne dekoracje.

1. Dobre planowanie

Nie zaszkodzi przygotować klasycznego planu działania – najlepiej rozpisanego na jak najdłuższy czas, nawet na 2 tygodnie. Codziennie będziemy odhaczać to, co zostało zrobione, i w ten sposób jeszcze lepiej się motywować do kolejnych prac. Dobra checklista, z której na bieżąco skreślamy sfinalizowane operacje, to klucz do sukcesu!

2. Czyszczenie i mycie z wyprzedzeniem

Część prac można wykonać znacznie wcześniej. Dobry przykład: mycie okien oraz pranie firan. Nie musimy tego zostawiać na ostatnią chwilę, okna zresztą nie zdążą się na nowo zabrudzić do Wielkanocy. Inne prace do zrobienia z wyprzedzeniem to czyszczenie dywanów. Ponieważ potrafią one sporo ważyć, lepiej oddelegować to zadanie na najsilniejszego członka rodziny, który przeprowadzi prace na świeżym powietrzu. Wcześniej możemy się też zająć myciem i odkurzaniem lamp. Jedna z zasad sprzątania mówi, że zaczynamy od góry, a kończymy na dole (posadzki), dlatego zajmowanie się żyrandolami i lampami na samym początku jest tym bardziej dobrym pomysłem.

3. Zaczynamy od najbardziej zabrudzonego pomieszczenia

Grunt to dobra motywacja, dlatego zacznijmy od najtrudniejszych rzeczy – czyli pomieszczenia, w którym najłatwiej o zabrudzenia. Takim jest zazwyczaj kuchnia, zwłaszcza jeśli często dajemy się porwać kulinarnej fantazji. Pamiętajmy, by zaczynać sprzątanie od góry: półki, szafki, później blaty, a na końcu podłoga. Aby mieć z górki, w pierwszej kolejności umyjmy płytę grzewczą, gdzie lubi gromadzić się mało przyjemny tłuszcz.

Nie przegap: Jak posprzątać dom? Sposoby i plan działania >>>

4. Kolejność ma znaczenie

Warto zapamiętać dwie zasady, jeśli chodzi o kolejność sprzątania. Po pierwsze, jak było wspomniane w poradzie wyżej, kierujemy się od góry do dołu, czyli na początek czyścimy lampy, później górne szafki, półki i regały, wreszcie blaty i na końcu podłogi. Powód jest prosty: podczas czyszczenia półek czy szafek kurz może nieopatrznie opadać na podłogę. Dlatego jeśli wyczyścimy ją na samym początku, praca pójdzie na marne i będzie trzeba ją powtarzać.

Po drugie, kierujemy się od środka na zewnątrz, czyli wyciągamy wszystko z szafek i z półek, myjemy je, a dopiero później przechodzimy do czyszczenia frontów.

 Dom na Wielkanoc - sprzątanie

Przygotuj dobry plan działania - to klucz do sukcesu!

Fot. Thinkstockphotos.com

5. Ułatwiamy sobie zadania

Kluczem do szybkich prac porządkowych jest wykorzystanie odpowiednich akcesoriów i środków czyszczących. Niektóre patenty są nawet nieoczywiste. Na przykład żaluzje sprawnie wyczyścimy za pomocą mokrej skarpetki nasuniętej na rękę. Z kolei w zmywarce sprytnie umyjemy dekoracje i bibeloty, oszczędzając w ten sposób czas na ich pieczołowite czyszczenie (oczywiście trzeba się upewnić, czy dane drobiazgi nadają się do mycia w zmywarce). Do czyszczenia wykorzystujmy chłonne mopy oraz ściereczki z mikrofibry. Świetnie sprawdzą się też ściereczki od razu nasączone środkiem czyszczącym. Trudne zabrudzenia w zakamarkach? Wykorzystajmy starą szczoteczkę do zębów.

6. Praca zespołowa z nagrodą

Warto zamienić prace porządkowe w swoistą zabawę. Na przykład o jednym czasie wszyscy domownicy ruszają do swoich zadań. Ustawiamy budzik na wybraną godzinę – gdy zadzwoni, każdy przerywa pracę i wtedy przychodzi czas na coś przyjemnego, np. wspólne gry, oglądanie telewizji czy chociażby zajadanie się pizzą.

7. Dobry plan gotowania

Pamiętaj, że nie musisz spędzać wielu godzin w kuchni. Samodzielnie przygotuj te dania, które nie wymagają zbyt wiele wysiłku – część zaś możesz kupić i naprawdę nikt się nie poczuje tym urażony! Typowo wielkanocne przysmaki, które łatwo przygotujesz, to np. pieczone mięsa. Wystarczy je zamarynować, przyprawić i wstawić do piekarnika na określony czas (zgodnie z przepisem). Szybko przygotujesz też domowy chrzan, różnorodne sałatki, paschę, a także żurek. Jeśli chodzi o ciasta, bez problemu upieczesz babkę piaskową czy sernik. Także przepisy na mazurki nie są skomplikowane, a do ich dekorowania możesz zatrudnić całą rodzinę – dobra zabawa gwarantowana.

Zobacz też: Jak udekorować mazurki? >>>

 Dom na Wielkanoc

Pyszne dania i pomysłowe dekoracje tworzą piękną całość na wielkanocnym stole

Fot. Thinkstockphotos.com

8. Proste dekoracje wielkanocne

Wielkanoc to dobra okazja, by przeprowadzić wiosenną metamorfozę wnętrza. Wystarczą do tego drobne ozdoby wielkanocne i dekoracje w wersji zrób to sam. Rzeżucha w jajkach, stroik wielkanocny z gałązek i z tego, co mamy pod ręką, pisanki i kraszanki – możliwości jest bardzo dużo. Trzeba tylko dobrze zaplanować prace!

Zainteresuje Cię też:

Dekoracje wielkanocne z rzeżuchy krok po kroku >>>

Proste dekoracje wielkanocne: zając wielkanocny na patyku ZRÓB TO SAM >>>

Koszyczek wielkanocny z makulatury >>>

9. Stół na Wielkanoc

Biała porcelana i lśniące sztućce absolutnie wystarczą. Inne polecane kolory to te kojarzące się z wiosną: zwłaszcza zieleń i żółcień. Jeśli nie masz czasu na przygotowywanie dekoracji wielkanocnych, na stole umieść wazon z kwiatami: tulipanami czy żonkilami.

Zobacz też: Więcej na temat wielkanocnych stołów >>>

 Dom na Wielkanoc - ozdoby wielkanocne

Pisanki i kwiaty - nie trzeba wiele więcej, by wczuć się w radosny klimat świąt

Fot. Thinkstockphotos.com

10. Porządki last minute

A co zrobić, jeśli goście mają wpaść za 15 minut, a wszystkiego nie udało się doprowadzić do końca? Są na to doraźne rozwiązania, o których… nikt inny nie musi wiedzieć. Wykorzystaj puste przestrzenie na upchnięcie porozrzucanych drobiazgów: szafki, regały, a nawet piekarnik i zmywarkę. Żaden z gości tam nie zajrzy! Z kolei szybka akcja z odkurzaczem (z różnymi końcówkami) pozwoli usunąć wszelkie okruszki i zabrudzenia, które się w ostatnim czasie uzbierały.

Dekoracje wielkanocne – pomysły i GALERIE ZDJĘĆ

Dekoracje wielkanocne zrobione samodzielnie to ulga dla domowego budżetu, a także sposób na dobrą zabawę. Koniecznie zaproś do niej wszystkich domowników!

Ocena: 0
Tekst: Redakcja Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

POLECANE ARTYKUŁY