Jak wyczyścić rolety i żaluzje? Sposoby na czyszczenie żaluzji i rolet okiennych

Jeśli nie wiesz, jak wyczyścić rolety okienne, ten poradnik jest dla Ciebie. Zdradzamy sposoby na czyszczenie rolet rzymskich, zwijanych  i typu dzień-noc oraz czyszczenie żaluzji drewnianych i aluminiowych. Sprawdź, jak wyczyścić rolety oraz żaluzje szybko i bez wysiłku.

Żaluzje aluminiowe
Żaluzje drewniane w kuchni
Rolety zwijane w gabinecie
Roleta rzymska w salonie
Roleta rzymska w kuchni

Zdarza się, że przy sprzątaniu mieszkania zapominamy o tak ważnej rzeczy jak czyszczenie rolet czy żaluzji. Jest to zrozumiałe, ponieważ są one stałymi, niezbyt rzucającymi się w oczy elementami wyposażenia wnętrz, jednak powinniśmy starać się nie zaniedbywać ich czystości, ponieważ kurzą się one i brudzą prawie tak samo jak każdy inny element wystroju. Radzimy, jak umyć rolety i żaluzje.

Polecamy: Sprzątanie, DOMOWE SPOSOBY: jak posprzątać dom? SPOSOBY na sprzątanie, PORADY, PLAN sprzątania>>

Jak wyczyścić rolety zwijane

Standardowych, zwijanych rolet z tkaniny nie należy prać, gdyż grozi to wyblaknięciem i zdeformowaniem materiału, a także prasować, ze względu na niebezpieczeństwo nadtopienia apretury (specjalna warstwa pokrywająca większość tkanin na rolety, chroniąca je przed zabrudzeniami, płowieniem i wilgocią). Zatem jak wyczyścić rolety zwijane?

Sprawdź też: jak myć okna >>>

Przede wszystkim na sucho. Kurz z tego typu rolety wystarczy ściągnąć przy pomocy suchej ściereczki, ale najlepiej zebrać go odkurzaczem. Jeśli dostrzeżesz na powierzchni rolety jakieś zabrudzenia, możesz spróbować je zeskrobać lub zetrzeć gumką do mazania. Jeśli zabiegi te nie poskutkują, przetrzyj brudne miejsca delikatnie zwilżoną (wodą lub ewentualnie wodą z minimalną ilością detergentu) ściereczką z mikrofibry, a w ostateczności – wacikiem nasączonym spirytusem salicylowym. Zanim zaczniesz czyścić roletę spirytusem, wypróbuj jego działanie na niewielkiej powierzchni materiału w niewidocznym miejscu. W ten sposób sprawdzisz, czy środek ten nie powoduje odbarwienia tkaniny, dzięki czemu bez obaw wyczyścisz zabrudzenia w bardziej widocznych miejscach. Na koniec przecieramy roletę suchą, czystą szmatką i nie zwijamy do momentu, gdy będzie całkowicie sucha.

Polecamy: Jak prać firanki? Pranie firanek w pralce czy ręczne?>>

Jak prać rolety rzymskie

Rolety rzymskie wykonuje się z tkanin zasłonowych i firanowych, co oznacza, że bez problemu możemy czyścić je na mokro, a nawet prać w pralce. Jak prać rolety materiałowe w pralce? Najlepiej nastawić program do prania delikatnych tkanin, bez wirowania. Pamiętaj tylko, by piorąc tego typu rolety, użyć zalecanego przez producenta (w zależności od rodzaju tkaniny) środka piorącego. By uniknąć powstawania zagnieceń, na czas suszenia rozłóż rolety na całą ich szerokość.

Przeczytaj też: Jak wybielić firanki: niezbędnik idealnej pani domu>>

Czyszczenie rolet dzień-noc

Rolety typu dzień-noc (zwane też czasami duolight) wykonywane są ze specjalnego materiału (zawierającego głównie poliester), którego nie należy prać w pralce ani oddawać do prania chemicznego, ponieważ może on ulec odbarwieniu. Traktujemy je więc podobnie jak standardowe, zwijane rolety – odkurzamy przy pomocy odkurzacza wyposażonego w końcówkę ze szczotką, a następnie odświeżamy, delikatnie przecierając lekko zwilżoną szmatką, jednak bez użycia detergentów.

Polecamy: Rolety czy żaluzje do okien? Co wybrać do kuchni, łazienki, salonu?>>

Czyszczenie żaluzji drewnianych i aluminiowych

Żaluzje aluminiowe czyścimy ściereczką, najlepiej flanelową. Pamiętaj, by umyć żaluzje na sucho, żeby uniknąć matowienia aluminium pod wpływem wody. Z kolei do czyszczenia żaluzji drewnianych używamy ściereczki nasączonej środkiem nabłyszczającym do drewna, a w przypadku większych zabrudzeń – ściereczki namoczonej w wodzie z dodatkiem płynu do mycia drewna. Przecieramy każdą żaluzję z osobna, a następnie od razu osuszamy.

Zobacz wideo: Montaż rolet wewnętrznych. Jak zamontować rolety okienne [WIDEO INSTRUKCJA]>>

Rolety i żaluzje - galerie zdjęć

Zobacz ciekawe aranżacje z wykorzystaniem modnych rolet i żaluzji.

Ocena: 0
Tekst: Sonia Łukomska Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

POLECANE ARTYKUŁY