Ściana w przedpokoju: 10 inspiracji na wystrój przedpokoju. Porady i ZDJĘCIA

2021-07-05 10:44

Z sukcesem zaaranżowana ściana w przedpokoju sprawia, że pomieszczenie staje się wizytówką domu. A przez to cały wystrój przedpokoju zachęca do wkroczenia do mieszkania. Pamiętajmy, że ściana w holu narażona jest na zabrudzenia i uszkodzenia. Pokazujemy, czym wykończyć ściany w przedpokoju, by zachowały estetyczny wygląd przez długi czas i były ładnym elementem wystroju wnętrza.

Spis treści

  1. Ściana w przedpokoju: okładzina ścienna
  2. Ściana w przedpokoju: tapeta
  3. Farba: malujemy ściany w przedpokoju
  4. Ściana w przedpokoju: okładziny ścienne
  5. Wystrój przedpokoju: domowa galeria lub biblioteczka
  6. Wystrój przedpokoju: rady architekta wnętrz
  7. Wystrój przedpokoju: GALERIE ZDJĘĆ

Pomysłów na wykończenie ściany w przedpokoju jest sporo. Pamiętajmy, że kolory i faktury ścian w przedpokoju powinny pasować do wystroju całego wnętrza. Wybraliśmy 13 zdjęć z pomysłami na ładny wystrój przedpokoju i ciekawą dekorację ściany. Charakter i wystrój przedpokoju powinien być zgodny ze stylem i wielkością całego mieszkania. Zawsze jednak decyduje o pierwszym wrażeniu. Nawet mały przedpokój nie musi być ciemny ani nudny. Nie musi też służyć tylko do komunikacji. Kiedy będzie dobrze urządzony, ciekawie wykończony i oświetlony, chętnie się w nim zatrzymamy. Świetny efekt daje odmienne potraktowanie ścian w przedpokoju, dlatego warto zadbać o ciekawe materiały wykończeniowe, takie jak okładziny, panele, drewno czy tapety.

Zobacz też: Przedpokój - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Ściana w przedpokoju: okładzina ścienna

Ścianę przedpokoju może pokrywać okładzina drewnopodobna, która nie tylko ją chroni, ale też dekoruje i tworzy ciekawy wystrój przedpokoju. Okładziny na ścianę mogą przypominać linoleum lub panele. Takie wykończenie ścian jest tańszą alternatywą dla płytek czy drewna.

Ściana w przedpokoju: tapeta

Tapeta na ścianie w przedpokoju wygląda bardzo dekoracyjnie. Najlepiej, aby w przedpokoju była to tapeta winylowa, zmywalna. Jest odporna na ścieranie i wilgoć, dobrze zabezpieczy ścianę przedpokoju narażoną na zarysowania, kontakt z mokrą sierścią psa czy brudnymi rączkami dzieci wracających ze spaceru. Wzór tapety warto dopasować do stylu mieszkania i wystroju przedpokoju.

Farba: malujemy ściany w przedpokoju

Farba to najprostszy sposób wykończenia ściany w przedpokoju. Jeżeli chcesz poprzestać na pomalowaniu ściany w przedpokoju, zainwestuj w dobrą farbę. Polecamy np. farbę o właściwościach hydrofobowych, która tworzy powłoki nie tylko odporne na ścieranie, ale też niewchłaniające płynów, dzięki czemu na ścianach nie pozostają trwałe plamy.

Zobacz też: Jak malować ściany? Wybieramy farby >>>

Im ciemniejszy i bardziej neutralny kolor farby, tym mniej widoczne ewenualne zabrudzenia. Jeśli decydujemy się na całkiem ciemny kolor, zróbmy go koniecznie na odpowiedniej bazie - zawsze pytajmy w sklepie sprzedawcę (różne pomieszczenia wymagają różnych baz do farby). Na ścianie w przedpokoju świetnie sprawdzi się też farba tablicowa. To rozwiązanie idealne dla rodzin z dziećmi lub dla romantyków uwielbiających zostawiać miłą wiadomość ukochanej osobie. Można też tam umieścić rozkład dnia, plany na weekend itp. Na ścianie w przedpokoju pomalowanej farbą tablicową możemy zmieniać dekoracje tak często, jak tylko mamy na to ochotę.

Ściana w przedpokoju: okładziny ścienne

Na ścianie w przedpokoju znakomicie prezentuje się modna cegła: wszystko jedno, czy w swojej naturalnej barwie, czy pomalowana. Surową cegłę warto pomalować specjalnym preparatem zabezpieczającym przed kurzem.

Inna propozycja to efektowna okładzina w formie tapicerki. Ściana wygląda wtedy jak zagłówek łóżka. W długim i wąskim przedpokoju warto wyeksponować lustra na ścianie, które optycznie poprawią proporcje wnętrza, dodając mu więcej centymetrów.

W roli okładziny ściennej można wykorzystać także kamień dekoracyjny. Wystrój przedpokoju z takim materiałem wykończeniowym stanie się przytulny i efektowny.

Wystrój przedpokoju: domowa galeria lub biblioteczka

Nic nie stoi na przeszkodzie, by na ścianie w przedpokoju zaaranżować domową galerię - czy to zdjęć, czy obrazów. Zadbajmy tylko o to, by kolekcja była spójna i łączyły ją np. kolorystyka zdjęć (czarno-białe) albo rodzaj ramek.

Nie przegap: Domowa galeria krok po kroku >>>

Jeszcze innym sprawdzonym pomysłem na ścianę w przedpokoju jest domowa biblioteka. Nie wymaga ona dużo miejsca, ksiązki nie są wcale takie duże. Jeśli zrobimy płytkie półki na zamówienie mieszczące książki regularnej wielkości, niekoniecznie albumy, spowodujemy, że długa i nudna ściana nagle stanie się wyjątkowo interesująca, a salon zyska na przestronności.

Wystrój przedpokoju: rady architekta wnętrz

Katarzyna Baumiller i Agnieszka Kossowska radzą, jak ożywić wystrój przedpokoju. Architektki proponują trening wyobraźni przed generalnym remontem przedpokoju.

Przestrzenie komunikacyjne w naszych mieszkaniach są często zaniedbane. Część wejściowa, czyli przedpokój, choć tak ważna, bywa zagracona i ciemna. W przypadku przedpokoju o trudnych kształtach i tylko komunikacyjnej funkcji kluczowym zagadnieniem jest dobre rozplanowanie oświetlenia. Wiele można zmienić w wystroju przedpokoju, stosując zasadę: zamiast jednego mocnego punktu świetlnego – wiele słabszych. Odpowiednio rozmieszczone lampy mogą oświetlać ważne dla funkcji miejsca, takie jak wejścia do poszczególnych pomieszczeń, bądź odgrywać tylko rolę ozdobną. Za pomocą światła długi przedpokój nabierze rytmu. Wystarczy rozmieścić punktowe źródła światła w powtarzalnych odległościach na suficie lub ścianach.

Pustą ścianę w przedpokoju ożywią także podświetlone wnęki. Rytm oświetlenia i otworów w ścianie pomoże złamać monotonię długiej płaszczyzny.

Tańszym i prostszym w wykonaniu rozwiązaniem jest pokrycie ścian przedpokoju tapetą ze zrytmizowanym wzorem, na przykład w pionowe pasy. Oświetlenie w formie niewielkich, estetycznie neutralnych reflektorków można instalować na suficie, tak by nie psuć graficznego wzoru ściany, lub dobrać odpowiednie kinkiety i umieścić je bezpośrednio na tapecie. Innym sposobem potraktowania długiego przedpokoju jest pójście za kształtem pomieszczenia. Cecha, którą umiejętnie podkreślimy, przestaje przeszkadzać, a nawet może się okazać zaletą.

Kształt wąskiego przedpokoju możemy wydobyć na przykład długą lampą podsufitową. Inny sposób: wzdłuż pustej ściany w przedpokoju można umieścić długą donicę z kwiatami. Takie rozwiązania podkreślą kierunek korytarza i naprowadzą nas na jego zakończenie. A zakończenie, jako cel, powinno być zaakcentowane – osiowo usytuowanymi drzwiami, atrakcyjnym meblem, obrazem... Światło również jest obowiązkowe – naturalne, wpadające przez przeszklone drzwi ostatniego pomieszczenia, lub sztuczne, umieszczone osiowo na zamykającej widok ścianie i oświetlające ozdobny element.

Wystrój przedpokoju: GALERIE ZDJĘĆ

Ściany w przedpokoju, podłoga, meble, akcesoria - wszystko to powinno tworzyć spójną całość. Poszukaj gotowych inspiracji w galeriach zdjęć.

Remont pokoju – malowanie ścian i malowanie sufitu
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE