Mieszkanie dwupoziomowe: wybieramy schody gotowe

2012-11-02 10:05 Maria Grykin
Schody w mieszkaniu
Autor: Mariusz Bykowski

Mieszkanie dwupoziomowe jest namiastką domu oraz marzeniem wielu osób. Schody w mieszkaniu, które ma dwie kondygnacje, odgrywają niezwykle ważną rolę. Powinny być wygodne, bezpieczne oraz pasować wyglądem do wystroju wnętrza. Schody gotowe, oferowane przez producentów, są dostępne w wielu kształtach i kolorach - na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Mieszkanie dwupoziomowe to ciekawa alternatywa dla zwykłych jednokondygnacyjnych mieszkań. Przy jego urządzaniu warto poświęcić dużo uwagi schodom. Schody w mieszkaniu pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale i stanowią integralny element wystroju wnętrza. Wykonane na zamówienie lub składane z prefabrykatów schody gotowe cieszą się niesłabnącą popularnością we współczesnych domach. Zawdzięczają ją przede wszystkim temu, że w katalogach producentów można od razu zobaczyć, jak będą wyglądały we wnętrzu. Szeroka oferta, bogaty wybór kształtów i szybki montaz to niezaprzeczalne zalety schodów gotowych.

Mieszkanie dwupoziomowe: schody gotowe

Gdy decydujemy się na schody gotowe, nie ma ryzyka, że stolarz źle zrozumie instrukcje i w efekcie schody będą się znacznie różniły od tych, które zamówiliśmy. Ponadto schody gotowe mają często modułową konstrukcję – są zbudowane z powtarzalnych elementów, których liczbę można zwiększać lub zmniejszać, dopasowując je do wysokości pomieszczenia. Produkuje się nie tylko gotowe schody kręte, spiralne czy modułowe, prawo- lub lewoskrętne, lecz także proste i zabiegowe. Na zamówienie wykonywane są też biegi o nietypowym kształcie. Schody gotowe mogą być pełne (z podstopnicami) lub ażurowe. W tym drugim przypadku wyglądają one lekko, ale są mniej bezpieczne dla dzieci i zwierząt domowych. Dostępne szerokości schodów gotowych to 60-120 cm, wysokości zaś: 270-310 cm.

Schody gotowe: na co zwrócić uwagę przy wyborze

Schody to trudny do zaprojektowania i wykonania element architektoniczny wnętrza. Warto mieć to na uwadze, korzystając z gotowych produktów. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze schodów do mieszkania.

  • Projekt. Najlepiej go zabrać ze sobą, gdy wybieramy się do punktu sprzedaży. Sprzedawca odczyta z niego informacje niezbędne, by dobrać właściwy model i rozmiar schodów. Gdy nie ma projektu, dobrze jest mieć zdjęcia planowanego miejsca ich usytuowania i zmierzyć wysokość wnętrza, odległości między ścianami oraz grubość stropu.
  • Wygoda korzystania. Nie kupujmy schodów o stopniach krótszych niż 80 cm, bo chodzenie po nich nie będzie komfortowe. Z tego samego powodu nie powinny  być zbyt strome (maks. kąt nachylenia to 30°). Stopnie powinny mieć kształt prostokątny lub szeroki  półkolisty albo trapezowy.
  • Dodatkowe usługi. Producenci schodów gotowych oferują dodatkowe usługi – większość  nieodpłatnie. Warto zaprosić przedstawiciela firmy, aby zobaczył nasz dom i dobrał odpowiedni model schodów,  a także zrobił ich wstępny kosztorys.

NOWY NUMER

W kwietniowym numerze M jak Mieszkanie szykujemy się do Wielkanocy. Porządki? Gotowanie? Nie tym razem. Tegoroczne święta witamy pięknie udekorowanym domem.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Kwiecień 2021