Mieszkanie dwupoziomowe: wybieramy schody gotowe

2012-11-02 10:05 Maria Grykin
Schody w mieszkaniu
Autor: Mariusz Bykowski

Mieszkanie dwupoziomowe jest namiastką domu oraz marzeniem wielu osób. Schody w mieszkaniu, które ma dwie kondygnacje, odgrywają niezwykle ważną rolę. Powinny być wygodne, bezpieczne oraz pasować wyglądem do wystroju wnętrza. Schody gotowe, oferowane przez producentów, są dostępne w wielu kształtach i kolorach - na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Mieszkanie dwupoziomowe to ciekawa alternatywa dla zwykłych jednokondygnacyjnych mieszkań. Przy jego urządzaniu warto poświęcić dużo uwagi schodom. Schody w mieszkaniu pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale i stanowią integralny element wystroju wnętrza. Wykonane na zamówienie lub składane z prefabrykatów schody gotowe cieszą się niesłabnącą popularnością we współczesnych domach. Zawdzięczają ją przede wszystkim temu, że w katalogach producentów można od razu zobaczyć, jak będą wyglądały we wnętrzu. Szeroka oferta, bogaty wybór kształtów i szybki montaz to niezaprzeczalne zalety schodów gotowych.

Mieszkanie dwupoziomowe: schody gotowe

Gdy decydujemy się na schody gotowe, nie ma ryzyka, że stolarz źle zrozumie instrukcje i w efekcie schody będą się znacznie różniły od tych, które zamówiliśmy. Ponadto schody gotowe mają często modułową konstrukcję – są zbudowane z powtarzalnych elementów, których liczbę można zwiększać lub zmniejszać, dopasowując je do wysokości pomieszczenia. Produkuje się nie tylko gotowe schody kręte, spiralne czy modułowe, prawo- lub lewoskrętne, lecz także proste i zabiegowe. Na zamówienie wykonywane są też biegi o nietypowym kształcie. Schody gotowe mogą być pełne (z podstopnicami) lub ażurowe. W tym drugim przypadku wyglądają one lekko, ale są mniej bezpieczne dla dzieci i zwierząt domowych. Dostępne szerokości schodów gotowych to 60-120 cm, wysokości zaś: 270-310 cm.

Schody gotowe: na co zwrócić uwagę przy wyborze

Schody to trudny do zaprojektowania i wykonania element architektoniczny wnętrza. Warto mieć to na uwadze, korzystając z gotowych produktów. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze schodów do mieszkania.

  • Projekt. Najlepiej go zabrać ze sobą, gdy wybieramy się do punktu sprzedaży. Sprzedawca odczyta z niego informacje niezbędne, by dobrać właściwy model i rozmiar schodów. Gdy nie ma projektu, dobrze jest mieć zdjęcia planowanego miejsca ich usytuowania i zmierzyć wysokość wnętrza, odległości między ścianami oraz grubość stropu.
  • Wygoda korzystania. Nie kupujmy schodów o stopniach krótszych niż 80 cm, bo chodzenie po nich nie będzie komfortowe. Z tego samego powodu nie powinny  być zbyt strome (maks. kąt nachylenia to 30°). Stopnie powinny mieć kształt prostokątny lub szeroki  półkolisty albo trapezowy.
  • Dodatkowe usługi. Producenci schodów gotowych oferują dodatkowe usługi – większość  nieodpłatnie. Warto zaprosić przedstawiciela firmy, aby zobaczył nasz dom i dobrał odpowiedni model schodów,  a także zrobił ich wstępny kosztorys.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021