Kompozycje z letnimi kwiatami

2008-10-03 2:00

Druga połowa lata to czas kwitnienia polnych kwiatów. Doceń ich naturalne, delikatne piękno i ozdób nimi mieszkanie. Zobacz, jak można zrobić kwiatowe kompozycje w wiejskim stylu. Podstawą do stworzenia takich kompozycji są naczynia i ozdobne dodatki dekorowane kwiatowymi wzorami.

Kwiaty w mieszkaniu to najpękniejsza dekoracja wnętrza. Jak eksponować kwiaty, jak dobierać doniczki i pojemniki, jak tworzyć ładne kompozycje kwiatowe? Zobaczcie nasze proste florystyczne podpowiedzi: bez trudu powtórzycie je u siebie w mieszkaniu. W każdym domu znajdzie się choć jedna filiżanka lub porcelanowy talerz odziedziczony po przodkach, rodzinna pamiątka, z którą trudno się rozstać, ale nie bardzo wiadomo, co z nią zrobić. Są i tacy, którzy z upodobaniem kolekcjonują stare (nie zawsze zachowane w idealnym stanie), ręcznie malowane naczynia. Kruche dekoracyjne zdobycze i darowizny mogą się stać punktem wyjścia do stworzenia kwiatowych aranżacji utrzymanych w sielskim, wiejskim klimacie.

Jak zrobić kwiatowe kompozycje

Potrzebne do zaaranżowania roślin i stworzenia kwiatowych kompozycji donice, osłonki i inne, często zaskakujące, bo nieprzeznaczone do kwiatów, naczynia mogą być także zupełnie nowe, jedynie stylizowane na starą ceramikę. Zależnie od rodzaju i charakteru kwiatowych zdobień i dopasowanych do nich roślin styl rustykalny może nawiązywać do różnych regionów Europy. Od włoskiego południa poprzez francuską i angielską prowincję, na rodzimych wzorach zaakcentowanych glinianymi dzbankami i misami kończąc. Zanim powstanie kwiatowy kadr w ludowym stylu, warto wybrać dla niego odpowiednie miejsce, np. komódkę, parapet, najlepiej z drewnianymi oknami, czy blat stolika. Choć wnętrze nie musi być urządzone rustykalnie, powinno być stylowe. Następnie należy dopasować zbiór naczyń i ustalić ich układ kompozycyjny. Dobrze jest kierować się zasadą wspólnej kolorystyki lub jednorodnego charakteru kwiatów i roślin.

  • Rustykalne aranżacje kwiatowe są bardzo modne i dość uniwersalne, pasują do wielu wnętrz, także do niektórych współczesnych i minimalistycznych.
  • Podstawą do stworzenia takich kompozycji kwiatowych są naczynia i ozdobne dodatki dekorowane kwiatowymi wzorami.
  • Szukając miejsca dla roślin, nie należy się ograniczać tylko do wnętrza domu, można wyjść z nimi na taras, do altany, a nawet do ogrodu.
  • Karolina Chmielnik-Dubaj