Jesienne porządki w szafie. Proste triki, które ułatwią organizację szafy

2020-09-01 10:51

Koniec lata to idealny czas, by przygotować szafę na nadchodzącą jesień. Jak zaplanować wymianę garderoby, by przebiegła „bez komplikacji”? Jak powinna wyglądać szafa gotowa na chłodne, jesienne dni? Dzięki kilku sprawdzonym trikom jesienne porządki w szafie będą przyjemne i co najważniejsze – owocne.

Jesienne porządki w szafie
Autor: materiały prasowe Grupa Komandor

Spis treści

  1. Organizacja szafy od podstaw – pożegnanie z latem
  2. Jesienne porządki w szafie czas zacząć

Organizacja szafy od podstaw – pożegnanie z latem

Jesienne porządki dobrze jest zacząć od opróżnienia całej szafy i pogrupowania ubrań według sezonów. Następnie, postarajmy się dokładnie przyjrzeć każdej grupie ubrań i sprawdzić, czy jakiś element garderoby nadaje się do wyrzucenia, oddania lub naprawy. Na tym etapie bardzo ważne jest, by nie poddawać się „sentymentowi”. Każdy z nas ma w szafie ubrania „kiedy schudnę” lub „kiedyś na pewno założę” - niestety, zazwyczaj jest tak, że nigdy ich nie nosimy, zabierają one tylko miejsce w szafie. Przyjrzyjmy się więc bardzo dokładnie wszystkim ubraniom i bezwzględnie pozbądźmy się tych, których już więcej nie założymy.

Jesienne porządki w szafie
Autor: Unsplash / Sarah Brown

Jesienne porządki w szafie będą wymagały od nas pożegnania się z letnimi ubraniami. Zwiewne sukienki, bluzki i szorty warto schować do oddzielnych pojemników i umieścić na górnej półce, a jeśli mamy głębokie szafki, możemy letnie ubrania schować z tyłu, a na przodzie wyeksponować jesienno-zimowe elementy garderoby. Pamiętajmy, by zawsze wyprać i wyprasować letnie ubrania, zanim je schowamy. Buty natomiast należy wyczyścić i wypastować. Nie wszystkie ubrania letnie należy chować – niektóre z nich możemy wciąż nosić w okresie jesienno-zimowym. Mowa o np. t-shirtach czy sukienkach, na które wystarczy zarzucić ciepły sweter lub żakiet.

Jesienne porządki w szafie czas zacząć

Gdy zabierzemy się za jesienne porządki w szafie i dokładnie przejrzymy stan garderoby zauważymy, czego nam brakuje. Może nasz płaszcz jest już wypłowiały i podarty, a para ciepłych spodni jest na nas za mała? Podczas organizacji szafy warto zrobić mini listę zakupów – wtedy będziemy pewni, że żaden, nawet najmniejszy element jesiennej garderoby, nam nie umknie.

Jesienne porządki w szafie
Autor: materiały prasowe Grupa Komandor

Gdy pogrupowaliśmy ubrania jesienne, sprawdziliśmy, co jeszcze musimy dokupić, możemy zabrać się za organizację szafy. Jak układać ubrania w szafie? Zasad jest kilka – możemy pogrupować ubrania kolorami, przeznaczeniem itd. Dobrym pomysłem jest ułożenie ubrań według ich przeznaczenia, a więc płaszcze i kurtki razem, sukienki razem, spodnie razem itd. W efekcie będziemy mieć sztuki o podobnym przeznaczeniu obok siebie, a nie porozrzucane po całej szafie. Rzeczy, z których często korzystamy powinny być łatwo dostępne, a rzeczy, z których korzystamy rzadziej możemy ułożyć na wyższych półkach lub z tyłu (jeśli dysponujemy głębokimi szafkami).

Jak przechowywać poszczególne elementy garderoby? Szaliki, chusty, paski i torebki możemy powiesić na specjalnych drążkach, w które wyposażone są nowoczesne szafy. Świetnie sprawdzą się również szuflady, przegródki lub wieszaki (szczególnie w przypadku pasków i chust). Koszule powieśmy na wieszakach, podobnie jak kurtki i płaszcze. Te ostatnie dobrze jest powiesić na drewnianych wieszakach, które nie odkształcą się pod wpływem ciężaru. Spodnie również możemy powiesić lub ułożyć na półkach.

Jedynym elementem garderoby, którego nie powinniśmy wieszać na wieszakach są swetry. Mogą się one rozciągnąć, dlatego najlepiej trzymać je złożone na półce. Akcesoria jak biżuteria, zegarki i okulary trzymajmy w specjalnych przegródkach lub pojemnikach, a czapki, szaliki i rękawiczki w szufladach. Jesienne porządki w szafie będą wymagały wyeksponowania butów, które zajmują więcej miejsca niż lekkie letnie sandałki i trampki. Buty na jesień możemy przechowywać w pudełkach lub na dolnych półkach w szafie. Niektóre meble wyposażone są w specjalne wysuwane półki na buty, więc jeśli dysponujemy takim rozwiązaniem, warto z niego skorzystać. Dobrym pomysłem jest również włożenie do butów prawideł, które zapobiegną odkształcaniu obuwia.

Jak widzimy jesienne porządki w szafie nie są trudne, wymagają jedynie trochę czasu i dobrej organizacji. Trzymając się kilku zasad możemy sprawnie przeprowadzić wymianę garderoby z letniej na jesienną i przy okazji przejrzeć zawartość szafy.

Jesienne porządki w szafie
Autor: materiały prasowe Grupa Komandor
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE