Taka garderoba to marzenie niejednej z nas! Zobacz rozwiązania na małe i duże metraże
Sprawdza się zdecydowanie lepiej od standardowej szafy ubraniowej – potwierdzają to liczni użytkownicy. Perfekcyjnie urządzona więcej mieści i jest bardziej funkcjonalna. Możesz ją też ukryć za efektownymi frontami albo „wtopić” w otoczenie. A dzięki systemom modułowym stworzysz dokładnie taką, jaką chcesz.

Czy już wiesz, gdzie ją umieścisz? W przedpokoju, sypialni, w oddzielnym wnętrzu? Jeśli wydzielasz garderobę z części pomieszczenia, wykorzystaj wnękę lub przeznacz na nią przestrzeń od ściany do ściany. W miarę możliwości również od podłogi do sufitu. Profitem są nie tylko dodatkowe schowki, lecz także klarowność kompozycyjna.
Cel osiągniesz szybciej, kompletując garderobę z gotowych elementów, niż robiąc ją na wymiar. Ale musisz liczyć się z tym, że gotową nie zawsze idealnie dopasujesz do miejsca. Za to wybierając systemy modułowe, zyskasz możliwość ich modyfikowania.
Jakie fronty? Jeśli szukasz unikatowych rozwiązań, możesz zamówić drzwi uchylne i przesuwne wybranej wysokości ze szkła matowionego lub kolorowego, z nadrukiem cyfrowym, np. ze zdjęcia. Albo okleinowane tapetą, którą masz na ścianie, materiałem, filcem, płytami imitującymi beton.
WE WNĘCE
System montażowy na półki, kosze, wieszaki możesz przymocować bezpośrednio do ścian, niepotrzebny jest korpus szafy. Wnękę zamkną drzwi przesuwne zlico- wane z sąsiednimi ścianami.

OD RĘKI
Decydujesz się na gotowe elementy zabudowy, jednak nie masz pewności, co najlepiej wybrać? W podjęciu decyzji pomogą ci zatrudnieni w sklepach projektanci lub proste konfiguratory i planery na stronach internetowych wielu producentów.

WEJDŹ, PROSZĘ!
Pomysł do większych pomieszczeń – przed zabudową, na środku jej szerokości stała ścianka, a po jej bokach dwie pary drzwi przesuwnych. To tańsze rozwiązanie od drzwi wzdłuż całej garderoby. Przy tym ścianka staje się miejscem do praktycznego lub dekoracyjnego wykorzystania (z obu stron). W sypialni sprawdzi się jako zagłówek łóżka.

WE WŁAŚCIWYM ŚWIETLE
Funkcjonalnym i ładnym rozwiązaniem są szynoprzewody (w środku mają podłączany do prądu przewód zasilający). Montujesz je na suficie przed frontem zabudowy i wpinasz w nie reflektorki. Swobodnie je przesuniesz wzdłuż szyny, kierując światło na wybrane części szafy.

PREZENTACJA
Półki na buty, z których korzystasz codziennie, najlepiej wybierz szare. Zabrudzenia są na nich mniej widoczne niż np. na białych.

WYSOKO? NIC NIE SZKODZI!
Do ubrań wiszących na górnym poziomie szafy sięgniesz bez kłopotu dzięki pantografowi. To opuszczany drążek z chwytakiem. Pociągasz go i drążek wolno się obniża.

OTWARCIE
Tu nieład jest dozwolony wyłącznie w estetycznych pojemnikach na półkach.

JAK NA TACY
Dobrej jakości prowadnice do szuflad zapewnią ich lekki i pełny wysuw, a także ciche samodomykanie się. Na bluzki, podkoszulki, dżinsy uwzględnij w projekcie większą liczbę szuflad niskich aniżeli wysokich. W tych drugich łatwo o bałagan, słabsza jest też wentylacja.

DO ODKŁADANIA
Funkcję podręcznego blatu spełni uchylny front szafki. Dopasuj jego wysokość do własnych potrzeb, by po otwarciu wygodnie się z niego korzystało.

Planując zagospodarowanie wnętrza garderoby, trzymaj się prostej zasady – im dalej w górę lub w dół od osi poziomej zabudowy, tym rzadziej używane rzeczy. Te, które nosisz często, rozmieść w środkowym pasie, by sięgać po nie bez wspinania się i schylania. Na wiszące płaszcze i sukienki przeznacz 130-170 cm wysokości między półkami, na marynarki, kurtki i koszule – nie mniej niż 100 cm, na spódnice – 80 cm. Wysokość półki na swetry, torby sportowe to 30-50 cm.