Drzwi ważny element przedpokoju. Jakie wybrać klamki

2008-09-26 2:00 Małgorzata Majkowska (tekst)

Ważnym elementem w każdym przedpokoju są drzwi. A kiedy mamy już drzwi, postarajmy się dobrać do nich odpowiednie klamki. Klamka powinna pasować do stylu drzwi, a także nie sprawiać kłopotu podczas otwierania i zamykania drzwi.

W przedpokoju zazwyczaj mamy kilka drzwi, które prowadzą do pokoi i na zewnątrz, bo przedpokój pełni głównie funkcję komunikacyjną w mieszkaniu. Drzwi i klamka powinny być dobrze do siebie dopasowane. Kiedy zatem mamy już drzwi, postarajmy się dobrać do nich odpowiednie klamki. Prezentujemy nowoczesne klamki, wykonane z tworzyw sztucznych, a także tradycyjne klamki – mosiężne, choć o nietypowych kształtach, a na specjalne życzenie powlekane dwudziestoczterokaratowym złotem. Takie kunsztowne klamki traktujemy z większym szacunkiem niż zwykłe uchwyty przy drzwiach, mają one bowiem wpływ na wystrój wnętrza.

Sprawdź też: wymiana wkładki zamka w drzwiach - krok po kroku >>>

Jeden model klamek może mieć nawet cztery czy pięć rodzajów wykończenia. Łatwo więc dopasować te akcesoria do stylu wnętrza domu, do drzwi. I do siebie nawzajem.

Jakie klamki do drzwi

Przy wyborze warto również zwrócić uwagę na konstrukcję. Dobre klamki wyposażone są w sprężyny po obu stronach, dzięki czemu „nie opadają” w miarę użytkowania, co również chroni zamek. Mocuje się je na specjalnych nitach, więc nie ma obaw, że klamka zostanie nam w ręce po zamknięciu drzwi.

Klamki i zamki

Drzwi w ofercie producentów i sprzedawców rzadko mają klamki i zamki. Co prawda w drzwiach do pomieszczeń
mieszkalnych nie trzeba koniecznie montować zamka, ale przyda się on w łazience, w pomieszczeniach gospodarczych i na przykład w drzwiach prowadzących do gabinetu. Klamki i zamki dobiera i dokupuje inwestor - w zależności od swoich potrzeb i upodobań. Na skrzydle drzwiowym znajdują się miejsca przygotowane do ich zamontowania. Wybór akcesoriów
jest olbrzymi - ten sam model klamki może mieć cztery czy pięć rodzajów wykończenia. Łatwo więc dopasować te dodatki do stylu wnętrza domu oraz do znajdujących się w nim pozostałych elementów, na przykład okuć meblowych. Podobnie rzecz ma się z tulejami wentylacyjnymi, które montuje się w otworach znajdujących się w dole drzwi łazienkowych. Także one są oferowane w kilku wzorach i kolorach - do wyboru.

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021