Drzwi ważny element przedpokoju. Jakie wybrać klamki

2008-09-26 2:00

Ważnym elementem w każdym przedpokoju są drzwi. A kiedy mamy już drzwi, postarajmy się dobrać do nich odpowiednie klamki. Klamka powinna pasować do stylu drzwi, a także nie sprawiać kłopotu podczas otwierania i zamykania drzwi.

Spis treści

  1. Sprawdź też: wymiana wkładki zamka w drzwiach - krok po kroku >>>
  2. Jakie klamki do drzwi
  3. Klamki i zamki

W przedpokoju zazwyczaj mamy kilka drzwi, które prowadzą do pokoi i na zewnątrz, bo przedpokój pełni głównie funkcję komunikacyjną w mieszkaniu. Drzwi i klamka powinny być dobrze do siebie dopasowane. Kiedy zatem mamy już drzwi, postarajmy się dobrać do nich odpowiednie klamki. Prezentujemy nowoczesne klamki, wykonane z tworzyw sztucznych, a także tradycyjne klamki – mosiężne, choć o nietypowych kształtach, a na specjalne życzenie powlekane dwudziestoczterokaratowym złotem. Takie kunsztowne klamki traktujemy z większym szacunkiem niż zwykłe uchwyty przy drzwiach, mają one bowiem wpływ na wystrój wnętrza.

Sprawdź też: wymiana wkładki zamka w drzwiach - krok po kroku >>>

Jeden model klamek może mieć nawet cztery czy pięć rodzajów wykończenia. Łatwo więc dopasować te akcesoria do stylu wnętrza domu, do drzwi. I do siebie nawzajem.

Jakie klamki do drzwi

Przy wyborze warto również zwrócić uwagę na konstrukcję. Dobre klamki wyposażone są w sprężyny po obu stronach, dzięki czemu „nie opadają” w miarę użytkowania, co również chroni zamek. Mocuje się je na specjalnych nitach, więc nie ma obaw, że klamka zostanie nam w ręce po zamknięciu drzwi.

Klamki i zamki

Drzwi w ofercie producentów i sprzedawców rzadko mają klamki i zamki. Co prawda w drzwiach do pomieszczeńmieszkalnych nie trzeba koniecznie montować zamka, ale przyda się on w łazience, w pomieszczeniach gospodarczych i na przykład w drzwiach prowadzących do gabinetu. Klamki i zamki dobiera i dokupuje inwestor - w zależności od swoich potrzeb i upodobań. Na skrzydle drzwiowym znajdują się miejsca przygotowane do ich zamontowania. Wybór akcesoriówjest olbrzymi - ten sam model klamki może mieć cztery czy pięć rodzajów wykończenia. Łatwo więc dopasować te dodatki do stylu wnętrza domu oraz do znajdujących się w nim pozostałych elementów, na przykład okuć meblowych. Podobnie rzecz ma się z tulejami wentylacyjnymi, które montuje się w otworach znajdujących się w dole drzwi łazienkowych. Także one są oferowane w kilku wzorach i kolorach - do wyboru.