Sklejka
Autor: serwis prasowy vbo-architecture.com

Te wnętrza we władanie przejęły rośliny. W kuchni wyrosło gigantyczne drzewo

2023-01-27 10:53 Magda Kazimierczuk

Roślinność przejmuje we władanie już nie tylko podwórza, fasady i tarasy. Z pomocą architektów anektuje wnętrza. Drzewa i tropikalne rośliny wyrastają prosto z podłogi, kamienne donice stały się stałym elementem architektury. Jeśli kwiaty w doniczkach, to tylko ogromne. Kaktusy, palmy i juki bezwstydnie sięgają sufitów

Dom na skraju dżungli

Południe Brazylii, górzysty region São Paulo i piękny, zatopiony w zieleni projekt Umuarama Residence. Jego autorom ze znakomitej pracowni o światowej renomie Victor B. Ortiz Architecture zależało, by zatrzeć granice pomiędzy dzikim otoczeniem parterowego budynku a jego wnętrzem. By wypełnić je dziennym światłem i wykończyć naturalnymi materiałami. Sprzyjają temu zastosowane rozwiązania – szklane, przesuwane drzwi i wewnętrzne ogrody.

Umuarama Residence
Autor: serwis prasowy vbo-architecture.com
Umuarama Residence
Autor: serwis prasowy vbo-architecture.com

Wysoki i wąski dom w Wietnamie

W Hanoi nie ma zieleni, która zacieniałaby ulice i place, obniżając temperaturę. Architekci z pracowni ODDO Architects zdają sobie sprawę z deficytów miasta, dlatego jeśli tylko mogą, wpływają na mikroklimat swoich projektów, zwłaszcza w obrębie gęstej zabudowy. Namiętnie projektują wiszące ogrody na elewacjach i bujną roślinność we wnętrzach. „Aranżację i rodzaj roślin dobieramy do warunków oświetleniowych i możliwości przestrzennych. Duże doniczki zawsze połączone są z automatycznym nawadnianiem, co ułatwia, a czasem wręcz umożliwia ich pielęgnację” – mówią architekci.

Dom w Wietnamie
Autor: serwis prasowy ODDO Architects

Idziemy na całość

Jeśli donice, to tylko niebotycznie duże. A co za tym idzie – z ogromnymi roślinami. We wnętrzach pojawiły się więc największe znane kaktusy Saguaro, palmy i drzewa bananowców. Na zdjęciach: aranżacje marek HKliving i Bonaldo

Wnętrze
Autor: serwis prasowy marki HKliving
Rośliny we wnętrzu
Autor: serwis prasowy marki Bonaldo
W zielone gramy
Aga Kobus, Grzegorz Goworek, Studio Organic
Aga Kobus, Grzegorz Goworek, Studio Organic

Idea przenikania się wnętrza i zewnętrza od zawsze była nam bliska. Naturę i architekturę postrzegamy jako uzupełniające się wartości, które nie mogą funkcjonować w oderwaniu. Budynki wtopione w otoczenie, otwarte na światło i zieleń sprawiają, że czujemy się lepiej, odpowiadają na pierwotną potrzebę kontaktu z przyrodą i wynoszą codzienne życie na wyższy poziom. Jak zaprosić naturę do wnętrza? W naszych projektach stosujemy duże przeszklenia, które sprawiają, że bariera między budynkiem a jego otoczeniem staje się mniej wyraźna. Stosujemy naturalne materiały, takie jak drewno, kamień czy glina. Sięgamy po stonowaną paletę kolorów oraz po szlachetny design o prostych formach, dzięki czemu wnętrza nie konkurują z krajobrazem. Lubimy też towarzystwo roślin, szczególnie drzew w donicach wtopionych w podłogę.