Salon z tapetą
Autor: serwis prasowy inkiostrobianco.com CLASSY/Z KLASĄ Tapeta wielkoformatowa „Classy” z bajkowej, kolorowej kolekcji „Inediti – ARCADE”. Zaprojektowała ją włoska ilustratorka i projektantka Paola Orione, założycielka studia Casavisual. Tapety luksusowej marki Incrosto Bianco mogą być winylowe lub wykończone włóknem szklanym. Włókno szklane sprawia, że tapetę z powodzeniem można stosować w strefach mokrych: w kuchniach, łazienkach i strefach spa. Technologia ta powstała we współpracy z marką Mapei.

Zamiast wstawiać obraz do ramki, naklej go sobie na ścianę. Te tapety to prawdziwe dzieła sztuki

2022-10-20 16:28 Magda Kazimierczuk

Drobne kwiatuszki, dyskretne paseczki, a może jednorodny neutralny kolor? Zapomnijcie! Tapety we wnętrzach nie są już tłem. Grają pierwszoplanową rolę. Pozazdrościły sztukom pięknym i zaprosiły do współpracy artystów.

WSI SPOKOJNA, WSI WESOŁA

We Francji scenki rodzajowena tkaninach i tapetach to tradycja. Przywykliśmy do charakterystycznych, jednokolorowych, drobnych rysuneczków Toile de Jouy. Tym razem Pierre Frey poszedł o krok dalej i zafundował nam kolorową, sielską sytuację na tapecie wielkoformatowej.

Tapeta
Autor: serwis prasowy marki Pierre Frey Na zdjęciu: tapeta „La Forêt de Chantilly” przedstawiająca podparyski las, w którym często wypoczywają mieszkańcy stolicy Francji.
INNE ŚWIATY

Dzięki wyjątkowej tapecie najprościej jest osiągnąć we wnętrzu efekt „Wow”. Odpowiednio dobrana, może być największąjego ozdobą. – Lubię stosować tapety w sypialniach i w pokojach dziecięcych. Wybieram takie, które sprzyjają wypoczynkowilub pobudzają dziecięcą wyobraźnię – mówi Alicja Janiak, architekt wnętrz z Decoroom. – Obserwuję, że coraz większympowodzeniem cieszą się duże, przeskalowane wzory – motywy zwierzęce i kwiatowe. Jestem szczęśliwa, że tapety pojawiają sięrównież w kuchniach i łazienkach. Wzory tapet wodoodpornych marek Glamora czy Wall and Deco naprawdę „robią wnętrze”i zmieniają perspektywę – dodaje profesjonalistka.

Tapety
Autor: serwisy prasowe firm Panel „Atlantis”, proj. Christian Lacroix, wym. 3500 x 300 cm. designersguild.com; Mural na fizelinie „Japanese Poster”, proj. Studio Onszelf, wym. 2 x 2,8 cm. krainabarw.pl; Mural „Coleopter”, proj. Anna Rusiniak-Malinowska, wym. 252 x 300 cm, The Top Hat. lapomme.pl; Panorama „Le déjeuner”, Élitis. freeyourhome.com.pl;

PATIO NA POŁUDNIU FRANCJI

Projektantką tapety „Patio” marki YO2 jest urodzona na południu Francji Rachel Altabas, w której malarstwie i rysunkach widoczne są inspiracje twórczością Picassa, Miró i Gaudiego. Jej główna działalność związana jest z modą i projektowaniem tkanin. Ma na koncie współpracę z Maison Martin Margiela i Maison Christian Dior Couture. Tapeta„Patio” występuje w trzech wersjach kolorystycznych. Wymiary panelu: 100 x 270 cm.

Tapeta
Autor: serwis prasowy marki YO2

ANTHROPOMETRIES/ŻYWE PĘDZLE

W roku 1960 francuski artysta intermedialny, malarz i rzeźbiarz Yves Klein tworzy performance zatytułowany „Anthropometries”, podczas którego na oczach publiczności zanurza modelki w niebieskiej farbie koloru IKB i każe im odciskać nagie ciała na papierze i płótnie. Dokładnie takie „stemple” zdobią tapetę marki Pierre Frey. IKB to skrót od International Klein Blue – oficjalnej nazwy zarejestrowanego (jako wynalazek) przez Kleina odcienia niebieskiego.

Tapeta
Autor: serwis prasowy marki Pierre Frey

TASSELS/FRĘDZLE

Tapeta „Tassels” z katalogu „Exclusive Wallpaper 2021” włoskiej marki London Art. Robiona na zamówienie w pięciu wersjach do wyboru: ekologicznej (bez PCV), winylowej, wodoodpornej, dźwiękochłonnej oraz wyjątkowo odpornej na użytkowanie o wyraźnej, przypominającej obraz olejny fakturze. Tapeta dostarczana jest w brytach o szerokości 65 cm.

Tapeta
Autor: serwis prasowy marki London Art
DOŚĆ STONOWANEJ NUDY

Czy Polacy są gotowi na takie tapetowe ekstrawagancje? Cathy-Anne Gerulewicz (Free Your Home), Paryżanka, która od lat edukuje nas w dziedzinie francuskiego stylu aranżacji wnętrz twierdzi, że nareszcie tak! Co ciekawe, zauważa, że toczęściej sami klienci wykazują więcej kolorowej odwagi i inwencji, niż architekci wnętrz. Sztuka przeniesiona na tapety,to nie tylko francuska domena. – Nowa kolekcja brytyjskiej firmy Cole & Son jest bardzo „artystyczna”. Znajdziemy w niejurocze ilustracje inspirowane Afryką. Po sawannie przechadzają się słonie i żyrafy, zza liści eukaliptusa przyglądają sięnam wyłupiastymi oczami galago – mówi Urszula Furtak. – Kolekcja „Ardomore – Jabula” wzbudza zachwyt wśród klientów – dodaje współwłaścicielka salonu Impresje Home Collection.

Tapety
Autor: serwisy prasowe firm Mural „Magic Forest”, Boras Tapeter. impresje.pl; Tapeta „Spider”, wym. 52 x 100 cm/rolka. klaush.com; apeta „Chaise Fond Orange”, proj. Éric Gizard. agenagroup.it; Tapeta na podłożu fizelinowym „Ardmore – Jabula”, wym. 70 x 100 cm/rolka, Cole & Son. impresje.pl

UN BEAU DIMANCHE/PIĘKNA NIEDZIELA

Tapeta panoramiczna z wyjątkowej serii „360°” francuskiej marki Élitis składającej się z kolekcji ośmiu fresków. Panoramy w połączeniu z nadrukiem na włókninie dająwrażenie obrazu namalowanego bezpośrednio na ścianie. Kolekcja dostępna na zamówienie. Tapety są zmywalne, trudnopalne i odporne na promienie słoneczne. Wymiaryjednego pasa tapety: 100x300 cm. Na pełną panoramę składa się 10-14 pasów.

Tapeta
Autor: serwis prasowy marki Elitis

EVENTAILIS/1924

Ścianę powyżej zdobi tapeta marki Architects Paper, z grafiką francuskiego malarza i projektanta mody George'a Barbiera, który w pierwszej połowie XX wieku tworzył w stylu art déco. Barbier przez 20 lat prowadził grupę z École des Beaux Arts. W połowie lat 20. XX w. przygotowywał kostiumy dla Folies Bergère, Wacława Niżyńskiego i Rudolpha Valentino. Zmarł przedwcześnie, u szczytu popularności, w 1932 roku.

Tapeta
Autor: serwis prasowy marki Architects Paper