Łazienka z wanną
Autor: serwis prasowy marki Agape Kamienie w salonie. Asymetryczna wolno stojąca wanna NEB / Agape, proj. Benedini Associati ,w otwartej przestrzeni urządzonej na podobieństwo salonu. Wanna występuje w trzech wersjach kolorystycznych. Wykonana jest z Cristalplant® biobased. To, jak podaje producent, materiał lekki, trwały, wytrzymały, odporny na grzyby, do tego w stu procentach nadaje się do recyklingu, a w dotyku przypomina polerowany kamień.

Z marmuru, betonu, lub w stylu Kleopatry. Strefa wanny okiem najlepszych projektantów

2023-05-30 12:27

Projektanci chętnie zwracają się w stronę przeszłości, ale tęsknocie nadają wyraźnie współczesny rys. Przetwarzają historyczne motywy, używając zaawansowanych technologii.

Ścięte narożniki, fazowany cokół, ozdobna rama jak z angielskiej boazerii i marmurowy kołnierz. Obudowa w odcieniu rozbielonego malachitu, złote kurki. Oto wanna z nowej kolekcji „Nostalgia” turyńskiej pracowni Marcante-Testa, znanej z eksperymentów formalnych oraz zniuansowanych kompozycji kolorystycznych. Bo retro nie oznacza dziś lwich nóg u podstawy i armatury w formie słuchawki telefonu. Gra historycznymi motywami może być bardzo subtelna.

– Uwspółcześniamy przeszłość, a wtedy przypominanie sobie dobrych rzeczy staje się czynnością przyjemną i intrygującą – wyjaśniają Andrea Marcante i Adelaide Testa. W „Nostalgii” sięgnęli po motywy z pierwszej połowy XX wieku. Ale na rynku wśród inspiracji pojawiają się rzymskie termy Dioklecjana („Roman” / Arbi Arredobagno) i arkady klasycystycznych budynków („Arc” / Inbani). Nawiązania są w nich nieoczywiste, to raczej linia, szczelina, listwa niż typowy ornament.

Częstym motywem jest natomiast cofnięty cokół, prosty lub ścięty po łuku, dzięki któremu wanna na podobieństwo budowli zyskuje nadwieszenie – to odwołanie do trójdzielnej kompozycji bryły w klasycznej architekturze. Z kolei klasycznym materiałom (w rodzaju marmuru) towarzyszą nowoczesne, zaawansowane technologicznie kompozyty, które łączą właściwości naturalnych minerałów i żywic syntetycznych lub pochodzenia roślinnego: Deimos Tekno, Solidsurface, Cristalplant®. Są lekkie, nie żółkną, poddają się recyklingowi, a dzięki nieporowatej – zdaniem producentów wręcz aksamitnej – powierzchni ułatwiają czyszczenie

Śródziemnomorski klimat

Wanna z kolekcji łazienkowej „Ona” / Roca łagodnością formy ma wprowadzać do domu śródziemnomorski klimat, przynosić odprężenie. Narożny wariant ułatwia montaż. Kompozyt (Stonex), z którego wykonano wannę, ma właściwości antypoślizgowe, pozwala też połączyć ją z podłożem bez szpecących i niehigienicznych szczelin.

Łazienka z wanną
Autor: serwis prasowy marki Roca

Podcięcie marmuru

Marmurowa, wolnostojąca wersja wanny „Lariana” projektu Patricii Urquioli ma białe wnętrze wykonane z tworzywa Cristalplant®. Łagodnie obła w środku, na zewnątrz jest geometrycznie zdyscyplinowana z charakterystycznym podcięciem. „Lariana” występuje też w dwóch innych wersjach kolorystycznych: z jasno- i ciemnoszarą obudową.

Łazienka z wanną
Autor: serwis prasowy marki Agape

Łuki i arkady

Okrągła wanna o średnicy 125 cm (nowa kolekcja „Arc” / Inbani) z cofniętym cokołem, który nadaje lekkości formie. Projektanci z Norm Architects inspiracji szukali w klasycystycznej architekturze i istotnych dla niej elementach konstrukcyjnych: łukach sklepień i arkad. O jakości wykończenia przesądza ręczne wykonanie, które charakteryzuje wszystkie produkty Inbani. Wanny z kolekcji „Arc” występują w 60 wersjach kolorystycznych, mogą mieć owalny kształt. Materiał: Solidsurface.

Łazienka z wanną
Autor: serwis prasowy inbani.com

Kołnierz rzymianina

Wanna „Roman” (projekt García Cumini dla Arbi Arredobagno, 2021, materiał Deimos Tekno) szerokim kołnierzem nawiązuje do starożytnych kamiennych wanien rzymskich. Dno ma ukośnie wyprofilowane, aby dawać wygodne podparcie plecom. Umywalki „Egg”, lustra w metalowej ramie „Soul”, szafki „Absolute”.

Łazienka z wanną
Autor: serwis prasowy arbiarredobagno.com
Łazienka z wanną
Autor: serwis prasowy ex-t.com

Kąt regulowany

Jednouchwytowa bateria wannowo-natryskowa „Ameo” / Kludi jest smukła, ma prostą formę o lekko zaokrąglonych brzegach. Wyposażona w perlator s-pointer umożliwia dopasowanie kąta strumienia wody do różnych kształtów wanny.

wanna
Autor: serwis prasowy marki Kludi