Salon projektu MIKOŁAJSKAstudio
Autor: Mikołajska Studio Przytulny i elegancki salon projektu MIKOŁAJSKAstudio

Sposób na eleganckie i przytulne wnętrze. Rozmowa z architektką Idą Mikołajską z pracowni MIKOŁAJSKAstudio

Jeśli chcielibyście, by Wasze wnętrze było wytworne i eleganckie, lecz jednocześnie przytulne i domowe, przeczytajcie koniecznie wywiad, którego redakcji udzieliła architektka Ida Mikołajska - współzałożycielka pracowni MIKOŁAJSKAstudio.

Redakcja: Jesteś współwłaścicielką pracowni MIKOŁAJSKAstudio, która ma w portfolio setki realizacji w różnych stylach – czy każde wnętrze, bez względu na styl, może być przytulne?

Ida Mikołajska: W ostatnich latach w aranżacji wnętrz wiele się mówiło o skandynawskiej filozofii hygge, w myśl której urządzamy przestrzeń sprzyjającą przyjemnemu spędzaniu czasu – na co dzień, z rodziną lub z przyjaciółmi, ale też w samotności, kiedy chcemy się wyciszyć i odpocząć. W oparciu o tę filozofię oraz przy zastosowaniu kliku sprawdzonych tricków możemy wprowadzić przytulność nawet do wnętrz minimalistycznych, supernowoczesnych czy loftowych.

Redakcja: Wnętrze przytulne, czyli jakie?

Ida Mikołajska: Mianem „przytulne” określamy miejsca miłe w odbiorze, przyjemne, ciepłe, kameralne. Warto zwrócić uwagę, że dla każdego może to oznaczać coś innego. Wrażenie przytulności opiera się zatem w dużej mierze na naszym subiektywnym odczuciu, jednak mimo to śmiało można powiedzieć, że są takie cechy wnętrza, które u większości odbiorców wywołają miłe skojarzenia. O przytulności danego wnętrza decydują zarówno podstawowe elementy tworzące klimat, na które mamy wpływ projektując daną przestrzeń, jak i subtelne czynniki, które nie zawsze są od nas zależne, takie jak widok za oknem czy dostęp do naturalnego.

Redakcja: Co w takim razie jest najważniejsze, od czego zacząć?

Ida Mikołajska: Barwy to pierwsza rzecz, na którą zwracamy uwagę we wnętrzu. Do tworzenia przytulnych aranżacji najlepiej nadają się kolory neutralne i ciepłe w złamanych odcieniach. Znajdująca się po zimnej stronie koła barw zieleń, w odcieniu oliwkowym i w zależności od oświetlenia może być odbierana jako ciepła – znowu wracamy więc do subiektywnych odczuć, dlatego nie sugerujmy się tylko znanym podziałem na ciepłe i zimne kolory. Jak powiedział Pablo Picasso „Kolory, podobnie jak cechy, podążają za zmianami emocji” – do temperatury kolorów podchodzimy emocjonalnie, często na zasadzie skojarzeń. Bezpiecznym wyborem są więc harmonijne palety w których dominują złamane ciepłe barwy zrównoważone neutralnymi bądź chłodniejszymi odcieniami. Jeśli to właśnie odczucie przytulności jest dla nas priorytetem, unikajmy krzykliwych tonacji, nawet tych ciepłych, jak jaskrawe czerwienie i pomarańcze.

Salon projektu MIKOŁAJSKAstudio
Autor: Jakub Dziedzic/serwis prasowy Przytulny i elegancki salon projektu MIKOŁAJSKAstudio Link: https://mikolajskastudio.pl/

Redakcja: A jakich materiałów powinniśmy użyć, aby stworzyć przytulną aranżację?

Ida Mikołajska: Zastosowane w danym wnętrzu materiały odbieramy nie tylko zmysłem wzroku, ale też za pomocą dotyku – odczuwamy ich temperaturę, fakturę, miękkość. Już na pierwszy rzut oka jesteśmy w stanie ocenić, czy dana powierzchnia jest zimna czy ciepła – ich temperatura ma bardzo duże znaczenie w budowaniu poczucia przytulności. Do ciepłych materiałów zaliczają się przede wszystkim naturalne drewno i tkaniny, po drugiej stronie mamy zimne szkło, kamień czy stal, co nie oznacza, że musimy z nich całkowicie rezygnować. Warto zwrócić uwagę na to, że materiały odbierano jako zimne mają gładką powierzchnię, natomiast ciepłe mają dobrze wyczuwalną strukturę. W przytulnym wnętrzu sprawdzą się więc naturalne drewno z widocznym usłojeniem i sękami, miękkie, tapicerowane meble czy tkaniny od wyraźnych splotach. Ich ważną cechą jest naturalne pochodzenie i kolorystyka, czasem są niedoskonałe, dzięki czemu nabierają przyjemnej autentyczności.

Redakcja: Mamy zatem bazę aranżacji opartą na odpowiednich kolorach i materiałach. Pora na dodatki i dekoracje.

Ida Mikołajska: Niewielkie elementy, np. wyoblone krawędzie mebli, detale takie jak uchwyty i nóżki wprowadzające akcent kolorystyczny lub rzeźbiarską formę – we wnętrzu mogą zdziałać cuda. Mają cenną właściwość delikatnego zaburzania uporządkowanej przestrzeni, dzięki czemu w kontrolowany i subtelny sposób wprowadzają do wnętrz przytulność. Taką moc mają również rośliny oraz zapachy. Odczuwanie tych drugich jest najmniej zależne od naszej świadomości. Panujący w danym wnętrzu zapach potrafi wywołać wspomnienia i skojarzenia – z dzieciństwem, wakacjami czy innymi miłymi momentami z przeszłości, sprawiając, że przestrzeń robi na nas miłe, przyjemne wrażenie.

Salon projektu MIKOŁAJSKAstudio
Autor: Jakub Dziedzic/serwis prasowy Przytulny i elegancki salon projektu MIKOŁAJSKAstudio Link: https://mikolajskastudio.pl/

Redakcja: A co z oświetleniem, zwłaszcza gdy brakuje nam światła dziennego?

Ida Mikołajska: Wbrew pozorom naturalne światło dzienne ma zimną barwę, nawet w upalny, słoneczny dzień. Ciepłe odcienie pojawiają się jedynie o wschodzie i zachodzie słońca, być może dlatego te pory  są najbardziej romantyczne. Za pomocą oświetlenia o odpowiedniej barwie i temperaturze wspaniale można wykreować atmosferę we wnętrzu. W miejscach przeznaczonych do relaksu postawmy na rozproszone, ciepłe światło, przy którym nasze oczy odpoczywają. Jeśli jednak naszą receptą na wyciszenie jest lektura książki w zacisznym kąciku, pamiętajmy o nawet niewielkiej lampce, która daje możliwość skierowania strumienia jasnego światła na kartki książki.

 

Dobre Wnętrze: Czy jest coś, o czym jeszcze powinniśmy pamiętać, chcąc uczynić naszą przestrzeń przytulną?

Ida Mikołajska: Nie zapominajmy o tym, że logicznie zorganizowany układ przestrzeni również ma wpływ na przytulność wnętrza. Brak dobrze (chociażby optycznie) wydzielonej strefy do wypoczynku, za mało miejsca do przechowywania, przeładowanie aranżacji za dużą ilością rzeczy i kolorów – to wszystko sprawia, że wnętrze jest chaotyczne, zabałaganione. Zbyt mocne nasycenie środkami wyrazu silnie oddziałuje na nasze zmysły, daje za dużo bodźców, nie pozwala się skupić, wywołuje niepokój. Z kolei dobrze rozplanowana, uporządkowana przestrzeń pomaga w zachowaniu porządku i wywołaniu spokojnego, miłego nastroju. Dlatego kluczem do sukcesu przy urządzaniu przytulnego wnętrza jest równowaga – zarówno w doborze kolorów, jak i materiałów, dodatków i dekoracji. Zestawiając ze sobą neutralne, ciepłe i chłodne barwy, miękkie i twarde materiały, powierzchnie gładkie oraz z wyraźną fakturą stworzymy przytulne wnętrze, w którym po prostu miło się przebywa.

Sposób na eleganckie i przytulne wnętrze.
Autor: Fot. Jakub Dziedzic Przytulny i elegancki salon projektu MIKOŁAJSKAstudio Link: https://mikolajskastudio.pl/

MIKOŁAJSKAstudio to autorska pracownia projektowa Krystyny Mikołajskiej i Idy Mikołajskiej. Matka i córka, obydwie absolwentki Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej w Polsce. Robią to, w czym są najlepsze, starają się realizować wszystkie projekty z sercem i pełnym zaangażowaniem. Projektowanie wnętrz jest ich ogromną pasją, popartą zdobytą wiedzą oraz wieloletnim doświadczeniem. W zespole MIKOŁAJSKAstudio pracują ambitni i profesjonalni architekci, zawsze mający na względzie, że to Klient będzie użytkownikiem zaprojektowanego wnętrza. Dlatego z należytym szacunkiem traktują potrzeby i upodobania Klientów, zarówno w części funkcjonalnej, jak i estetycznej projektu.

Ida Mikołajska
Autor: serwis prasowy Link: https://mikolajskastudio.pl/