Siedem wspaniałych
Autor: serwis prasowy Siedem wspaniałych

Siedem wspaniałych

Siedem wspaniałych polskich artystek i projektantek. Przybliżamy ich sylwetki. Podziwiamy nie tylko w dniu kobiet! Oto one.

Aleksandra Kujawska

Artystka i projektantka, doktorantka Katedry Szkła, ASP Wrocław.W swoich badaniach doktoranckich zajmuje się atawistyczną tęsknotą współczesnego człowieka za naturą i wspólnotą. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych na kierunku Szkło Artystyczne w Jeleniej Górze - Cieplicach, następnie Dziennikarstwo na UW w Warszawie, studia magisterskie, podyplomowe i doktoranckie na ASP im. E.Gepperta we Wrocławiu. W 2018 otworzyła przewód doktorski, w pracowni prof. Beaty Mak- Soboty. Wzięła udział w kilkudziesięciu wystawach w kraju i za granicą między innymi wystawie doktorantów ASP Wrocław w Paryżu „ La carte et le territoire” w 2017, „Poziom najwyższy” Muzeum Narodowe we Wrocławiu” w 2016, Gdynia Design „Dobrze zaprojektowane” w 2016, EXPO 2015, „Stół Polski” w 2015, Tent London, podczas London Design Week w 2015. Zrealizowała kilka wystaw indywidualnych między innymi w Instytucie Szkła i Ceramiki w Krakowie „ In your room” w 2016, "Schoolgirl. Backhome” w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze w 2019 roku. Zdobyła kilka nagród między innymi:1 miejsce w konkursie Diament Meblarstwa w kategorii „Wizje” w 2018 roku, II miejsce w konkursie ASP Wrocław na gadżet Wydziału Ceramiki i Szkła. 1 miejsce w międzynarodowym konkursie „ Szklana Improwizacja” w Piechowicach, laureatka konkursu „Must Have 2020” Łodź Design. Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, praca Glass Garden jest prezentowana w Galerii Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie. Otrzymała stypendia i dotacje: Ministerstwo Kultury i Sztuki, Instytut Adama Mickiewicza, Urban Glass w Nowym Yorku/USA, Pilcuck Glass School w USA. Wiceprzewodnicząca Koła Naukowego Studentów Szkła ASP Wrocław, inicjatorka i kuratorka wystaw min. Wystawy doktorantów ASP Wrocław „ Alchemicum” w 2019 r., wystaw Wydziału Ceramiki i Szkła na WawaDesign i Warsaw Home w Warszawie w latach 2016-2019. Jest autorką publikacji o sztuce i wzornictwie szkła.

Aleksandra Kujawska
Autor: Olek Iwaszkiewicz Artystka szkła Aleksandra Kujawska Link: https://www.instagram.com/aleksandra_kujawska/?hl=pl

Dorota Koziara

Designer, artysta, architekt wnętrz, art.dyrektor, kurator wystaw. Studiowała w Polsce i we Włoszech. Przez 10 lat współpracowała z Alessandro Mendinim i Atelier Mendini w Mediolanie. Od 2005 roku główną siedzibą jej studia jest Mediolan. W swoim dorobku ma między innymi projekty wnętrz hoteli, wnętrz publicznych i prywatnych oraz shop conceptów dla przodujących w dziedzinie designu, międzynarodowych firm. Zajmuje się projektowaniem mebli, oświetlenia, materiałów wykończeniowych, przedmiotów ze szkła i innych materiałów dla znanych marek zagranicznych i polskich.Dorota Koziara do tematów projektowania podchodzi szeroko, będąc projektantem zajmuje się też promocją designu, strategią rozwoju firm poprzez design. Jest także krytykiem designu, publikując w wielu magazynach poświęconych projektowaniu. Od lat jest też kuratorem i organizatorem wystaw promujących design na polu międzynarodowym, wśród najważniejszych wymienić można: Real Industry Future Classics dla Comforty w Temporary Museum For New Design; Superstudio Piu w Mediolanie, podczas 50-tej edycji Salone del Mobile (2011), Polish Design – Design from Wielkopolska podczas Salone del Mobile (2012), Polish Design w ramach Salone del Mobile (2013), Downtown Design Dubai (2013), Mendini; Muzeum Narodowe w Poznaniu (2004) oraz w 2014 roku - Mendini, wystawa w ramach Wrocław Europejska Stolica Kultury. Jej prace zostały zaprezentowane na licznych wystawach w Polsce i zagranicą między innymi w Mediolanie, Londynie, Paryżu, Nowym Jorku, Berlinie, Tokio, Zurychu.Jest laureatką w międzynarodowym konkursie rzeźbiarskim Third Millenium we Włoszech za instalacje 12 Angeli w Toskani, Włochy. W 1998 Opracowuje część dramaturgii i scenografii do spektaklu 70 Angels on the Facade w reżyserii Roberta Wilsona dla Piccolo Teatro w Mediolanie (pierwszy w świecie spektakl teatralny o historii architektury i projektowania z okazji 70-lecia najstarszego na świecie pisma w dziedzinie projektowania - Domus). W 2011 roku Dorota Koziara zaprojektowała premierową wystawę Comforty podczas Salone del Mobile. “Real Industry Future Classics” w ramach Temporary Museum For New Design, Superstudio Piu. Kontynuuje twórczą współpracę z Comforty. W 2014 roku wspólnie z Comforty, Dorota objęła dyrekcją artystyczną pierwszą prezentację marki w ramach głównych przestrzeni targowych Salone del Mobile w RHO. Ekspozycja nosiła tytuł Ty. Ja. Design.

Dorota Koziara
Autor: serwis prasowy Dorota Koziara

Ewa Hiller

Projektantka wzornictwa przemysłowego, artystka. Pracuje z wykorzystaniem metod user-centered design, bazując na researchu etnograficznym. Interesuje ją projektowanie uwzględniające odbiorców, którymi mogą być ludzie, zwierzęta i rośliny. Tworzy projekty w różnych obszarach: produkty wyposażenia wnętrz np. dla Tre product, społeczne np. Torba Boba, czy systemy wystawiennicze lub obiekty dla instytucji kultury m.in: NCK, Muzeum Warszawskiej Pragi, SCEK. Jest laureatką nagrody Stowarzyszenia Artystów ZAIKS, konkursów Młodzi na start, Generator Innowacji i przeglądu See&Say. Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Wzornictwa a jej projekt dyplomowy był prezentowany na wystawie najlepszych dyplomów ASP w Warszawie - Coming Out 2019. Jej projekty były pokazywane na wielu wystawach w kraju i zagranicą m.in. Elle Decor at Work. The Evolution of Workspace, Salone del Mobile Mediolan; WantedDesign NYCxDESIGN w Nowym Jorku czy w na Festiwalu Przemiany w Centrum Nauki Kopernik. Najlepszy dyplom ASP w Warszawie - Nagroda Stowarzyszenia Artystów ZAiKSLaureatka konkursów: Elle decoration Młodzi na start "Minimalizm" - Zauważenie, Generator Innowacji i przeglądu See&Say.

Ewa Hiller
Autor: serwis prasowy Ewa Hiller

Maria Jeglińska

Maria Jeglińska, urodziła się w 1983 roku w Fontainebleau we Francji.W 2007 r. ukończyła wzornictwo przemysłowe na prestiżowej ECAL w Lozannie, gdzie uzyskała stypendium przyznawane przez fundację IKEA. Pracowała w uznanych biurach projektowych, m. in. u Konstantina Grcica, Alexandra Taylora i w Galerie kreo. W 2010 roku w Londynie założyła własne studio – Office for Design & Research (Biuro Projektowania i Badań). Jego działalność obejmuje wzornictwo przemysłowe (meble, oświetlenie, przedmioty użytkowe), projekty badawcze i wystawiennicze. Jej klienci to między innymi: Ligne Roset, Kvadrat, Actus, Vitra, 1882ltd, St. Etienne Design Biennale, London Design Festival, Instytut Adama Mickiewicza, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Brała udział w licznych wystawach w Polsce i zagranicą, m.in. w Centre Pompidou Metz, Villa Noailles, The Aram gallery, Barbican Art Gallery i Triennale di Milano. W 2012 roku była kuratorką wystawy “Punkty Widzenia / Punkty Siedzenia” pokazanej w ramach programu głównego Łódz Design Festival. W 2016 roku była współkuratorką i projektantką polskiego pawilonu na London Design Biennale.

Maria Jeglińska
Autor: serwis prasowy Maria Jeglińska

Paulina Kwiatkowska

Jest absolwentką Uniwersytetu Artystycznegow Poznaniu i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Studiowałatakże na Akademie Beeldene Kunsten w Maastricht. Zajmuje sięprojektowaniem produktów, interesuje się społecznymiuwarunkowaniami designu. Odbyła staż w studio Joine Office forDesign w Eindhoven, z którym współpracuje do dzisiaj. Od 2015roku pracuje dla Tomasza Augustyniaka. Jest założycielką pracowniprojektowej Paulina Kwiatkowska Studio.

Paulina Kwiatkowska
Autor: serwis prasowy Paulina Kwiatkowska

Marta Niemywska-Grynasz

Absolwentka Wydziału Wzornictwa Przemysłowego na warszawskiej ASP. W 2007 uczestniczyła w programie stypendialnym Erasmus na VSVU w Bratysławie, w pracowni profesora Frantiska Buriana – designera konceptualisty. Laureatka wielu konkursów projektowych. Członkini Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych. Laureatka stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ma na swoim koncie współprace z wieloma firmami i organizacjami min. z MUJI, NAP, Instytutem Wzornictwa Przemysłowego, Polską Akcją Humanitarną, Narodowym Instytutem Audiowizualnym, Uniwersytetem Dziecięcym. Jej projekty charakteryzują się interdyscyplinarnością. Swobodnie porusza się zarówno w tematach produktowych, jak i scenografii czy instalacjach w przestrzeni miejskiej.

Marta Niemywska-Grynasz
Autor: serwis prasowy Marta Niemywska-Grynasz

Magdalena Karpińska

Absolwentka gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Architektury i Wzornictwa. Dyplom (czerwiec 2019) w Pracowni Projektowania Mebla pod okiem prof. Haliny Koścukiewicz i dr. Filipa Ludki. Stypendystka programu Erasmus + w Hochschule Mainz w Monguncji w Niemczech. Realizuje się zawodowo jako projektantka mebli i konstruktorka. Wykonuje ręcznie prototypy swoich projektów skupiając się na doświadczeniach płynących z obcowania z użytymi materiałami oraz powstającą formą. Laureatka nagród i wyróżnień z dziedziny architektury wnętrz i fotografii. Pasjonuje się fotografią portretową i podróżniczą.

Magdalena Karpińska
Autor: serwis prasowy Magdalena Karpińska