Dywan
Autor: serwis prasowy cc-tapis.com Kolekcja dywanów „Super Fake”, proj. Bethan Laura Wood, ręcznie tkane w Nepalu, CC-Tapis. mood-design.pl

Dywan - główna ozdoba pokoju. Ekspertki tłumaczą, jak wybrać najlepszy

Dywany nie są po to, by pod nie zamiatać. Najwyżej, by odwracać uwagę. Psychodelia lub koliber, dziura albo podniszczony pers. Na podłodze, po bożemu, na ścianie – jeszcze modniej. Dowolność, frywolność i aranżacyjny luz.

Wybór jest olbrzymi
Agata Koszelewska Architekt wnętrz, Decoroom
Agata Koszelewska Architekt wnętrz, Decoroom

Architekci, dobierając dywan do wnętrza, mają bardzo bogaty wybór. Na topie są obecnie modele z klasycznymi lub orientalnymi wzorami, którym projektanci nadają nowe formy dopasowane do współczesnych wnętrz. Wciąż modne są dywany w stylu vintage, fabrycznie postarzane, z przetarciami. Wśród nowości nie brakuje także ciekawych, nieco szalonych motywów i odważnych zestawień kolorystycznych, czerpiących z pop-artu czy sztuki ludowej. Takie dywany od razu przykuwają uwagę we wnętrzu, stając się nierzadko głównym elementem dekoracyjnym. Coraz częściej dywany pojawiają się już nie tylko na podłodze, ale również na ścianach jako tak zwane tapiserie. To tradycja w nowej odsłonie. Moim ulubionym materiałem, z jakiego wytwarzane są dywany, jest wełna. Reguluje ona wilgoć w pomieszczeniu, nie uczula.

Dywan
Autor: serwis prasowy cc-tapis.com Kolekcja dywanów „Rug Invaders”, CC-Tapis, mood-design.pl.
Co robi dywan?
architektki DOROTA KUĆ, KARINA SNUSZKA, MoodWorks
architektki DOROTA KUĆ, KARINA SNUSZKA, MoodWorks

O tym, jaką rolę we wnętrzu gra dywan, decyduje cel, jaki chcemy osiągnąć. Dywan może wytyczyć oś wizualną wnętrza, stać się mocnym akcentem. I w tym kierunku idzie wielu producentów, którzy eksperymentują i reinterpretują tradycyjną formę dywanu. Dlatego spotykamy dziś modele o mocnym geometrycznym rysunku, nie tylko wzoru, ale też samego kształtu. Ich dynamiczne formy podkreślane są często przez zróżnicowaną wysokość włosia, co daje efekt 3D. Innym sposobem jest wybór dywanu, który będzie harmonizował z wnętrzem. Czyli utrzymanego w dominującej w aranżacji kolorystyce, gładkiego, ale z piękną fakturą. Wówczas uzyskamy monochromatyczną aranżację, spokojną i kojącą dla zmysłów przestrzeń. Nie sposób też nie wspomnieć o tym, że dywany ponownie umieszcza się na ścianach. Specjalne modele są po prostu obiektami dekoracyjnymi. Ten trend widać nie tylko u światowych producentów. W naszym kraju również powstają manufaktury, które proponują różnego rodzaju kilimy i wiszące dywany. Przywracają ich tradycyjne miejsce we wnętrzach.

Dywan
Autor: serwis prasowy scottjarvie.co.uk Dywan „Void Rug”, proj. Scott Jarvie, scottjarvie.co.uk.
Dywan
Autor: serwis prasowy therugcompany.com Dywan „Caldera”, therugcompany.com.