Pies i kot w domu. Jak urządzić mieszkanie przyjazne zwierzętom

2023-07-17 14:08

Przystosowanie mieszkania na wynajem do potrzeb właścicieli zwierząt podniesie atrakcyjność i konkurencyjność oferty. Warto odpowiednio przygotować nieruchomość i umowę najmu, aby nie żałować takiej decyzji.

Przemyślana umowa

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, za wszelkie szkody, które wyrządzi zwierzę, odpowiada jego właściciel. Nie każdy jednak zdaje sobie z tego sprawę, dlatego decydując się na wynajmowanie mieszkania osobie z psem lub kotem, warto umieścić odpowiednie zapisy w umowie najmu. W dokumencie można zawrzeć informacje na temat stanu poszczególnych pomieszczeń w momencie wynajęcia mieszkania.

Przedpokój
Autor: Mariusz Bykowski
Zdaniem eksperta
Agata Fijołek
Agata Fijołek
slowdog.pl

Aby najemca miał poczucie, że jego pupil jest mile widziany, warto zadbać o komfort czworonoga. Często uważa się, że jeśli w mieszkaniu jest pies, lepiej zrezygnować z dywanów, bo utrudniają sprzątanie. Jednak śliskie podłogi mogą być dla psa niebezpieczne, zwłaszcza gdy zwierzak ma problemy ze stawami. Dlatego w najbardziej uczęszczanych miejscach dobrze jest położyć chodniki – tkane na płasko, łatwe do wytrzepania i uprania, na antypoślizgowych podkładach. Warto też pomyśleć o tym, by znajdujące się w zasięgu zwierząt miejsca do przechowywania, były zamykane (na dole planujemy więc szafki i szuflady, a nie półki). Kot z pewnością doceni zawieszone na ścianach półki, po których będzie mógł wędrować i gdzie znajdzie przyjemną kryjówkę, doskonałą do obserwacji otoczenia, sam nie będąc na widoku.

Kaucja za zwierzaka

Często spotykaną praktyką jest także ustalenie wyższej niż zazwyczaj kaucji, a nawet zobowiązanie najemcy, że przed opuszczeniem mieszkania odmaluje je i np. przeprowadzi ozonowanie wnętrz, aby zniwelować zapach zwierzęcia. Z punktu widzenia najemcy atutem będą rozwiązania, dzięki którym pupil będzie bezpieczny, a dbanie o niego i o wynajmowane M – bezproblemowe. Kilka drobnych szczegółów może sprawić, że twoja oferta wyróżni się na tle innych pod względem dostosowania do obecności zwierząt.

Pies na kanapie
Autor: Łukasz Zandecki
Co w umowie?

1. Podpisując umowę najmu pozwalającą na wprowadzenie się ze zwierzęciem, przygotuj protokół zdawczo-odbiorczy. Ze szczegółowymi informacjami na temat stanu wyposażenia pomieszczeń w momencie przekazania kluczy nowemu lokatorowi.

2. Zaznacz, na jakie zwierzęta się godzisz – możesz określić liczbę, gatunki, a nawet wielkość (np. pies do 15 kg).

3. Ustal kaucję, która w razie potrzeby pozwoli na pokrycie kosztów napraw. Możesz także umieścić zapis o grzywnie, jeśli lokator nie poinformuje cię o tym, że ma pod opieką zwierzę.

Więcej porad znajdziesz w GALERII ZDJĘĆ