Nie bój się rys i bałaganu. Z tymi radami przygotujesz mieszkanie na psa lub kota

2022-07-13 10:20

Przystosowanie mieszkania na wynajem do potrzeb właścicieli zwierząt podniesie atrakcyjność i konkurencyjność oferty. Warto odpowiednio przygotować nieruchomość i umowę najmu, aby nie żałować takiej decyzji.

Mieszkanie zwierzeta
Autor: Mariusz Bykowski TRWAŁA PODŁOGA Psie pazury bywają bezlitosne dla drewnianej podłogi, dlatego w mieszkaniu, w którym spodziewasz się obecności zwierząt, postaw na wytrzymałą, odporną posadzkę. Warto zwrócić uwagę na produkty rekomendowane do budynków użyteczności publicznej – są przystosowane do intensywnego użytkowania (sprawdź parametr klasy ścieralności).

Spis treści

  1. USTAL ZASADY
  2. OGRANICZONY DOSTĘP
  3. NA ŚCIANIE
  4. BEZ BŁOTA
  5. NA KANAPIE
  6. W UKRYCIU
  7. KOCIA TOALETA

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, za wszelkie szkody, które wyrządzi zwierzę, odpowiada jego właściciel. Nie każdy jednak zdaje sobie z tego sprawę, dlatego decydując się na wynajmowanie mieszkania osobie z psem lub kotem, warto umieścić odpowiednie zapisy w umowie najmu. W dokumencie można zawrzeć informacje na temat stanu poszczególnych pomieszczeń w momencie wynajęcia mieszkania.

Często spotykaną praktyką jest także ustalenie wyższej niż zazwyczaj kaucji, a nawet zobowiązanie najemcy, że przed opuszczeniem mieszkania odmaluje je i np. przeprowadzi ozonowanie wnętrz, aby zniwelować zapach zwierzęcia. Z punktu widzenia najemcy atutem będą rozwiązania, dzięki którym pupil będzie bezpieczny, a dbanie o niego i o wynajmowane M – bezproblemowe. Kilka drobnych szczegółów może sprawić, że twoja oferta wyróżni się na tle innych pod względem dostosowania do obecności zwierząt.

USTAL ZASADY

Wynajmując mieszkanie lokatorowi, który ma zwierzę, zaznacz, jakie zachowania pupila akceptujesz, a co jest dla ciebie nie do przyjęcia. Jako właściciel mieszkania masz prawo powiedzieć, że zależy ci na tym, aby miski z karmą stały np. w miejscu, w którym podłoga jest wykończona płytkami, a nie na parkiecie czy blacie.

Kot w kuchni
Autor: Monika Filipiuk-Obałek

OGRANICZONY DOSTĘP

Nie każdy właściciel psa lub kota lubi, kiedy jego pupil ma wstęp do wszystkich pomieszczeń lub, zamiast na posłaniu, śpi w łóżku. Możliwość zamknięcia poszczególnych pokoi staje się w takim przypadku kluczowa. Niestety zwierzęta nie zawsze to rozumieją i starają się sforsować przeszkodę, aby wejść do danego pomieszczenia. Wybierz więc skrzydła drzwiowe odporne na zadrapania i wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Możesz także zabezpieczyć drzwi specjalną, samoprzylepną folią ochronną, której niestraszne są kocie lub psie pazury.

Drzwi Porta
Autor: serwis prasowy marki Porta Na zdj. drzwi PortaLEVEL C2 marki Porta, w kolorze Dąb Catania, Porta, porta.com.pl

NA ŚCIANIE

Na przestrzeni lat telewizory znacząco zmieniły gabaryty – ekrany są płaskie i duże, a co za tym idzie – mniej stabilne. W mieszkaniu, w którym będą żyć zwierzęta, sprawdzi się więc montaż na ścianie, dzięki któremu wyeliminujemy ryzyko przewrócenia się sprzętu. Podobnie warto postąpić z innymi delikatnymi przedmiotami, jak lustra, obrazy w ramach ze szkłem itp.

Salon z telewizorem
Autor: Kamila Markiewicz-Lubańska

BEZ BŁOTA

Łatwa do utrzymania w czystości podłoga to coś, na co właściciele zwierząt, zwłaszcza wychodzących na spacery, bardzo zwracają uwagę. Newralgicznym miejscem jest przedpokój. Warto położyć w nim posadzkę z materiału dającego się bezproblemowo odkurzyć lub przemyć mopem. W strefie wejścia doradzamy też pomalowanie ścian farbą odporną na zabrudzenia i zmywalną.

Przedpokój
Autor: Mariusz Bykowski

NA KANAPIE

Wybierając meble tapicerowane, zwróć uwagę na rodzaj materiału obiciowego. Większość producentów ma w ofercie tkaniny, z których bez trudu usuwa się zabrudzenia. Drugą ważną cechą jest odporność na psie i kocie pazury. Zdecydowanie odradzamy meble tapicerowane skórą lub jej odpowiednikami. Warto również zwrócić uwagę na łatwość usuwania sierści z danej tkaniny, a wyposażając mieszkanie w odkurzacz, wybrać model przeznaczony dla posiadaczy zwierząt.

Pies na kanapie
Autor: Łukasz Zandecki

W UKRYCIU

Wszelkiego rodzaju kable bywają niezwykle kuszące dla zwierząt domowych, a to może doprowadzić do dużego nieszczęścia – odcięcia zasilania lub, co gorsza, krzywdy zwierzęcia. Sposobem na uniknięcie potencjalnego problemu jest zastosowanie listew przypodłogowych z tunelami na przewody.

Listwa przypodłogowa
Autor: serwis prasowy mardomdecor24.pl Na zdj. listwa przypodłogowa MD018 marki Mardom Decor, mardomdecor24.pl

KOCIA TOALETA

Właściciele kotów zwracają uwagę na miejsce, w którym można postawić kuwetę. Najlepszym pomieszczeniem jest oczywiście łazienka z toaletą. Rozwiązanie widoczne na zdj. obok, czyli szafka zaprojektowana właśnie z myślą o kociej ubikacji, na pewno podbije serca większości kociarzy. Nie musisz jednak aż tak przygotowywać nieruchomości na wynajem – wystarczy odrobina wolnej przestrzeni na kuwetę z akcesoriami i zapasem żwirku, np. obok sedesu.

Łazienka
Autor: Radosław Wojnar
Co w umowie?

1. Podpisując umowę najmu pozwalającą na wprowadzenie się ze zwierzęciem, przygotuj protokół zdawczo-odbiorczy. Ze szczegółowymi informacjami na temat stanu wyposażenia pomieszczeń w momencie przekazania kluczy nowemu lokatorowi.

2. Zaznacz, na jakie zwierzęta się godzisz – możesz określić liczbę, gatunki, a nawet wielkość (np. pies do 15 kg).

3. Ustal kaucję, która w razie potrzeby pozwoli na pokrycie kosztów napraw. Możesz także umieścić zapis o grzywnie, jeśli lokator nie poinformuje cię o tym, że ma pod opieką zwierzę.

Zdaniem eksperta
Agata Fijołek
Agata Fijołek
slowdog.pl

Aby najemca miał poczucie, że jego pupil jest mile widziany, warto zadbać o komfort czworonoga. Często uważa się, że jeśli w mieszkaniu jest pies, lepiej zrezygnować z dywanów, bo utrudniają sprzątanie. Jednak śliskie podłogi mogą być dla psa niebezpieczne, zwłaszcza gdy zwierzak ma problemy ze stawami. Dlatego w najbardziej uczęszczanych miejscach dobrze jest położyć chodniki – tkane na płasko, łatwe do wytrzepania i uprania, na antypoślizgowych podkładach. Warto też pomyśleć o tym, by znajdujące się w zasięgu zwierząt miejsca do przechowywania, były zamykane (na dole planujemy więc szafki i szuflady, a nie półki). Kot z pewnością doceni zawieszone na ścianach półki, po których będzie mógł wędrować i gdzie znajdzie przyjemną kryjówkę, doskonałą do obserwacji otoczenia, sam nie będąc na widoku.

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE