Po tym poznasz, że w domu są pluskwy. 4 sygnały ostrzegawcze, na które musisz zwrócić uwagę

2024-06-13 9:04

Pluskwy to pasożyty, które m.in. żywią się ludzką krwią. Ci nieproszeni goście mogą zostać zawleczeni przez nas do domu na ubraniach z second handów czy meblach kupionych na starociach. Często też wracamy wraz z nimi z... wakacji. Chociaż są trudne do zauważenia, istnieją pewne charakterystyczne oznaki, które mogą świadczyć o ich obecności. Dowiedz się, po czym poznać, że w domu są pluskwy.

Spis treści

  1. Jak rozpoznać, że w domu są pluskwy? Oto 4 sygnały
  2. Jak rozpoznać pluskwę domową?
  3. Po czym poznać, że w domu są pluskwy?
  4. Pluskwy w domu — jak się ich pozbyć?

Jak rozpoznać, że w domu są pluskwy? Oto 4 sygnały

1. Ślady po ukąszeniach

Jeśli zauważymy na ciele kilka niewielkich ugryzień układających się w linię prostą lub trójkąt, możemy podejrzewać, że w naszym domu zagnieździły się pluskwy. Żyjątka te najczęściej atakują odsłonięte części ciała – ręce, szyję, twarz.

Same ugryzienia nie są bolesne, ponieważ pluskwy wpuszczają pod skórę środek przeciwbólowy. Z czasem jednak miejsca ukąszeń zaczynają swędzieć, pojawiają się też czerwone krostki. Ugryzienia znikają po około tygodniu.

2. Krew na pościeli

Kolejnym sygnałem obecności pluskiew są niewielkie plamki krwi na prześcieradle, pościeli czy materacu. Jeśli podejrzewamy, że padliśmy ofiarą tych pasożytów, warto poszukać śladów krwi.

3. Dziwny zapach w pokoju: mdły i słodkawy

Pluskwy domowe wydzielają specyficzną słodką woń, która służy im do wzajemnego wabienia. Mdły, przypominający kolendrę lub psujące się maliny zapach może świadczyć o obecności pluskiew w domu.

4. Wylinka i odchody

Pluskwy co jakiś czas linieją i zrzucają twardy pancerz. Ponadto lubią na materacach i pościeli zostawiać ciemnoczerwone lub czarne odchody. Warto więc zwrócić uwagę, czy w okolicy łózka nie ma takich „prezentów”.

Jak rozpoznać pluskwę domową?

Pluskwy domowe to niewielkie, 5-milimetrowe insekty, które wyglądem przypominają pestkę jabłka. Najczęściej są koloru ciemnoczerwonego lub brązowego – to zależy, czy już się posiliły, czy jeszcze nie.

Największą aktywność pluskiew odnotowuje się między 1 a 5 w nocy.

Pluskwy występują szczególnie w miejscach, przez które przewija się dużo ludzi, np. hotele czy hostele. Lubią też ubrania i meble z drugiej ręki. Bardzo łatwo można przynieść je do domu.

Po czym poznać, że w domu są pluskwy?

Pluskwy lubią ciemne i dyskretne miejsca. Jeśli podejrzewamy, że w naszym domu są pluskwy, dobrze jest przeprowadzić dokładną inspekcję łóżka – sprawdzić materac, zagłówek, ramę łóżka, a także gniazdka elektryczne, dywany, listwy przypodłogowe i framugi drzwi oraz okien.

Pluskwy w domu — jak się ich pozbyć?

Im szybciej odkryjemy, że mamy do czynienia z pluskwami, tym lepiej. W pierwszej kolejności należy dokładnie wyprać pościel (w min. 50 stopniach) i zdezynfekować materac. Świetnie sprawdzi się do tego lampa UV oraz urządzenie emitujące parę wodną, ale warto też materac dokładnie odkurzyć i wyprać pokrowiec (jeśli jest zdejmowalny).

W przypadku większej ilości pluskiew lepiej skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy przy pomocy specjalistycznych środków i oprysków pozbędą się pasożytów.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Robaki w domu. 14 najczęściej spotykanych insektów domowych. Widzisz je u siebie? Sprawdź, co zrobić!

Quiz. Jak się mieszkało w czasach PRL-u?

Pytanie 1 z 11
Co w latach 80. przeważnie zdobiło ściany polskich przedpokoi?