Pies do małego mieszkania. 11 ras psów idealnych do mieszkania w bloku

2022-06-23 12:28

Niektóre psy potrzebują sporej dawki ruchu każdego dnia i czują się najlepiej w przestronnych miejscach, natomiast innym zupełnie nie przeszkadza mały metraż i krótki spacer. Jeśli mieszkasz w bloku i chciałbyś dzielić przestrzeń z czworonożnym kompanem, sprawdź, która rasa będzie idealna do małego mieszkania. Oto 11 ras psów idealnych do bloku!

Spis treści

 1. Corgi
 2. Boston Terrier
 3. Basset
 4. Jack Russell Terrier
 5. Mops
 6. Cavalier King Charles Spaniel 
 7. Maltańczyk
 8. Greyhound (chart angielski)
 9. Chihuahua
 10. Hawańczyk
 11. Basenji
 12. Oto 11 idealnych ras psów do mieszkania w bloku:

Corgi

Corgi to uroczy piesek, który jest serdeczny i otwarty wobec ludzi i innych psów (chociaż zdarza się mu popadać w konflikty z przedstawicielami swojej rasy). Chętnie bawi się z ludźmi, zarówno dorosłymi, jak i dziećmi. Mocno przywiązuje się do swoich opiekunów. Corgi nie znoszą bezczynności, a dzienna dawka ruchu jest dla nich bardzo ważna, dlatego jeśli decydujemy się na tę rasę, pamiętajmy, by zapewnić psiakowi jeden dłuższy spacer każdego dnia. 

Boston Terrier

Ten ważący 7-9 kg piesek nie zajmuje dużo miejsca i będzie zadowolony z każdego metrażu, nawet z niewielkiej kawalerki. Bardzo mocno przywiązuje się do swojego właściciela, jest łagodny, sympatyczny i odważny. Psy rasy Boston Terrier są łatwe do wyszkolenia i niezwykle inteligentne. Rzadko sprawiają problemy, dlatego bez problemu mogą zostawać same w domu - warto jednak spędzać z nimi jak najwięcej czasu, ponieważ pozostawione same sobie przez dłuższą chwilę, mogą tęsknić za swoim opiekunem.

Basset

Basset to uroczy pies z charakterystycznymi długimi oklapniętymi uszami. Waży 20-29 kg, więc zalicza się do ras średniej wielkości. Przez swoje krótkie nogi raczej nadaje się do mieszkań na parterze lub pięter z dostępem do windy. Basset to pies spokojny, towarzyski, ale który wymaga odpowiedniego wychowania, ponieważ potrafi by uparty i niezależny. Dobrze przeszkolony, będzie wyśmienitym kompanem także dla dzieci, które wprost uwielbia! 

Jack Russell Terrier

Jeśli szukasz pociesznego, radosnego i zawsze skorego do zabawy psa, Jack Russell Terrier będzie doskonałym wyborem! To pies, który jest energiczny, inteligentny i bezgranicznie oddany swoim opiekunom (chociaż momentami może być uparty). Psy tej rasy szybko się uczą, zwłaszcza nowych sztuczek, a ich wychowanie nie jest ani trudne, ani problematyczne. Jack Russell Terrier będzie idealny dla osób, które lubią aktywnie spędzać czas i potrzebują w swoim życiu pozytywnie nastawionego czworonoga :)

Mops

Wystarczy jedno spojrzenie na pyszczek mopsa, by się zakochać. Ten delikatny piesek uwielbia odpoczynek, chociaż nie stroni od zabaw i szaleństw - warto jednak dozować aktywność fizyczną, ponieważ przedstawiciele tej rasy, ze względu na charakterystyczną budowę ciała, źle znoszą nadmiar ruchu. Mopsy bardzo mocno przywiązują się do swoich opiekunów (w przypadku rodzin zazwyczaj jest to jedna, konkretna osoba). W obejściu mops jest łagodnym, przyjaznym ludziom i zwierzętom psem z radosnym i pogodnym charakterem. 

Cavalier King Charles Spaniel 

Uważa się, że Cavalier King Charles Spaniel to jedna z najbardziej przyjaznych ras psów. Urocze czworonogi idealnie pasują do mieszkań w blokach: łatwo adaptują się do nowych warunków, ważą zaledwie 6-8 kg i nie potrzebują ani bardzo dużo ruchu, ani ogromnych przestrzeni. Przedstawiciele rasy Cavalier King Charles Spaniel są spokojne, nie sprawiają problemów i mocno przywiązują się do swoich właścicieli. Ponieważ są dość wrażliwe i delikatne, źle znoszą twarde wychowanie - mogą wtedy stać się lękliwe i wycofane. Uwielbiają okazywać czułość swoim opiekunom, a najszczęśliwsze są, gdy ich właściciele okazują im miłość, uwagę i poświęcają im dużo czasu (źle znoszą długi czas rozłąki). Wesołe i towarzyskie z natury z natury uwielbiają kontakt z innymi psami - warto wychowywać je więc w parach.

Maltańczyk

Inteligentne i pocieszne, maltańczyki to przedstawiciele jednej z najstarszych ras psów na świecie. Piesek waży zaledwie 3-4 kg, jest wyjątkowo spokojny, cierpliwy (także w stosunku do małych dzieci), uwielbia spędzać czas ze swoim opiekunem, do którego mocno się przywiązuje. Lubi także bawić się z innymi psami, więc warto co jakiś czas - jeśli mamy taką możliwość - zaprowadzićgo do wybiegu dla psów, by mógł wyszaleć się z innymi czworonogami.

Greyhound (chart angielski)

Obecność charta angielskiego (greyhound) na liście psów do niewielkich mieszkań może dziwić. Mogłoby się wydawać, że najszybszy pies na świecie będzie potrzebował ogromnego ogrodu, po którym będzie biegał przez wiele godzin, ale prawda jest taka, że charty to psy sprinterskie, a więc potrzebują dużej dawki ruchu jedynie przez niewielki okres czasu. Dlatego krótki, ale intensywny sprint podczas jednego spaceru jest w stanie zapewnić im potrzebną dawkę ruchu. Powodem, dla którego greyhound znalazł się na liście psów do niewielkich mieszkań jest przede wszystkim jego charakter. Charty angielskie mimo swoich większych rozmiarów są wyjątkowo wrażliwe, uczuciowe i mocno przywiązują się do opiekuna (i uwielbiają się przytulać!). Rzadko szczekają, więc nie będą przeszkadzać sąsiadom i co najważniejsze - są inteligentne i szybko się uczą, dlatego po wyszkoleniu nie sprawiają żadnych problemów. 

Chihuahua

Na liście psów do mieszkania w bloku nie mogło zabraknąć także najmniejszego pieska na świecie, czyli rasy chihuahua. Ten mikroskopijnych rozmiarów piesek nie tylko wybiega się nawet w małej kawalerce, ale również będzie łatwy w ułożeniu ze względu na swoją inteligencję i przenikliwość. Niestety, chihuahua nie nadaje się dla rodzin z dziećmi przez swoją kruchą posturę (łatwo zrobić mu krzywdę) i nadpobudliwość, która przejawia się częstym szczekaniem. Nawyk do pewnego stopnia można wyciszyć, ale gdy w domu jest małe dziecko, hałaśliwy pies może przeszkodzić maluchowi w niejednej drzemce. Jeśli jednak nie mamy w domu bobasów ani sąsiadów, którzy mogą skarżyć się na szczekanie, to warto rozważyć przyjęcie pod swój dach psa chihuahua.

Hawańczyk

Hawańczyk to wulkan pozytywnej energii o miłym usposobieniu. Niewielkich rozmiarów piesek (waży ok. 7 kg) nie potrzebuje dużego metrażu do życia ani długich spacerów, by się wyszaleć. Co więcej, ta rasa idealnie nadaje się do mieszkań w bloku, ponieważ prawie w ogóle nie szczeka, więc na pewno nie sprawi kłopotu sąsiadom. Hawańczyki uwielbiają towarzystwo zwierząt i ludzi, są łatwe w szkoleniu, chętnie się uczą i lubią być chwalone (oraz nagradzane za swój progres). Mocno przywiązują się do swoich opiekunów, dlatego jeśli często nie ma cię w domu lub regularnie podróżujesz do odległych miejsc, lepiej zrezygnuj z zakupu hawańczyka - piesek może źle znieść długą rozłąkę. 

Basenji

Listę najlepszych ras do bloku zamyka basenji, czyli słynny "jodłujący pies". Przez specyficzną budowę krtani basenji nie szczeka jak pozostałe rasy, ale wydaje dźwięki przypominające raczej...jodłowanie. Robi to jednak niezwykle rzadko. Basenji z charakteru przypomina raczej kota: jest niezależny, samodzielny i momentami uparty. Podczas treningu, basenji lepiej reaguje na osoby, które są łagodne, cierpliwe i pozytywne - tacy nauczyciele są w stanie łatwiej wpłynąć na psa i zdobyć jego sympatię. Basenji jest energicznym psem, chociaż lubi też poleniuchować. Nie potrzebuje więc dużo ruchu: jeden dłuższy spacer dziennie powinien mu w zupełności wystarczyć. Ponieważ szybko się nudzi i nie lubi samotności, jeśli przez długi okres czasu nie ma cię w domu lub często wyjeżdżasz, lepiej nie decyduj się na tę rasę. 

Webinar: DOM PRZYJAZNY DLA PSA. Pies szczęśliwy w domu i na spacerze

Oto 11 idealnych ras psów do mieszkania w bloku:

Jak przygotować dom na przyjęcie psa? Webinar: Dom przyjazny dla psa. Pies szczęśliwy w domu i na spacerze