Legowisko dla psa. Jakie wybrać, gdzie umieścić i jak o nie dbać?

2023-07-17 13:54

Wygodne legowisko dla psa zapewnia duży komfort czworonogowi. Warto więc zadbać o właściwie dobrane i ulokowane miejsce dla psa w domu, zwracając też uwagę na materiał. Powinien być trwały i łatwy do utrzymania w czystości. Najlepiej zająć się tym samodzielnie! Zobacz, jak zrobić legowisko dla psa.

Legowisko dla psa Copenhagen.
Autor: serwis prasowy marki Laddven

Spis treści

  1. Legowisko dla psa - jakie materiały?
  2. Jaka powinna być wielkość legowiska dla psa?
  3. Gdzie zaplanować miejsce dla psa w mieszkaniu?
  4. Legowisko dla psa: jak czyścić posłanie dla psa?
  5. Zwierzęta w mieszkaniu - GALERIE ZDJĘĆ z poradami

Urządzając wnętrza, właściciele czworonogów powinni pomysleć, gdzie zrobić legowisko dla psa. Warto, by pies w mieszkaniu miał swoje miejsce.

Legowisko dla psa - jakie materiały?

Materiał, z którego wykonane będzie psie posłanie, powinien być nie tylko miękki i przyjemny w dotyku (skóra psa, choć porośnięta sierścią, jest w rzeczywistości wrażliwsza niż skóra ludzka), ale przede wszystkim łatwy do utrzymania w czystości i wodoodporny. Powinien też być odporny na zadrapania pazurami. Właściciele psów zachwalają legowiska pokryte materiałem o nazwie kodura, jak też materiał suedine, który w dotyku przypomina meszek. Dość popularna jest też alcantara (inaczej antara).

Równie ważny jest materiał, z którego zrobiono wypełnienie legowiska dla psa. Powinien on być wytrzymały oraz odporny na odkształcenia. Obecnie większość producentów stosuje do tego kulki silikonowe. Produkowane są one z wysokiej jakości włókna poliestrowego ze sporą domieszką silikonu, któremu zawdzięczamy sprężystość i nieodkształcanie się legowiska dla psa.

Nie przegap: Jak usunąć sierść zwierząt z kanapy? >>>

Jaka powinna być wielkość legowiska dla psa?

Miejsce dla psa w domu powinno być na tyle duże, by zwierzak mógł się na nim swobodnie wyciągnąć na całą długość i wciąż cały znajdował się na posłaniu. Choć psy często śpią zwinięte w kłębek, to równie często wyciągają się i rozciągają podczas snu – posłanie musi zapewniać psu wygodę bez względu na to, jaką pozycję przyjmie podczas snu. Warto też zainwestować w większe legowisko dla psa, bo wiele psów przechowuje w nim swoje zabawki, ukochane gryzaki itp. Jeśli w domu są dwa zaprzyjaźnione zwierzaki – sypiające blisko siebie – trzeba kupić takie posłanie, by mieściły się oba.

Gdzie zaplanować miejsce dla psa w mieszkaniu?

Wybór miejsca, w którym umieścimy psie legowisko, to ważna sprawa, bo jeśli miejsce będzie źle wybrane – pies nie będzie spał i odpoczywał na swoim posłaniu, a zmuszony do tego, będzie się męczył. Legowisko powinno przede wszystkim znaleźć się z dala od wszelkich ciągów komunikacyjnych – aby wędrujący ludzie nie przeszkadzali zwierzakowi, a pies nie zawadzał ludziom. Dobrze będzie umieścić posłanie w cichym i spokojnym kącie, z dala od kaloryferów, okien i drzwi. Nie umieszczamy psiego posłania również w pobliżu głośników ani telewizora, by nie drażnić psa hałasami. Nie lokujemy również legowiska dla psa w pomieszczeniach, gdzie stale świeci światło. Jeśli pies ma zwyczaj wędrować za nami po domu – czasem potrzebuje 2-3 legowisk w miejscach, gdzie przebywamy najdłużej.

Zobacz też: Dizajnerskie mebelki dla psa i kota >>>

Legowisko dla psa w domu powinno więc znaleźć się w dosyć spokojnym miejscu, żeby czworonóg o każdej porze dnia i nocy mógł się położyć i spać, ewentualnie odpoczywać. W takim miejscu dla psa nie może mu być ani zimno, ani gorąco. Omijajmy więc sąsiedztwo kaloryferów oraz drzwi.

legowisko dla psa
Autor: Marcin Czechowicz Warto też pomyśleć o wykończeniu ścian, w miejscu gdzie ma być legowisko dla psa. Ściany pomalowane zwykłą farbą szybko się brudzą.

Legowisko dla psa: jak czyścić posłanie dla psa?

Legowisko dla psa należy regularnie odkurzać, a jeśli zostanie ubłocone, zamoczone i ubrudzone – prać i suszyć w przewiewnym miejscu. Nawet jeśli pies jest czyścioszkiem i nie dochodzi do zabrudzeń np. błotem, to z powodów higienicznych posłanie należy prać przynajmniej raz w miesiącu. Nie należy pozwalać psu spać na mokrym posłaniu, ponieważ grozi mu to – tak samo jak ludziom – chorobami stawów. Dlatego warto mieć zapasowe posłanie dla psa – może mniej idealne niż to zasadnicze, ale konieczne na czas jego prania i czyszczenia.

Zwierzęta w mieszkaniu - GALERIE ZDJĘĆ z poradami

Jak zadbać o zwierzęta w mieszkaniu? Zobacz zdjęcia i porady w galeriach.

Webinar: DOM PRZYJAZNY DLA PSA. Pies szczęśliwy w domu i na spacerze
Jak przygotować dom na przyjęcie psa? Webinar: Dom przyjazny dla psa. Pies szczęśliwy w domu i na spacerze
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE