Jak rozpoznać, że w domu są pluskwy? 4 sygnały, że masz u siebie nieproszonych gości

2022-11-30 15:02

Pluskwy domowe żywią się krwią ludzi i zwierząt. Pasożyty bardzo łatwo można przynieść do domu na ubraniach czy meblach z drugiej ręki, a także po pobycie w hotelu czy hostelu. Jak rozpoznać, czy mamy w domu pluskwy? Oto 4 sygnały, że mamy u siebie nieproszonych gości.

pluskwy
Autor: getty images

1. Ślady ukąszeń

Jeśli zauważymy na ciele kilka niewielkich ugryzień układających się w linię prostą lub trójkąt, możemy podejrzewać, że w naszym domu zagnieździły się pluskwy. Żyjątka te najczęściej atakują odsłonięte części ciała – ręce, szyję, twarz.

Same ugryzienia nie są bolesne, ponieważ pluskwy wpuszczają pod skórę środek przeciwbólowy. Z czasem jednak miejsca ukąszeń zaczynają swędzieć, pojawiają się też czerwone krostki. Ugryzienia znikają po około tygodniu.

2. Ślady krwi na pościeli

Kolejnym sygnałem obecności pluskiew są niewielkie plamki krwi na prześcieradle, pościeli czy materacu. Jeśli podejrzewamy, że padliśmy ofiarą tych pasożytów, warto poszukać śladów krwi.

3. Słodkawy, mdły zapach w pokoju

Pluskwy domowe wydzielają specyficzną słodką woń, która służy im do wzajemnego wabienia. Mdły, przypominający kolendrę lub psujące się maliny zapach może świadczyć o obecności pluskiew w domu.

4. Odchody i wylinki

Pluskwy co jakiś czas linieją i zrzucają twardy pancerz. Ponadto, lubią na materacach i pościeli zostawiać ciemnoczerwone lub czarne odchody. Warto więc zwrócić uwagę, czy w okolicy łózka nie ma takich „prezentów”.

Jak rozpoznać pluskwę domową?

Pluskwy domowe to niewielkie, 5-milimetrowe insekty, które wyglądem przypominają pestkę jabłka. Najczęściej są koloru ciemnoczerwonego lub brązowego – to zależy, czy już się posiliły, czy jeszcze nie.

Największą aktywność pluskiew odnotowuje się między 1 a 5 w nocy.

Pluskwy występują szczególnie w miejscach, przez które przewija się dużo ludzi, np. hotele czy hostele. Lubią też ubrania i meble z drugiej ręki. Bardzo łatwo można przynieść je do domu.

Gdzie ukrywają się pluskwy w domu?

Pluskwy lubią ciemne i dyskretne miejsca. Jeśli podejrzewamy, że w naszym domu są pluskwy, dobrze jest przeprowadzić dokładną inspekcję łóżka – sprawdzić materac, zagłówek, ramę łóżka, a także gniazdka elektryczne, dywany, listwy przypodłogowe i framugi drzwi oraz okien.

Jak pozbyć się pluskiew z domu?

Im szybciej odkryjemy, że mamy do czynienia z pluskwami, tym lepiej. W pierwszej kolejności należy dokładnie wyprać pościel (w min. 50 stopniach) i zdezynfekować materac. Świetnie sprawdzi się do tego lampa UV oraz urządzenie emitujące parę wodną, ale warto też materac dokładnie odkurzyć i wyprać pokrowiec (jeśli jest zdejmowalny).

W przypadku większej ilości pluskiew lepiej skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy przy pomocy specjalistycznych środków i oprysków pozbędą się pasożytów.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE