Zabudowa ściany z oknem. Zabudowa pod parapetem w pokoju. 4 propozycje architektki

2023-11-30 13:31

Okno i parapet, a pod nimi kaloryfer, nie oznacza, że na tej ścianie nie można zaplanować zabudowy. Co na ścianę z oknem? Prezentujemy 4 propozycje architektki na zagospodarowanie ściany z oknem w salonie, w sypialni i pokoju dziecka.

Spis treści

  1. Zabudowa ściany z oknem: propozycja 1
  2. Zabudowa ściany z oknem: propozycja 2
  3. Zabudowa ściany z oknem: propozycja 3
  4. Zabudowa wokół ściany z oknem: propozycja 4

W zależności od rodzaju pomieszczenia na ścianie z oknem, z powodzeniem możemy zamontować półki na książki, szafy, pełną zabudowę, lub też siedzisko ze schowkami. Okno potraktujmy jako centralny punkt w aranżacji wnętrza, wokół którego zaplanujemy nasze meble na wymiar. Staną się obramowaniem okna i zastąpią np. zasłony. Przedstawiamy cztery propozycje, w jaki sposób zagospodarować ścianę z oknem, parapetem i grzejnikiem.

Zabudowa ściany z oknem: propozycja 1

Takie rozwiązanie zabudowy ściany wokół okna idealnie sprawdzi się w salonie lub w gabinecie. Proponujemy wykonanie półek na książki, najlepiej z pełnego drewna, ale płyta meblowa też się sprawdzi. Warto jest pozostawić tył powstałego w ten sposób regału bez tylnej ścianki, tzw. pleców,  żeby było widać ścianę za półkami. Nada to całemu rozwiązaniu lekkości  i nie będzie przypominać zwykłych regałów ustawionych pod ścianą.

Głębokość półek powinna wynosić ok. 30 cm, wysokość natomiast dostosujmy do naszych potrzeb. Aby całości takie zabudowy z oknem nadać uniwersalny i klasyczny wygląd, starajmy się zachować równe odstępy między półkami oraz jednakowe pionowe podziały. Warto jest wpierw zdemontować stary parapet — nowy będzie częścią regału, dodatkową półką.

Całość będzie wyglądała spójnie. Książki są dekoracją samą w sobie. Zadbajmy o to, aby na półkach nie znalazły się przypadkowe przedmioty, a tylko książki właśnie. Aby całości nadać lekkiego i swobodnego wyglądu w aranżacji wnętrza, książki mogą być ułożone w różny sposób, trochę niedbale.

Zabudowa ściany z oknem: propozycja 2

Druga propozycja zabudowy i zagospodarowania ściany z oknem to rozwiązanie idealne do sypialni lub garderoby. Po obu stronach okna montujemy dwie pionowe szafy bez drzwi — najlepiej w kolorze ściany, tak aby były jak najmniej widoczne, wtapiały się w tło. Na całej długości ściany, pod sufitem znajdzie się miejsce na karnisz.

Na nim zawiesimy zasłony, które zastąpią drzwi od szaf. Szerokość zasłon powinna być na tyle duża, aby możliwe było całkowite ich zasunięcie, na całą długość ściany. Zastosowanie tkaniny ociepli wnętrze, a możliwość zasłonięcia okna nada pokojowi intymności. Wykorzystana tkanina powinna być gruba, mięsista i nieprzejrzysta.

Zabudowa ściany z oknem: propozycja 3

Trzecie rozwiązanie zagospodarowania ściany z oknem jest bardzo uniwersalne. Sprawdzi się w każdym pomieszczeniu i w zależności od tego jak zaplanujemy wnętrza szafek, może pomieścić sporo przedmiotów, które niekoniecznie chcielibyśmy eksponować. W naszym przykładzie zabudowy przedstawiliśmy geometryczny podział na poszczególne schowki — tworzy on kompozycję, która może stać się dominantą w aranżacji wnętrza.

Jeśli zależy nam na bardziej dyskretnym rozwiązaniu, wystarczy zastosować jednolite fronty szafek. Planując taką zabudowę ściany z oknem, warto zadbać o szczegóły — boczne ścianki zabudowy wokół okna powinny być przedłużone aż do samego okna, aby w tych miejscach fragmenty ścian nie były widoczne. Jest to rozwiązanie estetyczne i technicznie łatwiejsze do wykonania. Ściany często odbiegają od pionu i w takich sytuacjach ich styk z zabudową meblową nie będzie dobrze wyglądał.

Głębokość takiej zabudowy powinna wynosić minimum 40 cm, aby była funkcjonalna. Nie powinniśmy planować też zbyt głębokiej zabudowy, gdyż w takim przypadku ścianki wokół okna będą wydawały się zbyt masywne, a samo okno wizualnie nam zginie w aranżacji wnętrza.

W miejscu, gdzie zamontowany jest grzejnik, zaproponowano ażurowy front — za nim można zamontować płytsze półki — między grzejnikiem a drzwiczkami — aby nie tracić cennego miejsca do przechowywania.

Zabudowa wokół ściany z oknem: propozycja 4

Ostatnia propozycja zagospodarowania ściany z oknem to kompozycja i funkcja zabudowy, która najlepiej sprawdzi się w pokoju młodzieżowym. W tym rozwiązaniu również warto zadbać o wcześniejszy demontaż starego parapetu. Nowy parapet ma pełnić funkcję siedziska i być integralną częścią całej kompozycji. Głębokość takiej zabudowy powinna wynosić ok. 50 cm.

Zaproponowano zabudowę schodkową — powstały trzy siedziska na różnej wysokości i trzy szafki. Dostęp do najwyższego siedziska zapewniony jest właśnie dzięki schodkom. Tam, gdzie znajduje się grzejnik, zamontowano płytkie, otwarte półki, tak aby nie odcinać ciepła od reszty pomieszczenia. Warto zadbać o drobiazgi, takie jak  np. poduchy. Tego typu mebel na pewno będzie atrakcyjny dla nastolatków i może zastąpić kanapę w pokoju nastolatka, dodatkowo pomieści sporo cennych skarbów!

Przeczytaj też: Nowoczesne firanki do salonu, sypialni, kuchni i pokoju dziecka. Firanki gotowe krótkie i długie. Jak kupować gotowe firanki?

Meble z drewna. Z wizytą w pracowni Swallow’s Tail Furniture