Z drewna, paneli, płytek? Radzimy jaki rodzaj podłogi wybrać, by służyła jak najdłużej

2022-11-04 12:15

Jaką posadzkę wybrać i jak ją ułożyć? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przed jej zakupem. Radzimy też, co zrobić, by remont przebiegł sprawnie, a podłoga długo służyła.

Podłoga
Autor: serwis prasowy marki Lareco Wybierz wzór. Mocny rysunek słojów na posadzce zdominuje aranżację. By nie popełnić błędu, trzymaj się zasady – im wyrazistszy wzór, tym bardziej neutralne pozostałe elementy wnętrza.

Rozważasz montaż nowej posadzki na starej? Jeśli poprzednia jest stabilna i równa, to oczywiście możliwe. Znacznie oszczędzisz czas.

Płytki ceramiczne, kamienne i dobrze przyklejone do podłoża klepki pokryjesz m.in. wykładziną elastyczną, panelami czy deskami warstwowymi, układanymi w systemie tzw. podłogi pływającej (bezklejowym). Pamiętaj jednak, że wtedy poziom posadzki się podwyższy. Gdy nie planujesz jej w całym mieszkaniu, różnica poziomów między nią a resztą okładzin będzie widoczna.

Druga kwestia to konieczność podcięcia skrzydeł drzwi. Masz zniszczony parkiet lub deski? Warto przywrócić im blask, poddając renowacji. Rysy i szpary uzupełnij kitem do parkietów (albo pastą z pyłu drzewnego, efektu ubocznego cyklinowania, i specjalnego kleju). Podłogę wycyklinuj, a potem zabezpiecz olejem, olejowoskiem, lakierem albo pokryj farbą.

DREWNO

W ofercie producentów są parkiet, mozaika, deski lite, dwu- i trójwarstwowe. Te ostatnie montuje się najszybciej, bo na ogół jako podłogi pływające (na zatrzask, tzw. klik). Deski warstwowe, dzięki konstrukcji ograniczającej ich pracę, sprawdzają się na ogrzewaniu podłogowym. Przy czym dwuwarstwowe przykleja się do podłoża elastycznym klejem poliuretanowym. Do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności (kuchni i łazienki) wybierz gatunki odporne na jej działanie: tek, merbau, ipe (lapacho), doussie, dąb.

Dla formy

Drewno w kuchni? Prawidłowo zabezpieczone, np. olejowane lub pokryte olejowoskiem jak najbardziej! Konserwuje się je raz na rok, przy czym pierwszy zabieg pielęgnacyjny należy przeprowadzić po ok. pół roku. Gdy na podłogę wyleje się płyn, zetrzyj ją suchą szmatką, przemyj co jakiś czas lekko wilgotnym mopem i ewentualnie środkiem zalecanym przez producenta.

Podłoga
Autor: serwis prasowy marki Chapel Parket Na zdj. deska warstwowa z kolekcji Minster, kolor Howden, dąb bielony, olejowosk ze związkami krzemu, chapelparket.pl

A w kolorze?

Lite deski pomalujesz farbą kryjącą: ftalową lub uretanowo-alkidową (do betonu), olejem z pigmentem, lakierobejcą. Przed tym jednak trzeba zaszpachlować w nich ubytki, przeszlifować, usuwając stare powłoki.

Podłoga
Autor: serwis prasowy marki Timberwise Na zdj. podłoga Sunshine Yellow deska warstwowa, dąb lakierowany, matowy, montaż na klej albo jako podłoga pływająca, timberwise.fi

Deska do deski

Fachowcy zalecają, by układanie posadzki z drewna rozpocząć od ściany, która jest jednocześnie ścianą zewnętrzną budynku. Zazwyczaj bowiem jest prosta, co nie zawsze się ma miejsce w przypadku ścian działowych.

Podłoga drewniana
Autor: serwis prasowy marki Kahrs Na zdj. deska trójwarstwowa Jarrah Sydney z kolekcji World Naturals marki Kahrs, wzór trójpasmowy, montaż bezklejowy, łączenie na zatrzaski (Woodlock).
PANELE I SPÓŁKA

Panele laminowane nowej generacji nie tylko stają się coraz ładniejsze i perfekcyjnie wykonane, lecz także osiągają coraz lepsze parametry. Świetnie znoszą ścieranie, nie poddają się wilgoci (te przeznaczone do łazienki). Pokrywa je bowiem specjalna powłoka hydrofobowa, a bazę stanowi płyta wodoodporna. Wiele paneli ma podkład redukujący hałas. Gdy go im brakuje, układa się je na folii paroizolacyjnej i na warstwie izolacji akustycznej (najczęściej piance polipropylenowej). Panele winylowe są równie odporne na ścieranie i działanie wilgoci, ale cieplejsze w dotyku, sprężyste, lepiej tłumią dźwięki. Oba rodzaje paneli montuje się bezklejowo. Jedynie te do łazienki i pomieszczeń o bardzo dużym natężeniu ruchu producenci radzą przykleić do podłoża.

Parkiet w kuchni

Łączenia między panelami nie będą aż tak widoczne, gdy ułożysz „deski” dłuższym bokiem prostopadle do ściany z oknem.

Podłoga panele
Autor: serwis prasowy marki Tarkett Na zdj. panele laminowane Lamin’Art 832 Manor Oak Classic, Tarkett, klasa ścieralności AC4 (32), z melaminą chroniącą przed zadrapaniami i zaplamieniami, montaż zatrzaskowy (możliwy na ogrzewaniu).
Podłoga winylowa
Autor: serwis prasowy marki Wineo Jak kamień. Na zdj. panele winylowe Fortune Stone Rusty z kolekcji Wineo 400, Wineo. Mają format płytek, sprawdzają się zarówno w kuchni, jak i łazience. Klasa użyteczności 23.
Podłoga panele
Autor: serwis prasowy marki VOX Praktycznie, elegancko. Na zdj. panele winylowe Viterra River Oak. Nadają się do salonu łazienki, kuchni, korytarza; na ogrzewanie podłogowe, nie przyciągają kurzu (odpowiednie dla alergików), vox.pl
W dobrej klasie

Przed decyzją o zakupie paneli laminowanych sprawdź, jaką mają klasę ścieralności (od AC1 do AC5). Do pomieszczeń, w których jest spory ruch: dziecięcych, salonu, kuchni, nadają się oznaczone symbolem AC3. Z klasą AC4 i AC5 wytrzymają duże natężenie ruchu, także w miejscach publicznych. Na etykietach paneli znajdziesz też inne oznaczenia – klasy użyteczności (21, 22, 23, 31, 32, 33). Pierwsza cyfra informuje, czy panel jest przeznaczony do mieszkania (2), czy miejsca użyteczności pu­blicznej (3). Druga cyfra określa natężenie ru­chu od najniższego do najwyższego. Panele o klasie 21 nadają się do sypialni, o klasie 22 – pokoju dzieci, 23 – do kuchni, salonu, przedpokoju.

Na całość

Obliczając potrzebną ilość paneli, dodaj do niej ok. 5% zapasu na ewentualne straty przy montażu.

Podłoga panele
Autor: serwis prasowy marki Quick-Step Na zdj. (Home on the Hill) panele laminowane Sosna Naturalna IM1860, kolekcja Quick-Step Impressive, klasa ścieralności AC4 (32), wodoodporne (z powłoką Hydro- Seal), nadają się na ogrzewanie podłogowe. Montaż zatrzaskowy (Uniclic).
podłoga
Autor: serwis prasowy marki Classen Chłodne? Ciepłe! Na zdj. płytki winylowe Sono Nordic Shore z kolekcji Landscape, Classen. Dzięki materiałowi nośnemu – innowacyjnemu kompozytowi Ceramin – są lekkie, odporne na wilgoć i promieniowanie UV, wytrzymałe, z fakturą (mają kilkuwarstwową powłokę Sealtec); klasa ścieralności AC5 (33), ekologiczne (Certyfikat Blue Angel), montaż na klik (system MegaLock) lub na klej.

Można chlapać

Jedną z zalet okładzin laminowanych i winylowych jest łatwość utrzymania ich w czystości. Woda, łagodny środek myjący, mop – nie trzeba nic więcej.

podłoga
Autor: serwis prasowy marki Designflooring Na zdj. poniżej panele winylowe WP311 Grano Wood z kolekcji Opus, Designflooring, montaż na klej, designflooring.com

Mocny patchwork

We wnętrzach do 12 m² wykładzinę z rolki wystarczy rozwinąć. Do 25 m², warto ją przymocować do podłoża taśmą dwustronnie klejącą. Na większym metrażu najlepiej wykładzinę przykleić klejem.

Podłoga
Autor: serwis prasowy marki Tarkett Na zdj. powyżej wykładzina winylowa z rolki Henna White z kolekcji Trend 240 Tattoo, Tarkett, klasa ścieralności 23 i 32, szer. 2, 3, 4 m.
PŁYTKI

W zależności od sposobu, w jaki chcesz je ułożyć, do obliczonej ilości kafli dodaj mały zapas. Wtedy nie zabraknie ci ich w czasie montażu, gdy któreś się uszkodzą. Jeśli układasz je w równoległych rzędach, kup o 5–10% płytek więcej, jeśli po skosie – dolicz ok. 15%. Ważnym etapem prac jest przygotowanie podłoża. Powinno być gładkie, mocne, dokładnie oczyszczone i zagruntowane, by płytki dobrze się na nim trzymały. Przygotowując zaprawę klejową, zastosuj proporcje podane przez producenta (nadmiar wody dodanej do zaprawy osłabi jej właściwości). Zaprawę rozprowadza się na podłożu (pacą zębatą), ale w łazience warto dodatkowo nałożyć masę na spód kafli. Wyeliminuje to powstanie pod posadzką pustych przestrzeni. Z czasem bowiem mogłaby wnikać w nie woda i powodować odspajanie się płytek. Jednakową szerokość spoin pomogą ci zachować krzyżyki dystansowe. Fugowanie rozpocznij po wyschnięciu zaprawy klejowej. Daje to pewność, że nie zabarwi ona fug, szczególnie jasnych.

Niczym lustro

Marzysz o lśniących płytkach? Wybierz rektyfikowane. Różnice w ich wielkości to 2 mm, a spoina może wynosić zaledwie 1,5 mm. Dzięki temu podziały na powierzchni są minimalne, mało widoczne.

Łazienka
Autor: serwis prasowy marki Ceramstic
Podłoga
Autor: serwis prasowy Ceramika Paradyż W czarno-białym teamie. Na zdj. na podłodze płytki Modern Struktura Motyw A, gres szkliwiony, antypoślizgowość: R9, wym. 19,8x19,8 cm, 84,87 zł/m², na ścianach kolekcja Moonligh.

Heksagony

W dalszym ciągu królują. Zanim przystąpisz do przyklejenia kafli, precyzyjnie je rozplanuj. Po cięciu nie powinny być na brzegach podłogi węższe niż połowa ich szerokości. To psuje rytm kompozycji i efekt. Weź też pod uwagę, że kafle trudniej jest ułożyć w karo niż w równoległych rzędach.

podłoga
Autor: serwis prasowy marki WOW Design Na zdj. płytki Minicrayon Contempo Natural & Petra Hexagon Charcoal, kolekcja Love Affairs, marki Wow Design, antracyt, wym. 20x23 cm.

Z patyną czasu

Te płytki nie dość, że wiernie naśladują strukturę drewna, to jeszcze robią wrażenie wiekowych.

Podłoga z płytek
Autor: serwis prasowy marki Imola Ceramica

Nowe „lastryko”…

i bardzo szykowne, bo zrobione z różnobarwnych marmurów.

Podłoga z płytek
Autor: serwis prasowy lithosdesign.com

Struktury

Kafle na zewnątrz powinny być mrozoodporne, fuga również taka oraz wodoszczelna.

Podłoga z płytek
Autor: serwis prasowy marki Vives Ceramica Na zdj. płytki z kolekcji Strand marki Vives Ceramica, z rysunkiem płyty OSB lub dodatkowymi wzorami.
Warto wiedzieć

 Istotnym parametrem płytek jest klasa ścieralności. Do pomieszczeń o małym ruchu, jak łazienka i sypialnia, wystarczą płytki o klasie ścieralności 3. Do salonu, kuchni, przedpokoju lepsze będą o klasie 4. Do garażu o najwyższej – 5. klasie. Zwróć też uwagę na inny parametr – antypoślizgowość. Określają ją symbole od R9 do R13, im wyższa wartość, tym płytki mniej śliskie. Staraj się je wybrać z jednej partii (informację o tym znajdziesz na etykiecie), unikniesz różnic w ich odcieniach. Jeśli to się nie uda, w trakcie układania mieszaj kafle z różnych partii. Fachowcy zalecają zakup jednego opakowania płytek na zapas. Jeśli po jakimś czasie któraś z nich się uszkodzi, jej wymiana nie będzie problemem.

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE