Urządzasz mieszkanie na wynajem? Sprawdź, jakie materiały wykończeniowe opłaca się kupić

2022-07-28 8:39

Jak wykończyć mieszkanie przeznaczone na wynajem, aby nie wydać fortuny, a przy tym szybko znaleźć lokatorów? Podpowiadamy, co wziąć pod uwagę, wybierając materiały oraz wyposażenie.

Sypialnia
Autor: Projekt: Paweł Ślęzak/Architaste, zdjęcie: Dominika Wilk ESTETYKA I TRWAŁOŚĆ Projekt pracowni Architaste pokazuje, jak niedużym kosztem podnieść atrakcyjność wnętrza. Ściana za łóżkiem jest częściowo osłonięta płytą meblową imitującą drewno, która w połączeniu z czernią prezentuje się bardzo elegancko. Plusem takiego rozwiązania jest trwałość i ochrona ściany przed ewentualnymi zniszczeniami.

Spis treści

  1. NA LATA
  2. ZAMIAST PŁYTEK
  3. PIERWSZE WRAŻENIE
  4. STAŁE ZABUDOWY
  5. MODNE AKCENTY

Marzeniem każdego inwestora jest wynajęcie mieszkania za dobrą cenę, by koszty wykończenia lub remontu szybko się zwróciły. Z kolei każdy potencjalny lokator pragnie znaleźć lokum dopasowane do jego potrzeb i niedrogie.

Jak pogodzić te dwa światy, przygotowując mieszkanie do wynajęcia? Przede wszystkim warto urządzić je tak, aby gwarantowało przychód, jednocześnie generując małe wydatki, również w przyszłości.

Dlatego warto zainwestować w solidną, trwałą bazę projektu – dobrej jakości podłogi, wytrzymałe materiały wykończeniowe, meble i zabudowy na wymiar – podnoszące funkcjonalność wnętrza.To podstawa, na której nie warto oszczędzać. Pozwoli uniknąć licznych awarii i napraw, a także zmniejszyć koszty odświeżania M w przypadku zmiany lokatora.

Ponadto aranżacja powinna być neutralna i ponadczasowa, aby każdy się w niej odnalazł i poczuł „jak u siebie”.

NA LATA

W przypadku podłogi lepiej jest zainwestować w solidny materiał. O ile ściany można odmalować przy każdej zmianie lokatorów, o tyle wymiana posadzki nie jest już taka prosta. Panele dobrej jakości wytrzymają wiele lat intensywnego użytkowania.

Salon
Autor: Mikołaj Dąbrowski Na zdj. projekt i realizacja KOKA pracownia – projektowanie wnętrz.

ZAMIAST PŁYTEK

Szklane panele montowane nad blatem kuchennym ochronią ścianę przed zachlapaniem, wilgocią, zabrudzeniami. Jednak to rozwiązanie dość kosztowne. By zaoszczędzić, ale nie rezygnować z jakości, można w ten sposób wykończyć tylko najbardziej newralgiczne miejsca: za zlewozmywakiem czy płytą do gotowania.

Kuchnia
Autor: serwis prasowy splashback.co.uk

PIERWSZE WRAŻENIE

Mieszkanie już od progu powinno zachęcać potencjalnego lokatora do wynajmu, dlatego ważne jest, by nie traktować przedpokoju po macoszemu. Strefa wejściowa powinna być estetyczna i czysta. To preludium do aranżacji pozostałych pomieszczeń. W holu sprawdzą się zmywalne farby, odporne posadzki i dobrze przemyślana funkcja przechowywania okryć wierzchnich, butów i akcesoriów.

Przedpokój
Autor: Projekt i zdjęcie: KODO Projekty i Realizacje Wnętrz
Na co wydać?

1. Wszelkie materiały wykończeniowe, których wymiana lub naprawa wiąże się z dużym kosztem i bałaganem. Lepiej zapłacić więcej teraz, by uniknąć wypadków i wydatków w przyszłości.

2. Podstawowe, niezbędne wyposażenie, bez którego dziś trudno sobie wyobrazić wygodne mieszkanie. Najemca powinien mieć wrażenie, że może wprowadzić się od razu, bez dodatkowego obciążania budżetu.

3. Lokator musi się czuć bezpiecznie. Dlatego w razie potrzeby, zwłaszcza w starszych nieruchomościach, warto wymienić drzwi wejściowe, klamki w oknach, itp.

STAŁE ZABUDOWY

Odpowiednia ilość miejsca do przechowywania to jedna z najważniejszych rzeczy, na którą zwracają uwagę osoby planujące tymczasowo zmienić adres. Lokatorzy nie chcą ponosić wysokich kosztów dostosowania przestrzeni do własnych potrzeb. Przestronna zabudowa jest inwestycją, która znacząco podnosi atrakcyjność lokalu do wynajęcia.

Przedpokój
Autor: Projekt i zdj. KODO Projekty i Realizacje Wnętrz.

MODNE AKCENTY

Wystrój mieszkania na wynajem powinien być stonowany, neutralny, aby każdy mógł czuć się dobrze w pomieszczeniu. Jednocześnie nie może brakować tu modnych kolorów czy wzorów (za inspiracje niech posłużą np. realizacje architektów wnętrz czy katalogi z meblami). Dzięki nim aranżacja będzie świeża, nowoczesna i stylowa.

sypialnia
Autor: Projekt i realizacja: KOKA pracownia – projektowanie wnętrz, zdjęcie: Mikołaj Dąbrowski
Zdaniem eksperta
Jacek Ilczuk, livolopolska.com
Jacek Ilczuk, livolopolska.com

Osprzęt elektryczny, czyli włączniki i gniazda, muszą wyglądać schludnie, estetycznie. Dzięki nim można nawet podnieść standard mieszkania. Tradycyjny, głośny pstryczek warto zastąpić takim, który wygląda nowocześnie (np. w postaci szklanej szybki) i ma dodatkowe funkcje: dyskretne światełko pomagające zlokalizować włącznik w ciemności czy ściemniacz z regulacją natężenia światła. Niejedna osoba poszukująca mieszkania będzie pod wrażeniem osprzętu sterowanego pilotem lub smartfonem. Te kosmetyczne zmiany niekiedy mają bardzo duże znaczenie. Przede wszystkim podkreślają, że lokal jest dopracowany w najdrobniejszych szczegółach i... naprawdę ułatwiają codzienne życie. Co ważne, wymiana osprzętu elektrycznego na estetyczny i nowoczesny, nie wiąże się z modernizacją instalacji elektrycznej.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE