Urządzamy z projektantem wnętrz: jak podpisać umowę z projektantem wnętrz?

2020-06-29 9:39

Marzymy o własnym i pięknym wnętrzu, ale nie jesteśmy pewni swoich wnętrzarskich wyborów? Zastanawiamy się czy profesjonalny projekt wnętrz jest nam potrzebny? Jeśli tak, to co powinna zawierać umowa na projekt wnętrz, podpisana z projektantem czy architektem wnętrz? Czy profesjonalny projekt wnętrz spełni nasze marzenia i oczekiwania? Naszym zdaniem tak!

Sofa – królowa salonu
Autor: MTI-Furninova, serwis prasowy

Spis treści

  1. Czy różni się projekt wnętrz zrobiony przez architekta od projektu przygotowanego w sklepie?
  2. Przed pierwszym spotkaniem z architektem wnętrz…
  3. Kiedy jest możliwa wycena projektu wnętrz?
  4. Podpisujemy umowę na projekt wnętrz. Na co zwrócić uwagę by współpraca przebiegła sprawnie, w miłej atmosferze i bez niespodzianek?
  5. Doświadczony projektant wnętrz z bogatym portfolio czy student ostatniego roku?

Projekt wnętrz dla fachowca nie stanowi problemu. Ale dla amatorów czyli znakomitej większości z nas, tak. Zwłaszcza jeśli zależy nam by wnętrza wymarzonego mieszkania lub długo planowanego domu spełniły nasze oczekiwania. Dobry projekt wnętrza to nie tylko estetyka, ale przede wszystkim funkcjonalność. Już Coco Chanel mówiła, że „luksus to wygoda”. Nawet najpiękniejsze meble, płytki czy najnowocześniejsze sprzęty AGD nie spełnią naszych oczekiwań jeśli będą ustawione w złych miejscach, kuchnia nie będzie ergonomiczna, a łazienka po każdej kąpieli też będzie skąpana w wodzie? Nasuwa się jednak pytanie - czy warto zatrudniać projektanta, płacić za projekt wnętrz skoro w większości sklepów w ramach zrobionych tam zakupów dostaniemy projekty za darmo?

Czy różni się projekt wnętrz zrobiony przez architekta od projektu przygotowanego w sklepie?

Po pierwsze, a kto wie czy nie najbardziej istotne, architekt wnętrz jest osobą gruntownie wykształconą w tym kierunku. Zna zasady projektowania i ergonomii. O estetyce nie wspominając. Po kilku spotkaniach i przeprowadzonych rozmowach, wizytach na budowie, architekt wnętrz będzie znał nasze potrzeby. Poza tym profesjonalny projekt będzie obejmował całość inwestycji lub przynajmniej wszystkie te pomieszczenia na które opiewa umowa. Dlatego taki projekt wnętrz będzie spójny, a budżet przeznaczony na całość i zarządzany przez jedną osobę będzie wykorzystany proporcjonalnie do potrzeb. Wnętrza zaaranżowane przez jedną osobę będą miały cechy wspólne. Zawsze coś będzie je łączyło, kolorystyka, materiały, dzieła sztuki itp. Natomiast projekty wnętrz tworzone przez osoby nie związane ze sobą będą kompletnie nie spójne, każdy może nas inaczej zrozumieć, poza tym każdy ma swój styl. Poszczególne pomieszczenia mogą być jak z innej bajki… Każdy będzie chciał największą część budżetu na swoją część projektu wnętrz. Aranżując swoje pierwsze lub drugie mieszkanie nie jesteśmy w stanie ocenić na co warto wydać więcej, a na czym spokojnie można zaoszczędzić. Dodatkową zaletą projektu wnętrz wykonanego przez jedną osobę będzie też zrobienie szczegółowych rysunków wykonawczych dla ekipy remontowej ewentualnych projektów branżowych, na przykład inteligentnej instalacji elektrycznej wspólnej dla całego domu lub mieszkania. Czasem nawet dobrze podpisana umowa z architektem i wzajemne zaufanie, pozwalają na stworzenie wymarzonego projektu wnętrz, wtedy gdy inwestor przebywa przez dłuższy czas za granicą…

Przed pierwszym spotkaniem z architektem wnętrz…

Jak wybrać architekta wnętrz i jak się przygotować do pierwszego spotkania? To naprawdę ma znaczenie. W tej chwili większość pracowni ma swoje strony internetowe i możemy zapoznać się z ich portfolio i realizacjami. Wybierajmy te pracownie, których realizacje są w naszym stylu. Ideałem będzie jeśli wybrana pracownia zlokalizowana jest w bliskiej okolicy lub w okolicy inwestycji. Usytuowanie pracowni blisko obecnego miejsca zamieszkania ułatwi nam częste spotkania z projektantem. Natomiast jeśli pracownia jest zlokalizowana blisko budowy będzie to korzystne podczas nadzoru. Jednak najlepszą opcją wydaje się być architekt wnętrz, który projektował na przykład mieszkanie naszych znajomych. Możemy dokładnie obejrzeć nie tylko zrealizowany projekt ale także dokładność wykonania – ważne jeśli architekt miał nadzór nad pracami remontowymi, a także wiemy jak przebiegała współpraca, czy przekazywanie kolejnych etapów odbywało się terminowo, jaka była pomoc projektanta przy wyborze materiałów wykończeniowych, czy realizacja odbyła się w ramach ustalonego budżetu itp. Przed pierwszym spotkaniem z architektem wnętrz warto także przygotować zdjęcia tego co nam się podoba, łatwiej będzie opowiedzieć o co nam chodzi, jak widzimy swoje przyszłe mieszkanie. Zadaniem projektanta będzie uporządkowanie pomysłów, ocena czy wszystkie da się wykorzystać lub z czego trzeba zrezygnować. Często bowiem inwestorom podoba się tyle różnych rzeczy, że konieczne jest delikatnie mówiąc, zaprowadzenie „porządku”. Na pierwszym spotkaniu, jeśli strony podejmą decyzję o współpracy, warto ustalić także harmonogram spotkań, na przykład raz w tygodniu, chyba że zajdzie inna potrzeba, co bardzo usprawni terminową współpracę.

Kiedy jest możliwa wycena projektu wnętrz?

Często inwestorzy umawiając się na pierwsze spotkanie pytają o cenę projektu. To zrozumiałe, chcą wiedzieć czy jest sens zaczynać rozmowy. Niestety dokładnie określenie ceny nie jest wtedy możliwe. Dokładne określenie kosztu projektu wnętrz będzie możliwe po spotkaniu z inwestorem lub wspólnej wizycie na budowie, zapoznaniu się z planami i oczekiwaniami, określeniu możliwego budżetu, zakresu prac i ewentualnym ustaleniu nadzoru autorskiego. Każdy koszt, który poda architekt przed pierwszym spotkaniem będzie przypuszczalny i nie powinien być wiążący.

Podpisujemy umowę na projekt wnętrz. Na co zwrócić uwagę by współpraca przebiegła sprawnie, w miłej atmosferze i bez niespodzianek?

Umowa z architektem dotycząca projektu powinna zawierać kilka niezbędnych informacji:

- dane dwóch stron (imię i nazwisko, nazwa firmy, adres, NIP lub REGON – potrzebne do wystawiania faktur),- określenie przedmiotu Umowy, czyli projekt wnętrz (z wyszczególnieniem wszystkich pomieszczeń, które wchodzą w zakres Umowy oraz inwentaryzacji) w zamian za ustalone wynagrodzenie i ewentualny nadzór autorski nad pracami remontowymi,- ustalenie ilości propozycji wstępnych (zazwyczaj są to 2-3) na podstawie, których powstaje projekt koncepcyjny (2D i ewentualnie podstawowe rysunki 3D), który następnie ewoluuje we właściwy projekt wnętrz. Projekty wykonawcze i branżowe oraz wizualizacje,- ustalenie kolejnych etapów pracy nad projektem wraz z podaniem terminów oddania rysunków, wizualizacji, specyfikacji itp. wraz z wysokością należnych płatności,- zasady współpracy Zamawiającego i Wykonawcy, podpisy przyjętych i zaakceptowanych rysunków przez Zamawiającego, termin wprowadzania ewentualnych zmian,- jeśli strony umawiają się na nadzór autorski ze strony Wykonawcy określenie ilości wizyt w ramach nadzoru, a później wysokości i terminów płatności poszczególnych wizyt na budowie,- Umowa może także zawierać porozumienie stron co do dokonywania płatności przez Wykonawcę w imieniu Zamawiającego oraz terminów i sposobu regulowania tych płatności przez Zamawiającego.- zapis dotyczący odpowiedzialności i warunków rozwiązania Umowy w razie nie dotrzymania warunków Umowy przez jedną ze stron.

Doświadczony projektant wnętrz z bogatym portfolio czy student ostatniego roku?

Czego oczekujemy od projektanta wnętrz? Doświadczenia i oryginalnych pomysłów. Znajomości materiałów i tego co można z nich wyczarować. Jednocześnie umiejętności doradzenia z czego powinniśmy zrezygnować, na czym można zaoszczędzić, a na czym nie warto i wyjaśnienia dlaczego. Uzasadnienia dlaczego jakiś pomysł się nie sprawdzi, bo będzie na przykład niefunkcjonalnie (a takie rzeczy zaczynają szybko denerwować), co jest rzeczą klasyczną, a co sezonową modą. Na co warto wydać więcej bo będzie dobrą inwestycją na lata, a co kupić w sklepie sieciowym? Na takie pytania na pewno będą znali odpowiedzi doświadczeni projektanci. Warto więc do nich zwracać się wtedy, gdy planujemy aranżację domu lub mieszkania na długo, jest to nasz dom docelowy i chcemy jak najlepiej wykorzystać przeznaczone na to pieniądze. Skorzystamy też na znajomości rynku i wiedzy, dokąd się udać w celu właściwych zakupów, oszczędzając w ten sposób mnóstwo czasu. Jeśli jednak jesteśmy ludźmi młodymi, mieszkanie jest małe i na krótko, poprośmy o pomoc studenta lub kogoś zaczynającego działalność w branży. Dlaczego studenci to dobry wybór? Budującym dopiero swoje zawodowe portfolio studentom ostatnich lat studiów architektonicznych zależy na zdobyciu pierwszych klientów i zdjęć z autorskich realizacji. Ze względu zaś na niewielkie doświadczenie proponują niższe ceny za swoje usługi, posiadając już de facto potrzebną, fachową wiedzę na temat materiałów wykończeniowych oraz świeże i niebanalne, czasem wręcz szalone pomysły. Często część wyposażenia wykonują we własnym zakresie. Jeśli więc jesteśmy ludźmi odważnymi, a nie możemy przeznaczyć na projekt wnętrz większej gotówki - poprośmy o pomoc młodego zdolnego architekta, a na pewno nie będziemy żałowali swojej decyzji. Ceny za usługi mogą się wahać od 20zl/m2 (u młodych projektantów) do nawet kilkuset w najlepszych pracowniach projektowania wnętrz. Cena będzie niższa też w przypadku projektów tylko koncepcyjnych lub on - line (często jest to właśnie powodem niskich cen w ogłoszeniach internetowych).