Trawertyn: materiał wykończeniowy. Zastosowanie we wnętrzach, zalety, wady

2018-11-13 17:22 Danuta Awolusi
Trawertyn: materiał wykończeniowy. Zastosowanie we wnętrzach, zalety, wady
Autor: KatarzynaBialasiewicz / GettyImages Z trawertynu wykonuje się m.in. solidne i eleganckie obudowy kominków

Jak urządzić wnętrze w luksusowy, nietuzinkowy sposób, korzystając z łatwo dostępnych materiałów? Odpowiedzią stają się aranżacje z wykorzystaniem kamienia. Projektanci wnętrz bardzo chętnie sięgają po trawertyn, który odmienia wnętrze i pasuje do różnych stylów. Ten naturalny kamień stanie się świetnym materiałem zarówno do przytulnych mieszkań, jak i nowoczesnych, nieco surowych wnętrz.

Trawertyn – tynki i nie tylko

Trawertyn to porowata skała osadowa, złożona głównie z kalcytu i aragonitu. Występuje w kolorze białym, żółtym lub czerwonym. Zastosowanie trawertynu jest bardzo szerokie. Z tego naturalnego kamienia można wykonać wykończenie łazienki, posadzkę, schody, kolumny, obudowę kominka, a nawet otynkować nim ściany. Trawertyn ma wiele zalet, a jedną z nich jest wytrzymałość i piękny naturalny rysunek. W jakich wnętrzach sprawdzi się najlepiej?

Tynk trawertynowy

Tynk dekoracyjny z trawertynu to mieszanka naturalnych spoiw wapiennych oraz proszku marmurowego. Znakomicie sprawdzi się jako ozdoba ścian, sufitów, kominków. Tynki trawertynowe mają wiele zalet, m.in. są odporne na grzyby, pleśń i wilgoć, dlatego są idealnym rozwiązaniem do kuchni i łazienki (choć tynk należy odpowiednio zaimpregnować). Po wyschnięciu tynk świetnie imituje naturalny trawertyn, ale warto zabezpieczyć go specjalnym woskiem lub lakierem – w przeciwnym razie będzie chłonął wilgoć.

Dobra rada: tynk trawertynowy można barwić za pomocą przecierki dekoracyjnej.

Płytki trawertyn

Płytki z trawertynu stały się popularne na całym świecie. Naturalne kolory ziemi, elegancja i dobra jakość – właśnie to sprawia, że są często wybierane przez projektantów. Płytki trawertynowe są trwałe i odporne, łatwo utrzymać je w czystości, nie widać na nich zbyt szybko zabrudzeń. Trawertyn na podłogę jest dobrym rozwiązaniem zarówno do wnętrza, jak i na tarasy – to materiał odporny na mrozy i zmienne warunki atmosferyczne. Dodatkowo tego typu płytki mogą mieć różną fakturę, dzięki czemu wpasują się w każdą aranżację wnętrza. Nie są jednak one najtańszym materiałem – za jeden mkw. zapłacimy ok 100-130 zł.

..  Granit we wnętrzach – zastosowanie, zalety, inspiracje >>>

Trawertyn na ścianę

Naprawdę ciekawe rozwiązanie – trawertyn na ścianie to połączenie elegancji, luksusu, ale równocześnie wysokich walorów użytkowych. Wnętrze staje się dzięki niemu przytulne, schludne i nowoczesne.

Trawertyn na ścianę możemy położyć w postaci płytek, tynku lub okładziny. Jeżeli zostanie zainstalowany przez fachowców, będzie służył przez całe pokolenia, bo to długowieczny materiał.

Blat trawertyn, czyli trawertyn w kuchni

Trawertyn jest stosunkowo miękkim kamieniem, dlatego blaty kuchenne wykonane z tego materiału muszą być odpowiednio wypełnione i wypolerowane. Sam trawertyn jako materiał do kuchni ma wiele wad – jest bardzo porowaty i chłonny, przez co widać na nim zabrudzenia oraz działanie środków chemicznych. Jest również kruchy, a wiadomo, że blat kuchenny powinien być (niemalże) niezniszczalny. Właśnie dlatego utwardza się go żywicą, dzięki czemu staje się o wiele bardziej wytrzymały i może służyć długie lata bez żadnego uszczerbku.

Czyszcząc blat kuchenny z trawertynu, lepiej unikać środków zawierających ocet lub kwasy oraz substancji o odczynie niższym niż pH 7. Warto dopytać producenta, w jaki sposób rekomenduje czyścić powierzchnię i czy udziela gwarancji na produkt.

..  Blat kuchenny: jak wybrać dobry? >>>

Trawertyn: kolory

Naturalnie trawertyn występuje w kolorze białym, z domieszką żółci i czerwieni. W przypadku tynków możemy mu nadać różne kolory, ale warto wiedzieć, że ceni się go za naturalny wygląd nawiązujący do kolorów ziemi.

Czy trawertyn ma wady?

Już trochę o nich wspominaliśmy. Trawertyn to materiał, który musi zostać w odpowiedni sposób zabezpieczony. Łatwo się go obrabia, ale jest równocześnie podatny na zarysowania, nie jest odporny na działanie związków chemicznych. Dopiero impregnacja lub żywicowanie sprawia, że staje się wytrzymały i długowieczny.

Dla kamieniarzy trawertyn to bardzo przyjazny materiał – sprawnie się go tnie, klei i szlifuje. Z drugiej strony to materiał o dużej porowatości, dlatego często kamień wymaga dodatkowego szpachlowania, a jego łamliwość niejednokrotnie utrudnia montaż. Mimo to piękny wygląd trawertynu, jego naturalność i niepowtarzalność sprawiają, że warto zastosować go w aranżacji wnętrza. Pamiętajmy, że znalezienie dwóch identycznych płytek z trawertynu jest rzeczą niewykonalną – natura nie tworzy nic dwa razy!

Trawertyn: cena

Nie jest to tani materiał. Za metr kwadratowy kamienia zapłacimy od 100 do nawet 250 zł. Warto zwrócić uwagę, czy produkt ma wypełnienia, bo w przeciwnym razie trzeba będzie płacić dodatkowo.