Spięcie elektryczne: jak się zachowywać, gdy dojdzie do zwarcia instalacji lub gniazdka?

2022-03-11 18:52
Spięcie elektryczne
Autor: GettyImages Sprawdź, jak zadbać o bezpieczeństwo, gdy dojdzie do spięcia elektrycznego

Odbierając mieszkanie od dewelopera, możemy mieć pewność, że zostanie wyposażone w nowoczesne, bezpieczne instalacje. Jednak w starszych budynkach wciąż nie brakuje dwuprzewodowych instalacji, które nie są w stanie udźwignąć obciążenia, jakie generują tak powszechne urządzenia, jak czajnik elektryczny, komputer czy piecyk. To oczywiście niejedyny problem, jaki może spowodować zwarcie instalacji lub gniazdka. Co zrobić w takiej sytuacji?

Spis treści

  1. Po pierwsze: zachowaj maksymalne bezpieczeństwo
  2. Ustalenie, gdzie dokładnie ma miejsce awaria
  3. Wymiana bezpiecznika
  4. Zanim wezwiesz fachowca
  5. Spięcie elektryczne a remont
  6. Poważne spięcia instalacji elektrycznej – co zrobić?

Po pierwsze: zachowaj maksymalne bezpieczeństwo

Najczęstszą przyczyną zwarć instalacji elektrycznych jest ich nieprawidłowe wykonanie, brak przeglądów oraz nieumiejętne korzystanie z nich. Spięcie elektryczne w mieszkaniu może być błahostką, ale może również okazać się bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia lub życia. Dlatego lepiej wezwać fachowca, który oceni, co się stało, i pomoże naprawić szkodę. Co możesz zrobić na własną rękę?

Ustalenie, gdzie dokładnie ma miejsce awaria

Czy problem dotyczy wyłącznie twojego mieszkania, czy więcej osób w budynku boryka się z podobną sytuacją? Czy zwarcie miało miejsce w jednym gniazdu, czy dotyczy całej instalacji? Ocena sytuacji pozwoli szybciej wdrożyć plan naprawczy. Jeżeli problem dotyczy całego budynku, a nawet ulicy, należy niezwłocznie zadzwonić pod numer alarmowy 991.

Wymiana bezpiecznika

Częstą przyczyną awarii elektrycznych są bezpieczniki lub wyłącznik nadmiarowoprądowy. W starszych instalacjach możemy samodzielnie wymienić bezpiecznik, a jeżeli instalacja jest nowa, wystarczy przesunąć do góry plastikową dźwignię. Czasem jednak przyczyną awarii może stać się wybicie fazy przy liczniku prądu. Faza może zostać ponownie włączona dopiero po odłączeniu urządzenia, które wywołało zwarcie, lub po usunięciu uszkodzenia.

..  Pożar domu lub mieszkania – jak się zachować? >>>

Zanim wezwiesz fachowca

Pamiętaj, aby wyłączyć urządzenia elektryczne, a najlepiej odetnij dopływ prądu. To zmniejszy ryzyko porażenia prądem, zwłaszcza jeżeli przebywamy w domu z małymi dziećmi. Fachowiec oceni, co jest przyczyną spięcia. Jego zadaniem będzie likwidacja zwarcia, sprawdzenie, czy przewody w puszkach nie są luźne, i przejrzenie całej sieci elektrycznej. Zanim wezwiesz fachowca z ogłoszenia w internecie, sprawdź dokładnie tablicę ogłoszeń na klatce. Spółdzielnia podaje tam namiary na sprawdzonych specjalistów, którzy zajmują się tego typu awariami – dzięki temu zyskasz pewność, że praca zostanie wykonana z należytą starannością i nie zapłacisz za to wygórowanej kwoty.

Warto wziąć pod uwagę to, że w trakcie napraw przez dłuższy czas nie będziesz mieć dostępu do prądu. Być może fachowiec będzie miał agregat, który zapewni nam komfortowe warunki, ale najpewniej trzeba będzie sobie poradzić w inny sposób.

..  Czad: jak się chronić i uniknąć zaczadzenia? >>>

Spięcie elektryczne a remont

Zdarzyło się, że w niedzielne popołudnie zrodziła się potrzeba zamontowania na ścianie nowej półki? To dobry pomysł pod warunkiem, że dobrze znasz rozmieszczenie wszystkich obwodów w ścianach. Jeżeli jednak mieszkanie pochodzi z rynku wtórnego i nie wiesz, gdzie mogą być kable, koniecznie zaopatrz się w urządzenie, które je zlokalizuje. Jeżeli go nie posiadasz, zamontuj półkę dopiero po zakupie. Uszkodzenie kabli na przykład podczas operowania wiertarką może skończyć się porażeniem prądem lub poważnym uszkodzeniem instalacji. Trzeba będzie wówczas kuć ścianę, wyjąć kable i wymienić je na nowe.

Poważne spięcia instalacji elektrycznej – co zrobić?

Niestety w budynkach z lat 80. lub starszych może się okazać, że cała instalacja elektryczna musi zostać wymieniona. Najpierw należy usunąć uszkodzenie, a później dokonać wymiany. Koszty z tym związane będziemy musieli ponieść z własnej kieszeni. W zależności od metrażu mieszkania, liczby gniazd i punktów świetlnych oraz obwodów z zabezpieczeniami całość będzie kosztować od 2000 zł w górę. Do tego trzeba doliczyć koszt ewentualnego remontu, aby przywrócić ścianom dawny wygląd. W takich przypadkach koniecznie zadbajmy o naprawdę dobrego fachowca, by niepotrzebnie nie mnożyć kosztów.

Planując remont, sprawdźmy dokładnie, czy przy okazji nie trzeba wymienić instalacji. To oczywiście dodatkowe koszty, ale warto od razu zaradzić przyszłym problemom.

Jeżeli jakiekolwiek gniazdko w mieszkaniu zaczyna być „luźne” lub jest po prostu stare – nie zwlekaj z wymianą! To może być przyczyną nadmiernego naprężenia w przewodach lub po prostu zagrażać naszemu bezpieczeństwu.

Czy rozpoznasz te zioła?

Pytanie 1 z 12
Zioło na zdjęciu to...
kozieradka
Ochrona instalacji elektrycznej przed skutkami uderzenia pioruna
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE