Schody kamienne z granitu i marmuru. Wybieramy schody z kamienia do domu i ogrodu

2020-05-31 17:33 Barbara Ruppel
Schody kamienne
Autor: Piovesempre/GettyImages Piękno, elegancja i wyjątkowa trwałośc - to główne cechy schodów z marmuru i granitu.

Schody kamienne pełnią nie tylko funkcję użytkową, ale również estetyczną. Piękne marmurowe stopnie podnoszą atrakcyjność i prestiż wnętrza. Jak na tle schodów drewnianych wypadają konstrukcje wykonane z kamienia? Czy ich cena faktycznie idzie w parze z jakością? Czy schody granitowe i marmurowe pasują do każdego wnętrza?

Czy schody kamienne to dobry wybór?

Schody z kamienia mają wiele zalet, ale zanim zdecydujemy się na błyszczące granitowe stopnie, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim należy pamiętać, że schody kamienne to dość droga inwestycja. Granit czy marmur jest dużo droższy niż dąb, jesion i mahoń. Po drugie, w porównaniu ze schodami drewnianymi, stopnie wykonane z kamienia są chłodniejsze, twardsze i w razie upadku mogą stanowić większe niebezpieczeństwo dla małych dzieci i osób starszych. Zimno i sterylność kamiennych schodów często jest kontrastowana z ciepłem i przytulnością stopni wykonanych z drewna. Pod względem konstrukcyjnym, schody kamienne będą wymagały solidnej, stabilnej podpory, np. z betonu lub metalu, chociaż obecna technologia obróbki kamienia daje większe możliwości przycinania i aranżowania schodów z tego surowca.

Dzięki temu możemy cieszyć się cienkimi, delikatnymi stopniami z granitu lub samonośnymi grubszymi schodami marmurowymi. Dobrym pomysłem jest łączenie kamiennych schodów z innymi materiałami, jak na przykład szkłem, drewnem czy metalem. Takie zestawy dają ciekawe i estetycznie satysfakcjonujące efekty. Np. czarne granitowe stopnie w towarzystwie lekkiej, szklanej balustrady wyglądają szykownie i nowocześnie. Nieważne co usłyszymy o kamiennych schodach, zawsze powinniśmy pamiętać, że potrafią one znieść więcej niż ich drewniane odpowiedniki, są przy tym trwalsze, solidniejsze i bardziej odporne na wilgoć, plamy i uszkodzenia mechaniczne. Najpopularniejszymi rodzajami kamiennych schodów są schody marmurowe i granitowe. Który z nich jest lepszym materiałem na schody?

Schody marmurowe i granitowe – zalety i wady materiałów

Schody kamienne wykonane z marmuru to synonim elegancji, luksusu i klasy. Nic tak nie podnosi prestiżu jak marmurowe schody, wiedzieli to już królowie i książęta, którzy swoje pałace kazali wyłożyć najpiękniejszymi blokami tego kamienia. Co zaś tyczy się samych schodów, marmur jest trwałym i odpornym na działanie wody materiałem. Łatwo utrzymać go w czystości i w przeciwieństwie do drewna nie niszczeje z biegiem czasu. Niestety, źle znosi kontakt z kwasami, octem, sokiem z cytryny, dlatego najlepiej unikać zabiegów czyszczących przy użyciu detergentów z tymi substancjami. Dobrym pomysłem jest regularna pielęgnacja schodów marmurowych przy pomocy środków przeznaczonych wyłącznie dla marmuru. Specjaliści zalecają impregnację marmurowych schodów co 3 miesiące.

Schody granitowe są trwalsze i bardziej wytrzymałe niż marmurowe. Bardzo trudno je zarysować i zniszczyć, dlatego świetnie poradzą sobie na zewnątrz, przed domem, w ogrodzie itd. Nie straszne są im deszcz, śnieg, promienie UV, wysokie czy niskie temperatury. Schody granitowe, podobnie jak marmurowe nie przyjmują plam i są łatwe w czyszczeniu. Można myć je środkami chemicznymi, chociaż w większości przypadków wystarczy miękka, wilgotna szmatka. Pod względem dekoracyjnym, granit nie jest tak efektowny jak marmur, ale dzięki szerokiej gamie barwnej (od jasnych beżów i szarości po wpadające w czerń odcienie) i delikatne zdobienia będzie pasować do nowoczesnych, minimalistycznych czy klasycznych wnętrz.

Główną wadą schodów granitowych jest ich cena. Granit to jeden z najdroższych materiałów, cenowo przebijający nawet marmur. Ponadto, jest on ciężki i w zależności od grubości stopni, może wymagać solidnej i mocnej konstrukcji nośnej. Polerowany granit jest dość śliski, więc warto zaopatrzyć się w pasy antypoślizgowe, ponieważ upadek z twardych kamiennych schodów może być niebezpieczny, zwłaszcza dla dzieci i seniorów. Mówi się, że granit jest praktycznie niezniszczalny i może zarysować go jedynie diament, jednak w przypadku uszkodzenia granitu, będziemy musieli wezwać do pomocy fachowca, co może okazać się kosztowne.

Oto kilka pomysłów na schody w domu

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021