Robisz remont albo wykańczasz mieszkanie? Tyle będziesz musiał poczekać na ekipę [RAPORT]

2022-08-02 12:42
ekipa
Autor: materiały prasowe

Według przperowadzonego przez serwis oferteo.pl Raportu o budowie domów, największą bolączką budujących dom w 2021 było znalezienie dobrej ekipy remontowej. W wielu przypadkach na wykonawców trzeba było czekać nawet 6 miesięcy. Co jeszcze sprawiało kłopoty?

Raport o budowie domów 2021

Mogłoby się wydawać, że rosnące koszty materiałów i usług ostudzą budowlany zapał Polaków. Tak się jednak nie stało. Jak podaje GUS, w 2021 roku do użytku oddano aż 18% więcej budynków mieszkalnych niż w roku poprzednim. Co ciekawe, 97% z nich stanowiły budynki jednorodzinne.

Zainteresowanie budową własnego domu i przeprowadzką na obrzeża miasta można zaobserwować już od czasu pandemii. Zmęczeni ciasnymi mieszkaniami w blokach, pozbawieni dostępu do natury, coraz chętniej myślimy o własnych czterech ścianach w wersji maxi i przydomowym kawałku zieleni.

Niestety, sama budowa domu to nie taka prosta sprawa. Ze wspomnianego już raportu portalu oferteo.pl wynika, że jedną z najtrudniejszych kwestii podczas stawiania domu jednorodzinnego jest znalezienie dobrej ekipy budowlanej. Spośród 416 ankietowanych osób, 23% wskazało również na problem ze sprawowaniem nadzoru nad pracą wykonawców.

Czas oczekiwania na wykonawców w 2021 roku znacznie się wydłużył – w porównaniu z latami poprzednimi. W 27% przypadków na rozpoczęcie realizacji trzeba było czekać od 2 do 6 miesięcy. Za to 21% ankietowanych udało się znaleźć ekipę, która rozpoczęła pracę w przeciągu 2-8 tygodni. Tylko 13% inwestorów mogło liczyć na ekspresowy start prac (do 1 tygodnia).

ekipa
Autor: materiały prasowe oferteo.pl

Ale zanim jeszcze nawiążemy współpracę z daną ekipą – musimy ją znaleźć. Okazuje się, że to też nie jest takie proste. Można przecież łatwo natknąć się na kiepskich lub nieuczciwych wykonawców. Jak więc znaleźć najlepszą ekipę?

Z Raportu wynika, że najczęściej zwracamy uwagę na referencje poprzednich klientów – takie odpowiedzi udzieliło aż 49% ankietowanych. Ważna jest też cena usług (43%), a także… wrażenie, jakie ekipa wywarła na nas w bezpośrednim kontakcie (41%).

ekipa
Autor: materiały prasowe oferteo.pl

Co ciekawe, opinie naszych znajomych nie są aż tak istotne w podjęciu decyzji o zatrudnieniu konkretnych wykonawców – poleceń przyjaciół w 2021 posłuchało ok. 39% ankietowanych. Opinie w internecie też nie są już „wyrocznią”. Bierze je pod uwagę 25% budujących dom.

Szukając ekipy budowlanej warto kierować się opiniami poprzednich klientów – to najlepszy dowód na to, jak pracuje dana ekipa i jak wywiązuje się z obowiązków. Ponadto, dobrym pomysłem jest też porównanie cen usług kilku firm – nie ma co przepłacać, jeśli za taki sam standard pracy możemy zapłacić mniej!

No właśnie – oszczędzanie… jak wynika z Raportu, część prac budowlanych chętnie wykonujemy samodzielnie, zamiast zlecać ich fachowcom (ok. 80%). Chodzi tu głównie o drobne rzeczy, które nie wymagają dużej lub specjalistycznej wiedzy, a więc m.in. wniesienie mebli (78%), malowanie (72%) czy położenie parkietu (58%). Natomiast montażu instalacji centralnego ogrzewania, okien lub drzwi, a także tynkowania podejmujemy się niechętnie, raczej zlecając te prace fachowcom.

ekipa
Autor: materiały prasowe oferteo.pl

Czy boom na budowanie domów utrzyma się także w 2022? Z jednej strony inflacja i stale rosnące ceny materiałów, usług i kredytów mogą do tego nie zachęcać, ale z drugiej strony planowane w 2023 roku ogromne podwyżki cen prądu mogą przyczynić się do realizacji budowy domu jeszcze w tym roku.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE