Pomysł na stary PARKIET: kolorowy WZÓR na PARKIECIE Odnawiamy parkiet

2013-08-08 10:10

Renowacja zniszczonego parkietu nie musi polegać jedynie na przywracaniu mu wcześniejszego wyglądu. Może być okazją do jego radykalnej zmiany. Nadanie zdecydowanej barwy zaledwie kilku drewnianym  deszczułkom parkietu może sprawić, że stara podłoga stanie się nowoczesna i zupełnie zmieni charakter wnętrza. Zobacz jak to zrobić!

Wsklepach pojawiają się coraz to nowe wzory podłóg drewnianych i parkietów. I nie chodzi tu tylko o wykorzystywanie coraz większej liczby egzotycznych gatunków drewna. Powstają poprzez łączenie dwóch lub trzech gatunków, a także przez ich barwienie. Podkreślanie ich naturalnego koloru bejcami lub kolorowymi olejami już znamy. Teraz przyszedł czas na bardziej zdecydowane kolory: szary, biały, a nawet zielony czy niebieski.

Stary parkiet jak nowy

Żeby mieć modną posadzkę, nie trzeba od razu zrywać starego parkietu. Nadanie zdecydowanej barwy zaledwie kilku drewnianym  deszczułkom parkietu może sprawić, że stara podłoga stanie się nowoczesna i zupełnie zmieni charakter wnętrza. Deszczułki parkietu można pomalować farbą do drewna albo bejcą spirytusową.

Te dwie metody znacznie się różnią. Farba tworzy powłokę na powierzchni drewna, natomiast bejca w nie wnika. Wprawdzie w przypadku bejcy słoje drewna będą bardziej podkreślone, jednak jest to radykalne rozwiązanie.

O ile powłokę farby z łatwością usuniemy podczas cyklinowania, o tyle bejcą sprawa nie jest już tak oczywista – może ona tak głęboko wniknąć w strukturę drewna, że po cyklinowaniu na barwionych elementach pozostaną gdzieniegdzie jej ślady. W takiej sytuacji drewniane elementy trzeba będzie ponownie barwić. Zastosowanie farby da nam więcej możliwości wprowadzenia zmian w kolorystyce posadzki podczas następnej renowacji.

Jak zrobić kolorowy wzór na parkiecie? Krok po kroku pokazujemy w GALERII!