Polskie domy są coraz bardziej smart. 3 powody, dla których sięgamy po inteligentne rozwiązania [RAPORT]

2022-08-10 14:08

Technologie smart są coraz ważniejszym elementem codzienności i pojawiają się praktycznie w każdej dziedzinie naszego życia. Jak Polacy zapatrują się na technologie smart? Dlaczego je wybierają? Sprawdzamy!

smart home
Autor: getty images

Polski dom = smart dom?

Jak wynika z „Raportu o budowie domów w Polsce” przeprowadzonego przez serwis Oferteo.pl na 416 osobach, technologie smart home są już w co trzecim nowo powstającym domu. Co ciekawe, w samym 2021 roku 30% budujących dom zdecydowało się na wdrożenie rozwiązań smart home.

Pojedyncze, niescentralizowane urządzenia wybrało 23% z nich, natomiast reszta postawiła na centralne systemy sterowania. Największą popularnością wśród Polaków cieszy się Google Home (24%), nieco mniejszą Xiaomi Mijia/Aqara (9%) oraz Amazon Alexa i Samsung SmartThings (po 8%)

W przypadku ankietowanych, którzy nie zdecydowali się na rozwiązania smart home przeważała opinia (55%), że takie technologie nie były im potrzebne. Za to dla 51% osób biorących udział w badaniu, rezygnacja z technologii smart była podyktowana zbyt wysoką ceną.

smart home
Autor: materiały prasowe

Osoby, które zdecydowały się na systemy smart podkreśliły, że główną motywacją do podjęcia decyzji była potrzeba zwiększenia komfortu (80%). Dla 64% ankietowanych decydujące było zainteresowanie nowymi technologiami. Trzecim, najczęściej wymienianym powodem było bezpieczeństwo (46%). Co ciekawe to o 10% więcej niż w roku poprzednim!

smart home
Autor: materiały prasowe

Czy jesteśmy zadowoleni z zainstalowanych w naszych domach systemów smart home? Z Raportu wynika, że tak – aż 65% ankietowanych przyznało, że nie żałują swojej decyzji. Taki sam procent respondentów planuje również rozbudować systemy inteligentnego domu w przyszłości. Wśród konkretnych rozwiązań przeważają: systemy oświetlenia (33%), zawory i zraszacze ogrodowe (31%) oraz alarmy i narzędzia do sterowania ogrzewaniem (po 28%).

Z badania można wywnioskować, że Polacy podchodzą do instalacji smart home strategicznie. W większości przypadków już na etapie budowy rozważamy instalację tego typu rozwiązań, ale nie mamy problemu z rozbudowywaniem systemu domu inteligentnego stopniowo, co jakiś czas dodając kolejne technologie ułatwiające i usprawniające życie domowe.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE