Polskie domy są coraz bardziej smart. 3 powody, dla których sięgamy po inteligentne rozwiązania [RAPORT]

2022-08-10 14:08

Technologie smart są coraz ważniejszym elementem codzienności i pojawiają się praktycznie w każdej dziedzinie naszego życia. Jak Polacy zapatrują się na technologie smart? Dlaczego je wybierają? Sprawdzamy!

smart home
Autor: getty images

Polski dom = smart dom?

Jak wynika z „Raportu o budowie domów w Polsce” przeprowadzonego przez serwis Oferteo.pl na 416 osobach, technologie smart home są już w co trzecim nowo powstającym domu. Co ciekawe, w samym 2021 roku 30% budujących dom zdecydowało się na wdrożenie rozwiązań smart home.

Pojedyncze, niescentralizowane urządzenia wybrało 23% z nich, natomiast reszta postawiła na centralne systemy sterowania. Największą popularnością wśród Polaków cieszy się Google Home (24%), nieco mniejszą Xiaomi Mijia/Aqara (9%) oraz Amazon Alexa i Samsung SmartThings (po 8%)

W przypadku ankietowanych, którzy nie zdecydowali się na rozwiązania smart home przeważała opinia (55%), że takie technologie nie były im potrzebne. Za to dla 51% osób biorących udział w badaniu, rezygnacja z technologii smart była podyktowana zbyt wysoką ceną.

smart home
Autor: materiały prasowe

Osoby, które zdecydowały się na systemy smart podkreśliły, że główną motywacją do podjęcia decyzji była potrzeba zwiększenia komfortu (80%). Dla 64% ankietowanych decydujące było zainteresowanie nowymi technologiami. Trzecim, najczęściej wymienianym powodem było bezpieczeństwo (46%). Co ciekawe to o 10% więcej niż w roku poprzednim!

smart home
Autor: materiały prasowe

Czy jesteśmy zadowoleni z zainstalowanych w naszych domach systemów smart home? Z Raportu wynika, że tak – aż 65% ankietowanych przyznało, że nie żałują swojej decyzji. Taki sam procent respondentów planuje również rozbudować systemy inteligentnego domu w przyszłości. Wśród konkretnych rozwiązań przeważają: systemy oświetlenia (33%), zawory i zraszacze ogrodowe (31%) oraz alarmy i narzędzia do sterowania ogrzewaniem (po 28%).

Z badania można wywnioskować, że Polacy podchodzą do instalacji smart home strategicznie. W większości przypadków już na etapie budowy rozważamy instalację tego typu rozwiązań, ale nie mamy problemu z rozbudowywaniem systemu domu inteligentnego stopniowo, co jakiś czas dodając kolejne technologie ułatwiające i usprawniające życie domowe.

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE