Podłogi: jak łączyć różne posadzki w jednym wnętrzu

2016-08-02 21:02 architekt Aleksandra Kaszubska

Łączenie różnych posadzek w jednym wnętrzu: poradnik architekta. Podpowiadamy jak łączyć różne podłogi, aby aranżacja wnętrza była spójna, a zarazem czytelnie wydzielała różne strefy w mieszkaniu.

Remontując mieszkanie lub urządzając nowe, często decydujemy się na pozostawienie jak najwięcej otwartych przestrzeni. Najczęściej dotyczy to strefy dziennej, czyli kuchni, jadalni i pokoju dziennego. Już na etapie projektu koncepcyjnego warto jest zwrócić uwagę na planowany rodzaj wykończenia podłogi w tego typu wnętrzach, a zwłaszcza na sposób ich łączenia. Prawidłowo zaprojektowana podłoga może stać się dodatkowym walorem otwartej przestrzeni, podkreślić jej spójność oraz pomóc w wydzieleniu poszczególnych stref użytkowania. Podpowiadamy jak łączyć różne posadzki w aranżacji wnętrza.

Łączenie podłogi we wnętrzu: podłogi drewniane

Jeśli decydujemy się na podłogę drewnianą w całym pomieszczeniu - proponujemy podkreślenie odrębnych stref (kuchennej, jadalnianej i dziennej) poprzez zmianę kierunku układania desek. Otrzymamy w ten sposób spójne i jednolite wykończenie podłogi, podkreślające fakt, że nasza przestrzeń stanowi całość. Jednocześnie w dyskretny sposób podzielimy wnętrze wizualnie na odrębne strefy użytkowe. Łączenia kierunków ułożenia desek warto jest zlokalizować tak, aby pokrywały się z krawędziami ścian lub stałego wyposażenia wnętrza.

Innym sposobem na drewnianą podłogę będzie pomalowanie części desek na kontrastowy kolor. Na naszym przykładzie podłoga w strefie kuchni  została w całości wyodrębniona kolorem. Malowanie zostało w nieregularny sposób niejako przeciągnięte w strefę jadalnianą, a następnie w coraz mniejszym zakresie pojawiło się w strefie dziennej. Takie rozwiązanie również scala całą przestrzeń jednocześnie podkreślając odrębność poszczególnych stref. Jest przy tym odważniejsze niż przykład opisany powyżej.

Łączenie podłogi między kuchnią a salonem

Tradycyjnym sposobem na wykończenie podłogi w kuchni są płytki i gres. Możemy z powodzeniem łączyć te posadzki z podłogą drewnianą w pozostałej części pomieszczenia. Łączenie różnych rodzajów podłogi najlepiej jest wykonać tak, aby pokrywało się ze stałym wyposażeniem wnętrza, np. wyspą kuchenną. Na naszym przykładzie proponujemy powtórzenie motywu podłogi kuchennej na podłodze z desek. W tym celu najlepiej jest wykorzystać w kuchni płytki przedstawiające powtarzalny ornament - z tego typu wzorami mamy często do czynienia na kaflach cementowych. Następnie należy przygotować szablon przedstawiający fragment ornamentu z kafli i pomalować w taki  wzór deski. Malowanie można wykonać równomiernie, zachowując równe odstępy pomiędzy poszczególnymi elementami, lub też, jak na naszym przykładzie, zrobić to w nieregularny sposób.

Łączenie różnych posadzek w jednym kolorze

Dobrym rozwiązaniem, które zawsze sprawdzi się w otwartej przestrzeni, będzie połączenie dwóch różnych posadzek, które są jednak utrzymane w tej samej gamie kolorystycznej. Możemy zastosować w tym celu np. posadzkę z żywicy oraz płytki cementowe. Aby dodatkowo wprowadzić kontrast między różnymi podłogami, zastosujmy żywicę o wysokim połysku - kafle cementowe są z natury matowe.

Kolejnym sprawdzonym sposobem będzie połączenie posadzek w miejscu, gdzie występuje różnica poziomów, czyli np. na wewnętrznej krawędzi dwóch stopni lub na łączeniu schodów z podłogą. W tych miejscach tworzy się naturalnie krawędź, linia, więc będzie to idealne miejsce na zestawienie ze sobą dwóch różnych typów wykończenia podłogi, np. drewna i kafli, albo żywicy i kafli.