Cieplej pod stopami... Podpowiadamy, jakie podłogi wybrać, by ociepliły nie tylko wnętrze

2022-09-21 13:11

W aranżacjach wnętrz wyraźnie widać zmianę klimatu – stały się bardziej przytulne. Duża w tym zasługa okładzin podłogowych proponowanych przez producentów i projektantów. Są bliskie naturze, kolorowe, ze wzorami, sprężyste. Wolisz te z drewna, laminatu czy winylu? By ułatwić sobie wybór, poznaj ich właściwości.

Podłoga warstwowa
Autor: serwis prasowy marki Jawor Parkiet PARKIET STALE W MODZIE Dwuwarstwowa konstrukcja tzw. fertig parkietu gwarantuje stabilność. Podłoga „nie pracuje” pod wpływem zmiennych warunków otoczenia tak jak klepki lite. Nadaje się też do stosowania z wodnym ogrzewaniem podłogowym. Na zdj. FertigParkiet Chevron Dąb Antyk marki Jawor-Parkiet, do wyboru wykończenia: olejowosk, szczotkowanie, fazowanie czterostronne, wym. 1,4x7x48,5x7 cm (także inne wymiary). Projekt wnętrza: Daniel Niewiadomski.
DESKI WARSTWOWE

Produkowane są dwa rodzaje desek – dwuwarstwowe, które najczęściej przykleja się do podłoża, i trójwarstwowe. Te ostatnie układa się głównie jako tzw. podłogę pływającą, niezwiązaną z podłożem i ścianami. Czas jej montażu jest więc krótszy niż w przypadku klejenia, a praca zdecydowanie łatwiejsza. Ale uwaga! Gdy planujesz pod posadzką zainstalować ogrzewanie podłogowe, fachowcy radzą, by deski trójwarstwowe związać z podłożem klejem. Oba rodzaje podłóg nie wymagają cyklinowania i impregnacji, producenci pokrywają je kilkoma warstwami specjalnie utwardzonego lakieru oleju lub olejowosku. Jeśli deski chcesz położyć w pomieszczeniu o sporym natężeniu ruchu, wybierz takie, których warstwę wierzchnią tworzą gatunki odporne na uszkodzenia, jak dąb, jesion, grab czy z gatunków egzotycznych (m.in. merbau, jatoba, doussie). Przymierzając się do zakupu posadzki do wnętrz wilgotnych, sprawdź, czy przed wnikaniem wilgoci zabezpieczono wszystkie jej warstwy. Jeśli jedynie górną, taka okładzina w łazience się nie sprawdzi. W pokoju mocno nasłonecznionym natomiast odpowiednia będzie posadzka pokryta lakierem odpornym na promieniowanie UV.

SZLACHETNA SUROWOŚĆ

Pod podłogą pływającą zaleca się stosowanie podkładu odpowiedniego do potrzeb (głuszącego, wyrównującego podłoże, na ogrzewanie podłogowe, przeciwwilgociowego).

Podłoga drewniana
Autor: serwis prasowy marki Khärs Na zdj. deska trójwarstwowa Dąb Supreme Kinda, kolekcja Småland, Khärs, ręcznie wykończona, wym. 1,5x18,7x 242 cm.

SAMODZIELNIE? JASNE!

Nawet jeśli nie jesteś z zawodu parkieciarzem, z montażem desek trójwarstwowych nie będziesz mieć kłopotu. Łączy się je bowiem na zatrzaski.

Podłoga drewniana
Autor: serwis prasowy marki Baltic Wood Na zdj. ONE 4HIM Dąb Cottage 1R Jeans Collection marki Baltic Wood, lakier matowy szczotkowany.

W JODEŁKĘ

Nie tylko ten wzór ułożysz na podłodze z elementów fertig parkietu. Z krótszych równie łatwo powstaną układy w kwadrat, drabinkę czy pokład, a z dłuższych wzór drabinki i pokładowy.

Podloga drewniana
Autor: serwis prasowy marki Bauwerk Parkett Na zdj. parkiet gotowy z kolekcji Formpark Rombico marki Bauwerk Parkett, wzór 1-pasmowy, wykończenie: olej naturalny, szczotkowany, wym. deski 73,5x13x0,95 cm.
PANELE LAMINOWANE

Przy zakupie paneli nie kieruj się wyłącznie ich wyglądem i atrakcyjną (np. promocyjną) ceną. By długo służyły, powinny mieć odpowiednie właściwości. Należy do nich m.in. ich grubość. Im większa, tym panele są stabilniejsze i nadają się do pomieszczeń intensywnie użytkowanych. Zakres grubości okładzin laminowanych mieści się między 0,6 a 1,4 cm, ale 0,8 cm już gwarantuje, że nie będą się odkształcać. Kolejna sprawa, którą trzeba wziąć pod uwagę, to klasa ścieralności. W mieszkaniach stosuje się najczęściej panele o klasach AC3 (do pomieszczeń o mniejszym ruchu, jak sypialnie) i AC4 (do wnętrz, gdzie ruch jest spory). Produkowane są też o klasie AC5 (a nawet AC6), głównie do obiektów publicznych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać je w domu. W oznaczeniach produktu spotkasz się także z informacją o klasie użyteczności. I tak: 31 odpowiada klasie AC3, 32 – AC4, 33 – AC5. Montaż paneli, podobnie jak desek trójwarstwowych, polega na łączeniu ich na klik, bez klejenia do podłoża. Jest zatem szybki i bezproblemowy.

KOD PASKOWY

Do kosztów okładziny laminowanej należy dodać cenę podkładu, który ją stabilizuje, wygłusza kroki, uderzenia albo wyrównuje podłoże czy stanowi izolację termiczną. Najczęściej jest nim pianka (poliuretanowa, poliuretanowo-mineralna, z polistyrenu ekstrudowanego, polietylenowa) lub tradycyjne korek i tektura falista.

Podłoga z paneli laminowanych
Autor: serwis prasowy marki Quick-Step Na zdj. panele Signature, SIG4754, marki Quick-Step, laminat dąb malowany, klasa AC4/32, z powłoką hydrofobową, odpowiedni na ogrzewanie podłogowe, 138x21,2x0,9 cm.

JAK NA POKŁADZIE

W trakcie montażu panele powinny mieć podobną temperaturę i wilgotność jak otoczenie. Z tego powodu przed ułożeniem pozostaw je na ok. 48 godzin w pomieszczeniu, w którym zamierzasz je wykorzystać.

Podłoga z paneli laminowanych
Autor: serwis prasowy marki Classen Na zdj. panele podłogowe Adventure 4V, kolekcja Pinia Milano, Classen, klasa AC4, 128,6x16 cm, grub. 0,8 cm.

KLASYKA STYLU

Wiele paneli jest przystosowanych do ogrzewania podłogowego, ale należy to sprawdzić przed ich zakupem.

Podłoga z paneli laminowanych
Autor: serwis prasowy marki Krono Original Na zdj. panele laminowane X-Way marki Krono Original, odporne na uszkodzenia mechaniczne, działanie światła, wysokich temperatur. „Współpracują” z ogrzewaniem podłogowym. Fuga V4 (możliwość układania elementów w kilkanaście wzorów), powłoka antybakteryjna, klasa AC4.

DORADCA

Nie wiesz, jaką podłogę wybrać? Skorzystajz aplikacji, która ciw tym pomoże (m.in. FloorExplorer, Quick-Step). A gdy nie masz pewności, czy wybrana podłoga będzie pasowała do twojego pomieszczenia, szybko to sprawdzisz dzięki kolejnemu narzędziu RoomViewer Quick-Step. Przetestujesz wybrane przez siebie posadzki wirtualnie – na zdjęciu wnętrza, które zamierzasz odnowić.

iPad
Autor: serwis prasowy marki Quick-Step
OKŁADZINY Z WINYLU

Występują w postaci płytek, paneli i wykładzin z rolki. Pierwszy rodzaj przykleja się do podłoża. Powinno być ono idealnie równe, ponieważ płytki są cienkie – mają 0,3 cm grubości. Niezbędna jest tu precyzja wykonania, dlatego najlepiej powierzyć prace wykwalifikowanej ekipie. Panele łączy się na zatrzaski, tworząc podłogę pływającą, albo – jak płytki – również przykleja do podłoża. Tę ostatnią metodę montażu zaleca się do wnętrz intensywnie użytkowanych oraz do łazienek, by uniemożliwić wnikanie wilgoci między elementy posadzki (a im mniej łączeń, tym lepiej). Wykładzinę z rolki na powierzchni do 20 m2 wystarczy przymocować na brzegach do podłoża taśmą dwustronnie klejącą. Na większej powierzchni trzeba użyć do montażu kleju. Warto wiedzieć, że posadzki winylowe to dobre rozwiązanie dla alergików. Są antystatyczne (nie przyciągają kurzu) i mają zwartą strukturę, więc nie gromadzi się w niej brud. Powierzchnię wyczyścisz łatwo, stosując łagodne detergenty.

JAK DYWAN

Pomimo dużych szerokości wykładzin z rolki (2, 3, 4 m) może się zdarzyć, że trzeba będzie połączyć dwie lub więcej części. Na małej powierzchni krawędzie wykładziny wystarczy spasować i przymocować do podłoża taśmą dwustronnie klejącą. Na większym metrażu całość mocuje się klejem.

Wykładzina winylowa
Autor: serwis prasowy marki Komfort Na zdj. wykładzina winylowa Novo Lagos, szer. 2 m.

TO NIC, ŻE MOKRO!

Winyl jest całkowicie wodoodporny, ale spodnie warstwy posadzki wcale nie muszą takie być. Dlatego kupując podłogę do łazienki, sprawdź, czy się do niej na pewno nadaje.

Podłoga winylowa
Autor: serwis prasowy dekorianhome.pl Na zdj. Korlok, podłoga winylowa (LVT) Designflooring, z twardym rdzeniem, z pianką akustyczną, odporna na wilgoć, 142x22,5 cm, grub. 6,5 mm.

MIĘKKO NA BETONIE

Myślisz o ogrzewaniu podłogowym? Posadzki z winylu dobrze przewodzą ciepło, są więc odpowiednim wyborem.

Podłoga winylowa
Autor: serwis prasowy Leroy Merlin Na zdj. panele winylowe Medio Artens marki Kamet, klasa 21 (do sypialni i pomieszczeń o umiarkowanym użytkowaniu), montaż – panele samoprzylepne, 30,48x30,48 cm, grub. 1,2 mm.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE