Płytki z dekorem: jak je układać bez błędów?

2014-09-29 14:53

Remont łazienki to świetna okazja, by pozbyć się nie lubianych, często zastanych na wyposażeniu łazienki płytek. Pytanie tylko na jakie płytki je wymienić? Płytki z dekorem budzą mieszane uczucia: od zupełnego braku poważania, po zachwyt nad ich możliwościami dekoracyjnymi. Wzorzyste płytki z dekorem – sprawdź jak je stosować, by wydobyć ich potencjał i nie popełnić rażących błędów w aranżacji łazienki.

Spis treści

  1. Płytki z dekorem: co potrafią
  2. Plytki z dekorem: czego nie można

Bezbłędne ułożenie w łazience płytki z dekorem wymagają często porady profesjonalisty. Łatwo bowiem o spektakularną klapę przedsięwzięcia. Jak uniknąć błędów przy płytkach z dekorem i na co zwracać szczególną uwagę?

Płytki z dekorem: co potrafią

Płytki z dekorem potrafią znakomicie wydzielać przestrzenie w większych łazienkach: część kąpielową, prysznicową, umywalki i WC. Umowne granice, zaznaczone „liniami” na ścianach łazienki, poprowadzonymi za pomocą płytek z dekorem, organizują przestrzeń. Wizualnie porządkują całość wnętrza sprawiając, że jest ono klarowne i czytelne. Płytki z dekorem, o zróżnicowanej fakturze, doskonale budują tez przestrzeń utrzymaną w monochromatycznych barwach (np. różnych odcieni szarości). Zróżnicowanie faktury płytek w jednej tonacji kolorystycznej pozwoli na subtelne dodanie jednolitemu wnętrzu dynamiki. Płytki z dekorem o określonej grafice (kwiaty, rośliny, grafiki) spełnią się we wnętrzu w dwójnasób: jako wzdłużny pas dekoracyjny na tle gładkich, monochromatycznych płytek towarzyszących, bądź jako jedna, wybrana ściana (np. prysznicowa) pokryta w całości dekorem, skontrastowana z monochromatyzmem pozostałych ścian. Płytki z dekorem mogą także podkreślać kształty łazienkowej obudowy: wanny lub rantów obudowy umywalki.

Plytki z dekorem: czego nie można

Z pewnością nie warto łączyć w jednym wnętrzu dwóch i więcej motywów na płytkach z dekorem. Lepiej zdecydować się na jeden mocny wzór, niż kilka rodzajów delikatnych ale jednak różnych motywów dekoracyjnych na płytkach z dekorem. Płytka z dekorem nawiązywać musi także tonacją do płytek towarzyszących. Jedynym wyjątkiem jest towarzystwo płytek czarnych lub białych – wówczas dekor można potraktować z większą swobodą. Nie warto również łączyć różnych gatunków płytek dekoracyjnych – jeśli decydujemy się na dekoracyjny motyw ułożony z mozaiki, nie mieszajmy go z płytką z fabrycznie nadrukowanym wzorem.

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE