Piękne i nie do zdarcia. Oto najmodniejsze podłogi, które będą służyć latami

2023-05-04 13:57

Odporna na uszkodzenia i niezmiennie piękna. Taka, która długo będzie służyć. Co się teraz kładzie na podłodze? Jak sprawnie uporać się z remontem? Odpowiadamy na wasze pytania.

Podłoga drewniana
Autor: serwis prasowy marki Khärs SZLACHETNIE Deski warstwowe ułożysz znacznie szybciej aniżeli lite. W salonie o powierzchni ok. 30 m2 uporasz się z tym w jeden dzień. Na zdj. trójwarstwowe Dąb Sture z kolekcji Founders marki Kährs, szczotkowane, ręcznie ryflowane i olejowane. Wym. 242x18,7x1,5 cm. Montaż w systemie podłogi pływającej, możliwy na ogrzewaniu podłogowym, ok. 400 zł/m2, vipparkiet.pl

PODŁOGA W SALONIE

Najważniejszą sprawą jest odpowiednie przygotowanie podłoża pod wybraną posadzkę. Przede wszystkim powinno być ono stabilne. Usuń starą łuszczącą się warstwę, by nowa posadzka nie odspajała się i nie niszczyła. Podłoże oczyść, zagruntuj dobranym do niego gruntem. Dzięki temu nie będzie tak chłonne, zwiększy się także przyczepność kleju (do parkietu czy płytek) lub masy samopoziomującej.

Podłoże ma nierówności? Zeszlifuj je (dopuszczalne to 2 mm/m). Możesz również zastosować wylewkę wyrównującą, koniecznie dopasowaną do rodzaju posadzki. Układa się ją po całkowitym wyschnięciu wylewki, czyli najczęściej po około tygodniu. Niektóre masy wyrównujące schną jednak i miesiąc.

Panele laminowane, deski warstwowe, parkiet, po przyniesieniu do domu pozostaw zapakowane w pomieszczeniu, do którego zostały przeznaczone, na jedną, dwie doby. Tak zaaklimatyzowane układaj zaraz po otwarciu opakowania.

Nie do zdarcia

Panele laminowane nowej generacji – kolekcja Sensation marki Pergo. Wodoodporne (dzięki technologii AquaSafe), klasa użyteczności 33, 138x19x0,8 cm. Dodatkowo, mają „wytłaczaną strukturę”", odtwarzającą głębokie rowki drewna. Naturalny wygląd wzmacnia matowe wykończenie.

Podłoga z paneli laminowanych
Autor: serwis prasowy marki Pergo

Megaformat

…jest stale na topie. Płytki gresu z kolekcji Lukka marki Cerrad mają wymiary 80x80 cm i są mrozoodporne. Możesz więc optycznie powiększyć salon o taras, kładąc w obu strefach taką samą posadzkę. Do dużych formatów zastosuj kleje o podwyższonej przyczepności (klasy C2) oraz odkształcalne (klasy S1) lub wysokoodkształcalne (klasy S2).

gres
Autor: serwis prasowy marki Cerrad

Ciepło dla zabieganych

Ceramiczne imitacje drewna stają się coraz doskonalsze i są łatwiejsze do utrzymania w czystości niż deski. Kupisz nawet już przycięte w jodełkę francuską.

Płytka ceramiczna imitująca drewno
Autor: serwis prasowy Marazzi Na zdj. płytki gresowe Treverkmust Marazzi, rektyfikowane, 25x150 cm.

PODŁOGA W KUCHNI

Jeśli myślisz o remoncie w błyskawicznym tempie, wybierz wykładzinę elastyczną. Rozwijasz ją z rolki, mocujesz krawędzie taśmą dwustronnie klejącą do podłogi (do 20 m², na większym metrażu trzeba ją przykleić do podłoża) i gotowe!

Najlepiej sprawdzą się wykładziny wielowarstwowe, pośród nich właśnie masz multum wzorów i kolorów. Inne zalety? Wykładziny elastyczne są wytrzymałe i odporne na wilgoć, antyalergiczne, trudno zapalne, nie elektryzują się i tłumią dźwięki.

Podobnie jest z panelami i płytkami winylowymi. Łączy się bezklejowo (niektóre rodzaje płytek przykleja się do podłogi). Do szybkich i trwałych rozwiązań należą też panele korkowe. Najczęściej montowane na klik, wodoszczelne (także na łączeniach), pokryte kilkoma warstwami utwardzonego lakieru.

Na łączach

Dzięki dużym szerokościom wykładzin elastycznych raczej unikniesz sztukowania kawałków. Gdy jednak tak się zdarzy, spasuj ich brzegi i przyklej do taśmy dwustronnie klejącej od spodu wykładziny.

wykładzina elastyczna
Autor: serwis prasowy marki Tarkett Na zdj. wykładzina PVC Exclusive 240 Zig Zag Beige, Tarkett, klasa 23, grub. 2,4 cm, szer. 2, 3 i 4 m.

W parze

By osiągnąć pełny efekt, dobierz do płytek odpowiednie spoiny. Do kuchni poleca się epoksydowe jako bardziej odporne od cementowych, mniej się brudzące niż one i niepoddające się wilgoci.

Gres
Autor: serwis prasowy marki Equipe Na zdj. płytki gresowe Apollo Color z kolekcji Art Nouveau, marki Equipe Ceramicas, wym. 20x20 cm, antypoślizgo-wość R9, 4 klasa ścieralności.

Jak kamień

Ceramin Tiles marki Classen to panele wolne od PCV, ciepłe w dotyku i łatwe w czyszczeniu. Idealnie nadają się także do łazienki a nawet piwnicy.Dostępne są w różnych formatach. Montaż na klej, możliwy na z wodnym ogrzewaniu podłogowym. Klasa ścieralności AC6.

Panele Ceramin Tiles
Autor: serwis prasowy marki Classen

Drewno?

Czemu nie, zwłaszcza w kuchni otwartej na salon. Naturalną deskę podłogową można zakonserwować tak, by zmniejszyć napięcie powierzchniowe na licu paneli. Dzięki temu nie będą się niszczyć pod wpływem pary, a wylana na nie woda zachowa się jak rtęć i będzie można ją łatwo zebrać. Dla jak najlepszej ochrony desek w kuchni podłogę należy konserwować raz na kilka miesięcy. Najlepsze panele drewniane do kuchni, to te wykonane z twardych gatunków drewna, np. jesionu.

Podłoga drewniana w kuchni
Autor: Maria Miklaszewska Projekt wnętzra: Ewa Naporowska, stylizacja: Maria Miklaszewska i Martyna Rudnicka

PODŁOGA W ŁAZIENCE

Bez względu na rodzaj posadzki, sprawą priorytetową jest zabezpieczenie podłoża przed niszczącym działaniem wilgoci czy wnikaniem w jego strukturę wody. Dlatego zagruntowaną powierzchnię trzeba najpierw pokryć folią w płynie. Jej warstwa powinna mieć co najmniej 1 mm grubości. Gdy hydroizolacja wyschnie, można przyklejać płytki, deski, panele.

W przypadku dwóch ostatnich rodzajów fachowcy odradzają stosowanie montażu w systemie podłogi pływającej (bez mocowania do podłoża), by uniemożliwić ewentualne przedostawanie się wilgoci pod spód. Zalecają też wybór desek i paneli o większej powierzchni, w ten sposób ogranicza się liczbę ich łączeń.

Gatunki drewna najmniej poddające się wilgoci i zmianom temperatury? Tek i merbau – regularnie olejowane!

Policz dobrze

Ile płytek ci potrzeba, obliczone? Kup ich więcej o 10–15%. Zdarza się bowiem, że przy kładzeniu czy cięciu któraś z płytek ulegnie uszkodzeniu.

Gres
Autor: serwis prasowy marki Ceramica Sant'Agostino Na zdj. płytki gresowe Tailorart Tartan Light, Ceramika Sant'Agostino.
Płytki ceramiczne
Autor: serwis prasowy marki Raw Decor Na zdj. Heksagon duży miętowy, wym. plastra (płytki na siatce) 27,1x28,2 cm, rawdecor.pl.

Miłe dla stóp

Panele laminowane, które nadają się do użytku w łazience, mają płytę nośną o podwyższonej odporności na działanie wilgoci. Pokrywa się je też specjalną powłoką hydrofobową.

panele laminowane do łazienki
Autor: serwis prasowy marki Quick-Step Na zdj. panele lemainowane Dąb Pustynny Naturalny Ciepły z kolekcji Majestic. Klasa użytkowa 32 (AC4), wyjątkowa długość – wym. 205x24 cm, quick-step.com.pl

PODŁOGA W SYPIALNI

Nawet delikatny dźwięk potrafi wyrwać cię ze snu? Wykorzystaj na podłodze okładzinę dźwiękochłonną. Na przykład panele winylowe Artisan Embossed Wood marki Amtico Form. Do tego są elastyczne i ciepłe w dotyku. Mają 7-milimetrową warstwę wierzchnią, wyjątkowo odporną na ścieranie, uszkodzenia i wilgoć, carpetstudio.pl.

Panele winylowe
Autor: serwis prasowy marki Amtico Form

W stylu vintage

Takie same płytki „drewniane” na podłodze i fragmencie ściany stworzą dobre tło dla mebli i przedmiotów sprzed dekad.

Płytki ceramiczne
Autor: serwis prasowy marki Ceramika Tubądzin Na zdj. gres z kolekcji Wood Shed Brown marki Tubądzin/Korzilius.Klasa ścieralności III, antypoślizgowe, rektyfikowane, wym. 149,8x23 cm.

Nowe na stare

Na ogół panele podłogowe układa się na folii paroizolacyjnej grub. 0,2 mm oraz na warstwie izolacji akustycznej – najczęściej z pianki polipropylenowej grub. 3 mm. Ale nie wszystkie tego wymagają. Panele Canadian Nude Oak z kolekcji Korlok Designflooring redukują hałasy bez dodatkowego podkładu. Można je układać na starym twardym, nawet lekko nierównym podłożu. Wym. 142x 22,5 cm, dekorianhome.pl

Panele laminowane do sypialni
Autor: serwis prasowy marki Designflooring

Jak czytać etykiety?

Płytki ceramiczne. Sprawdź ich klasę ścieralności. Wysoka – IV i V gwarantuje, że płytki się sprawdzą w strefie wejścia. Do salonu wystarczy III. Weź też pod uwagę ich twardość, najlepsza to 6–8 w skali Mosha. W kuchni i łazience powinny być antypoślizgowe – min. R9.

Panele podłogowe. AC3, AC4, AC5, AC6 – to najczęściej spotykane ich klasy ścieralności. Oznaczone symbolem AC3 (odpowiednik: klasa użyteczności 31), nadają się do pokojów dziecięcych, kuchni, salonu, gdzie ruch jest spory. AC4, AC5 i AC6 są przeznaczone do wnętrz o bardzo dużym natężeniu ruchu, także miejsc publicznych.