Obalamy mity dotyczące dekoracji małych mieszkań. Oto 6 zasad, które warto złamać

2022-08-10 9:19

Urządzasz małe mieszkanie? Na pewno spotkałeś się z całą listą zasad, które należy przestrzegać, by twoje małe M wyglądało ustawnie i funkcjonalnie. Owszem, niektóre z tych zasad warto przestrzegać, ale z drugiej strony, dlaczego by ich nie złamać i urządzić wnętrze po swojemu?

Pastelowe mieszkanie w Warszawie
Autor: Pion Poziom

Spis treści

  1. 1. Musisz ograniczyć się do kolorów neutralnych
  2. 2. Musisz pomalować sufit na biało
  3. 3. Nie musisz być minimalistą
  4. 4. Wszystkie meble muszą być wielofunkcyjne
  5. 5. Kupuj tylko małe, lekkie meble
  6. 6. Musisz znać i stosować DIY

Przyjrzeliśmy się najpopularniejszym „za i przeciw” w aranżacji niewielkich wnętrz. Oto jak je zignorować i urządzić mieszkanie dokładnie tak, jak ci się podoba.

Radzimy, by we wszystkim zachować jednak umiar, ale… też dobrze się bawić i traktować sztywne zasady z przymrużeniem oka.

1. Musisz ograniczyć się do kolorów neutralnych

Bzdura! Neutralne kolory takie jak biele, beże czy szarości to świetny pomysł do zarówno małych, jak i dużych wnętrz, ale urządzając kawalerkę czy mieszkanie o niewielkim metrażu wcale nie musisz być „niewolnikiem” neutralnej palety barw. Jeśli lubisz mocniejsze kolory, nie rezygnuj z nich! Wprowadź je do swoich wnętrz i pozwól im grać pierwsze skrzypce.

2. Musisz pomalować sufit na biało

Wcale nie! Przyjęło się, że w małych mieszkaniach sufity muszą być białe, ponieważ wtedy pomieszczenie wydaje się większe, a sufit wyższy. Teoretycznie tak, ale jeśli chcesz pomalować sufit na swój ulubiony kolor, to dlaczego nie? Możesz nawet wyłożyć go tapetą z ciekawym wzorem. Jeśli cenisz sobie minimalizm, możesz nawet ograniczyć się do kolorowego sufitu i białych, neutralnych ścian bocznych. Efekt będzie piorunujący, a pomieszczenie nabierze charakteru.

sufit
Autor: Diana Bagińska, Agata Glińska / Czeczko Design Studio

3. Nie musisz być minimalistą

Nie każdy właściciel małego mieszkania jest z natury minimalistą, podobnie jak nie każdy właściciel przestronnego loftu lubi otaczać się milionem przedmiotów. Oczywiście nie zachęcamy do wypełniania mikrokawalerki rzeczami aż po sufit, ale urządzając małe mieszkanie wcale nie musisz się całkowicie ograniczać. Jeśli jakiś przedmiot lub element wyposażenia bardzo ci się podoba – niech zostanie. To w końcu twoje mieszkanie i ty masz się czuć w nim dobrze.

4. Wszystkie meble muszą być wielofunkcyjne

Wielofunkcyjne meble to świetny wynalazek – kupując jedną sztukę, zyskujemy kilka zastosowań. Ale nie jest powiedziane, że w małym mieszkaniu prawo bytu mają tylko i wyłącznie takie przedmioty. Jeśli jakiś mebel czy element wyposażenia ci się podoba, ale nie pełni tysiąca funkcji jednocześnie – nie rezygnuj z niego.

trendy 2022 salon
Autor: getty images / Katarzyna Białasiewicz

5. Kupuj tylko małe, lekkie meble

Nonsens! Duże meble może i zabiorą odrobinę więcej miejsca w mieszkaniu, ale jeśli podoba ci się ten ogromny pikowany narożnik, czemu masz z niego rezygnować? Jeśli go kupisz będzie trzeba dopasować resztę mebli i dekoracji w pokoju, ale wszystko da się zrobić!

Podobnie jest z meblami, które wydają się przysadziste – jeśli masz na oku masywny stolik kawowy – kup go i skontrastuj z lekką komodą na nóżkach czy wiszącą szafką RTV. Chodzi o harmonię, a nie o kreowanie ograniczeń.

6. Musisz znać i stosować DIY

Nie musisz. Wiemy, że DIY jest w modzie i przyznajemy, że można dzięki niemu wyczarować naprawdę ciekawe rozwiązania do domu. Ale to, że urządzasz niewielkie mieszkanie, nie oznacza, że musisz sięgać tylko i wyłącznie po rozwiązania DYI do małych przestrzeni.

Nie każdy jest miłośnikiem DIY i nie każdy ma na to czas, dlatego, zamiast tworzyć kolejnego organizera z pustych puszek po pomidorach możesz znaleźć w sklepie bądź internecie całe mnóstwo ciekawych organizerów oraz innych rozwiązań, które są stworzone do małych mieszkań i kawalerek.

Szuflada pod zlew z wycięciem na syfon
Autor: Häfele Teraz mamy możliwość całkowitego wykorzystania przestrzeni pod zlewem – dzięki systemowi Banio firmy Häfele. Szuflada posiada sprytne wycięcie omijające syfon. W ten sposób środki czystości używane w mokrej strefie kuchni będziesz mieć zawsze pod ręką.

Picasso najpierw musiał opanować zasady klasycznego rysunku i malarstwa, by potem je złamać i stworzyć kubizm, w którym odnalazł się najlepiej. Podobnie jest ze wszystkim – jeśli urządzamy małe mieszkanie na pewno mamy w głowie całą listę zasad, o tym, jak „powinno” się aranżować tego typu przestrzeń.

Ale jeśli któraś z nich nam nie pasuje lub się nam nie podoba, nic nie stoi na przeszkodzie, by ją złamać. We wszystkim należy jednak zachować umiar.

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE