Nowoczesna cegła w salonie. Jak urządzić mieszkanie w stylu industrialnym?

2024-03-11 11:41

Ściana z cegły doda wnętrzu stylu. I chociaż cegła jest dosyć starym surowcem, moda na nią nie przemija. Nie bez powodu na przestrzeni lat zdominowała magazyny wnętrzarskie. Pasuje do wielu stylów, a w szczególności do industrialnych wnętrz. Cegła świetnie wygląda w pomieszczeniu, ale też na elewacjach. Jak za jej pomocą na nowo zaaranżować naszą przestrzeń?

Spis treści

 1. Cegła do nowoczesnego loftu
 2. Ściana z cegły w restauracji
 3. Biała cegła wyrazem subtelności
 4. Gdzie umieścić cegłę? Cegła w kuchni, sypialni, salonie, pokoju
 5. Cegła we wnętrzu - zobacz 19 inspiracji

Cegła do nowoczesnego loftu

Cegła w naturalnym, czerwonym kolorze świetnie pasuje do stylu industrialnego. Wykorzystując w naszej przestrzeni beton, metalowe regały i akcesoria, jak również lampy pochodzące z dawnych fabryk uzyskamy klimatyczny loft. Drewno - półka, wsparta na metalowym stelażu będzie strzałem w dziesiątkę! 

W loftach możemy odnieść wrażenie, że ściany są niewykończone - to pozorny efekt, dzięki któremu wnętrze jest nieco surowe. Aranżując przestrzeń opieramy się głównie na naturalnych materiałach, dlatego cegła sprawdzi się idealnie. Jej chropowata faktura nie tylko przykuwa wzrok, ale też sprawia, że ściany wyglądają ciekawie.

Ściana z cegły w restauracji

Dla gości odwiedzających restaurację oprócz dobrego jedzenia, liczy się klimat wnętrza, w jakim je spożywają. W prezentacji ceglanej ściany pomoże nam odpowiednie światło. Restauracje w stylu loftowym mogą być częścią nowoczesnego biurowca czy hotelu. Spotyka się je także w miejscach po dawnych fabrykach.

Co w przypadku mebli? Warto postawić na ograniczone zdobienia, proste bryły i przeszklenia. Jeśli zależy nam na efekcie postarzenia wnętrza, wybierzmy retro cegłę, która jest unikatowa.

Restauracja Cechownia w Gliwicach
Autor: Biuro Projektowe Lumi Design Katarzyna Strazzacappa Restauracja Cechownia w Gliwicach. Zaprojektowały: Katarzyna Strazzacappa i Małgorzata Błasiak-Czaniecka

Biała cegła wyrazem subtelności

Cegła pasuje również do domów urządzonych w stylu:

 • klasycznym,
 • nowoczesnym,
 • rustykalnym,
 • eklektycznym
 • skandynawskim
 • a nawet prowansalskim.

Można zauważyć, że popularność zyskała również cegła w białym kolorze. Ściana staje się dzięki niej subtelna i stanowi świetne tło do dalszej aranżacji. Biała cegła we wnętrzach skandynawskich dobrze komponuje się z drewnianymi oraz jasnymi meblami. Styl jest znany z jasnych, a zarazem minimalistycznych przestrzeni, dlatego cegła w odcieniach bieli do wystroju świeżości.

Cegły używa się również jako elementu kontrastującego z innymi materiałami, takimi jak szkło, stal czy beton. W połączeniu z drewnianymi elementami i rustykalnymi detalami, cegła pomalowana na biało będzie pasować do stylu prowansalskiego, który charakteryzuje się uroczym i nieco sielskim wyglądem.

Biała cegła może być również stosowana w domach i mieszkaniach o stylu eklektycznym, które łączą różne elementy i style architektoniczne w oryginalny sposób. Czasem wystarczy kawałek ściany pokryty cegłą, aby pokój został odmieniony!

Gdzie umieścić cegłę? Cegła w kuchni, sypialni, salonie, pokoju

Cegła może być użyta do stworzenia ściany ozdobnej w salonie, sypialni, holu lub jadalni. Dobrze, jeśli stanowi centralny punkt wnętrza. Zastosowana w holu lub przy wejściu, stworzy wrażenie wejścia do industrialnej przestrzeni.

W kuchni ceglane wykończenie ściany może stanowić tło dla blatu, co uczyni wnętrze rustykalnym bądź przemysłowym - w zależności od dodatków. Cegła będzie również świetną ozdobą kuchennej wyspy. 

Jeśli masz przestrzeń na małą barową lub bufetową ściankę, cegła doda miejscu uroku i oryginalności. Jest też popularnym materiałem do budowy lub obudowy kominków. A może jesteś posiadaczem balkon lub tarasu? Śmiało wykorzystaj cegłę jako element wykończenia ścian lub jako część podłogi.

Jak widać, cegła ma szerokie zastosowanie. Warto pamiętać, że umieszczenie jej we wnętrzu powinno być zgodne ze stylem i charakterem pomieszczenia. 

Cegła we wnętrzu - zobacz 19 inspiracji

Czytaj więcej: Obraz na ścianie odmieni Twoje wnętrze!

Budujesz dom, odbierasz mieszkanie? Sprawdź, czy znasz najpopularniejsze przesądy budowlane.

Pytanie 1 z 13
Ten przedmiot zakopany w fundamentach uchroni je przed wilgocią, a dzieci przed chorobą.