Nie musisz wyprowadzać się na wieś. Sielski klimat stworzysz przy pomocy tych materiałów i dodatków

2023-04-11 13:27

Żyjemy coraz bardziej slow, jesteśmy coraz bardziej eko. Jeśli tylko możemy, uciekamy z miasta – przynajmniej na przedmieścia. Jeśli nie – chętnie przywołujemy sielski spokój we wnętrzach.

Podłoga z płytek
Autor: serwis prasowy marki Cersanit JODŁA I SKLEJKA Parkiet ułożony w jodełkę? Naturalnie! Jest taki stylowy! Dopiero chodząc po nim boso, zorientujesz się, że to nie deski, a… płytki. Na zdj. płytka Sandwood Beige 18,5X59,8 cm, Cersanit.

Naturalne materiały w domu koją nasze zmysły – zwłaszcza wzroku i dotyku – miło patrzeć na szlachetny rysunek drewna czy chodzić na boso po ciepłych olejowanych deskach. I o ileż przyjemniej mieszać zupę czy bigos łyżką pachnącą egzotycznym drewnem niż zrobioną z anonimowego tworzywa. Wnętrza inspirowane przyrodą przywołują ją w czystej postaci – las, łąka, ogród wkraczają na pokoje.

Prym wiedzie drewno – do mebli dołączają dodatki: lampy i wazony (zawsze z wyraźnym usłojeniem). To, co wyrabiane ręcznie, staje się coraz bardziej cenne. Naturalne materiały (i ich doskonałe imitacje) idą w parze z kolorami ziemi, lubią towarzystwo zielonych roślin (w wymiarze makro – w salonach uprawiamy wertykalne ogrody). Skontrastowane z chłodem kamienia czy betonu – budują wnętrza ponadczasowe, bliskie duszy.

OGRÓD NA ŚCIANIE

Kwiaty cięte i doniczkowe to miła klasyka we wnętrzach. Zielona ściana, niczym obrośnięta dzikim winem, jest propozycją na wskroś współczesną. Jest również naturalnym źródłem świeżego, zdrowego powietrza w naszym klimatyzowanym mieszkaniu, domu czy apartamencie. Rośliny bowiem świetnie nawilżają, ale też oczyszczają powietrze. Ten nietypowy ogród sam o siebie dba – nawadnia się i nawozi. Nam pozostaje cieszyć się jego widokiem.

Zielona ściana
Autor: Marcin Grabowiecki

NIE DO POZNANIA

Płytki o drewnopodobnej powierzchni rozgościły się w naszych domach. Lubimy je na podłogach, wykładamy nimi ściany, szczególnie łazienek. Złudzenie, że to deski, jest jeszcze większe, dzięki rektyfikowanym krawędziom i minimalnej fudze.

Sypialnia
Autor: serwis prasowy marki Ceramika Tubądzin Na zdj. gres Wood Cut Natural, Tubądzin Korzilius,19x119,8 cm.

EGZOTYCZNY SKANSEN

Każda jest inna i każda potrzebna. Każda ujmuje swoim niepowtarzalnym kształtem. Chochle, łyżki, łopatki – z drzewa tekowego, mango, oliwnego, z naturalną powłoką olejową. Idealne do rustykalnych, prowansalskich kuchni. W nowoczesnych będą interesującym kontrapunktem.

Łyżki drewniane
Autor: serwis prasowy marki HKliving Na zdj. Drewniane łyżki, sklep.bm-housing.com

LATO PRZEZ CAŁY ROK

Wyplatane meble tak miło nam się kojarzą z ogrodem, słońcem, słodkim nicnierobieniem. Wniesione do salonu uczynią z niego sielską, przyjazną przestrzeń. Lekkie, mobilne, nie zagracają pomieszczenia, do tego pięknie filtrują światło. Rozkwitną w towarzystwie drewna i betonu.

Jadalnia
Autor: serwis prasowy marki HKliving

RĘCZNA ROBOTA

Ich prostota zachwyca. Lampy z drewna dębu z widocznymi słojami (każdy jest wyjątkowy i niepowtarzalny)wyglądają jak dizajnerskie karmniki dla ptaków. Ich klosze są klejone i składane ręcznie. Dostępne w wersji naturalnej i barwionej na czarno.

Lampa wisząca
Autor: serwis prasowy rossgardam.com.au Na zdj. lampa wisząca Ross Gardam Oak, 21,5 x26 cm.

PRZEKRÓJ POPRZECZNY

To wszystko płytki – jedne naśladujące wzór trawertynu, drugie – dekory nad wanną i naprzeciwko lustra – niczym precyzyjna intarsja. To wysmakowane połączenie nadało łazience ciepły, ale przede wszystkim elegancki charakter, nawiązujący do klimatu spa. Miedziane detale ładnie korespondują z miodowymi dekorami.

Łazienka
Autor: serwis prasowy marki Dune Na zdj. gres rektyfikowany, Travertine Gloss Rec-Bis z kolekcji Glory Travertine, 60x60 cm, dekor Amaluna 29,5x90,1 cm, Dune.
Nasi Partnerzy polecają