Miedziany oranż KOLOR ROKU 2015: czy ten kolor zdominuje wnętrza w 2015 roku?

2014-11-28 10:39 Agnieszka Zawadzka

Jaki kolor będzie królował na piedestale barw we wnętrzach w 2015 roku? My już wiemy! Miedziany oranż z palety Dulux został ogłoszony kolorem roku 2015! Do końca roku pozostał bez mała miesiąc, stąd to najlepsza pora do ogłoszenia trendów kolorystycznych na nadchodzący 2015 rok! Prezentujemy opracowywany corocznie z uwzględnieniem wszystkich czynników trendotwórczych album ColourFutures holenderskiej firmy AkzoNobel. Album zachwyca także wyborem odcieni i tonacji kolorów, które zdominują wnętrza w 2015 roku! 

Wbrew pozorom trendy nie biorą się znikąd. Każdy trend ma swoje umotywowanie – w stylu życia, modzie, sytuacji gospodarczej na świecie, rozwoju technologii... Również trendy kolorystyczne mają swoje głębokie podłoże i silne umotywowanie. Opracowywany corocznie z uwzględnieniem wszystkich czynników trendotwórczych album ColourFutures holenderskiej firmy AkzoNobel, zachwyca wyborem odcieni i tonacji kolorów, które zdominują wnętrza w 2015 roku! Jaki kolor królować będzie spośród całej palety barw? MIEDZIANY ORANŻ!

KOLOR ROKU 2015:  magia codzienności

Firma AkzoNobel, specjalizująca się w produkcji farb i będąca właścicielem m.in. marki Dulux, tak jak i w latach ubiegłych, również i teraz opracowała pięć trendów kolorystycznych na nadchodzący 2015 rok, inspirowanych jedną, wspólną ideą. Ideą przewodnią, która ma niebagatelny wpływ na wybór kolorów do wnętrz w 2015 roku, będzie idea celebracji i magii codzienności. Dostrzeganie uroków codziennego, z pozoru zwykłego życia i przyglądanie się naszym relacjom z ludźmi i otoczeniem doprowadzi do poszukiwań harmonii i równowagi - w tym równiez w kolorach wnętrz. Kolory w naszym wnętrzu będą więc harmonijne, zdecydowanie łagodniejsze i lekko zgaszone. Stanowiące reakcję obronną  wobec galopującego konsumpcjonizmu mniej intensywne i jaskrawe, złamane i lekko zamglone odcienie dotąd żywych kolorów, stanowić będą główny trend w kolorach ścian w 2015 roku. Natomiast kolorem wiodącym w 2015 roku jest...

KOLOR ROKU 2015:  jaki to kolor?

Fascynacja codziennością oraz znajdowaniem wspaniałości w normalności, przyświecały wyborowi koloru na nadchodzący 2015 rok. Kolorem roku 2015 album ColourFutures okrzyknął odcień COPPER ORANGE czyli MIEDZIANY ORANŻ. Skąd taki wybór? Liczne wydarzenia branżowe organizowane na całym świecie dały dowód, że metaliczne tony odgrywają niebagatelną rolę w aranżacji wnętrz nowoczesnych. Jak uzasadniono w albumie, zamiast chłodnych błękitów i zieleni znanych z ostatnich lat, w nadchodzącym roku pojawi się cieplejsze spektrum różów, czerwieni oraz oranżów, stanowiące odzwierciedlenie bardziej pozytywnych prognoz dla świata. Oranże lśnią miedzianym ciepłem: od najbardziej jaskrawego, prawie czerwonego odcienia po najdelikatniejsze cieliste. To bardzo zróżnicowana, ekscytująca grupa kolorów. Kolor MIEDZIANY ORANŻ doskonale sprawdza się zarówno samodzielnie, jak i w kompozycjach z różami, barwami neutralnymi, bielą i innymi pochodnymi pomarańczu, a także z szalenie modnymi kolorami metalicznymi (złotem, miedzią) oraz z różnymi wybarwieniami drewna. To kolor posiadający głębię i aktualny charakter, doskonale odnajdujący się otoczony codziennością. MIEDZIANY ORANŻ odzwierciedla i uzupełnia także wszystkie dominujące tendencje na rok 2015, wyłuskane dzięki licznym badaniom statystycznym w wielu dziedzinach. Są to: ciepłe nastawienie i ponowny nacisk na dzielenie się; naturalna paleta barw ziemi – od tonów glinianych do słonecznych blasków żółci; odcienie cieliste związane z interakcją pomiędzy ludźmi oraz sepię, przywołująca na myśl przeszłość.

KOLOR ROKU 2015: kolory towarzyszące

Kolejnych pięć trendów kolorystycznych, towarzyszących kolorowi wiodącemu w 2015 roku i inspirowanych wspólną ideą, album ColourFutures porządkuje w pięciu grupach odcieni, nazwanych intencją decydującą o wyborze danej grupy kolorów. Każda z tych grup zawiera w sobie określoną tonację modnych w 2015 roku odcieni, które wzajemnie się uzupełniają.

WIELKA NATURA + MAŁY CZŁOWIEK

Kontrasty zachwytu naturą i prostymi potrzebami najbliższego otoczenia człowieka, doprowadziły do wytworzenia się specyficznej grupy trendów. Pomimo wielkiego wrażenia, jakie robia na nas wysokie przestrzenie wnętrz o wysokich stropach i niekończących sie korytarzach, wciąż poszukujemy poczucia bezpieczeństwa w ludzkiej skali i mniejszych, przytulnych wnętrz. paleta kolorów w tej grupie odzwierciedla spalony słońcem nastrój pustyni w arizonie - rozległej i przerażającej, a jednocześnie szokująco pięknej. Zimne odcienie sepii, ochry, sieny i wypiekanej gliny tworzą paletę kolorów, które są naturalne i mocne.

WARSTWY + WARSTWY

Trend z albumu ColourFutures 2015! przekłada się na subtelne wykorzystywanie skupisk lub grup kolorów, zamiast pojedynczego odcienia używanego osobno. Ideą trendu jest połączenie różnych wybarwień kolorów spośród miękkich i pastelowych odcieni, odpowiednio wzmocnionych przeplatającym się z nimi kolorem roku 2015 - miedzianym oranżem. Dzięki lekko rozedrganemu sposobowi aplikacji farby na ścianie, dodajemy jej głębi i przestrzeni.

NIEDOSTRZEGANE PRZESTRZENIE

Trendy kolorystyczne skupione wokół tej grupy dotyczą fascynacji przestrzeniami wnętrz, które dotąd pozostawały niezauważane bądź marginalizowane. Obecnie w pełni wykorzystujemy przestrzeń negatywną, dzięki czemu nie marnujemy żadnego fragmentu wnętrza. Tworzymy piękno i użyteczność tam, gdzie wcześniej ich nie było, a architektura wnętrz uczy nas jak maksymalizować potencjał niewykorzystanych przestrzeni. Efekt zwiększenia potencjału miejsca spotęgować można poprzez subtelne zastosowanie wybranego koloru, np. łącząc ciemne i jasne odcienie aby stworzyć iluzję trójwymiarowej głębi tam, gdzie jej brak. Paleta przypisana tej grupie wykorzystuje trzy bardzo różne kolory - niebieskoszary, khaki i neutralny róż. Z uwagi na to, że do wyboru mamy po cztery odcienie każdego z nich (plus kolor biały) możemy połączyć różne natężenia tej samej barwy, aby uzyskać efekt cieniowania, lub różne odcienie o tym samym natężeniu, dające bardziej zróżnicowany ale harmonijny efekt.

ON + ONA 

Inspiracja różnorodnością - siłą i pięknem z niej płynącą. W palecie kolorów związanej z tym trendem zaobserwować możemy tradycyjne, kobiece odcienie (śliwkowy, pudrowy róż, kremowy) połączony z typowymi paletami kolorów męskich (khaki, szarość łupka, zielono-błękitny). We wspólnym koegzystowaniu kolory te wzajemnie się uzupłniają, dopełniają. Uzyskany w ten sposób wystruj wnętrza jest harmonijny, subtelny i spójny, a jednocześnie bardzo silnie określony i zdecydowany.

PRZYJACIELSKA WYMIANA +

Nurt ten wywodzi się ze zjawiska, w którym konsumenci odrzucają znane marki i poszukują towarów i usług poprzez kolektywny model oparty na współdzieleniu i pozyczaniu. Nowe połączenia i eklektyczne podjeście do rozwiązywania problemów znajduje odzwierciedlenie w ciepłych paletach kolorów na rok 2015, które często są wykorzystywane w niebanalny sposób, jak na przykład miękkie połączenia jagodowego różu i czerwieni z limonkowym i pomarańczowym; albo bardziej ostry zestaw z ochrą, głębokim brązem i ciepłym szarym.

KOLOR ROKU 2015:  jak operować barwą w 2015 roku?

Precyzyjnie opracowany album ColourFutures 2015! niesie ze sobą jeszcze jedną wartość dodaną. Oprócz wyboru koloru roku 2015 i wyróżnienia pięciu wiodących kolorów towarzyszących, pokazuje sposoby ich wzajemnego zestawiania, rekomendowane techniki aplikacji koloru na ścianie i proponuje modne techniki dekoracji ścian z użyciem wiodących kolorów roku 2015 (np. jak uzyskać efekt ombre na ścianie?).