Lakier do drewna: rodzaje lakierów i ich właściwości

2020-06-28 7:48

Drewniane elementy od setek lat cieszą się ogromną popularnością. Jeśli chcemy podziwiać ich piękno i korzystać z ich trwałości, zadbajmy o to, by odpowiednio zabezpieczyć je przed zniszczeniem – wybierzmy do tego celu lakier do drewna.

Lakier do drewna
Autor: mat. pras. V33 Blat drewniany zabezpieczony lakierem do drewna

Spis treści

  1. Kiedy stosować lakier do drewna?
  2. Rodzaje lakierów do drewna
  3. Kolory i wykończenie lakierów do drewna

Kiedy stosować lakier do drewna?

Lakier do drewna tworzy na malowanych powierzchniach powłokę cechującą się sporą twardością i nieprzepuszczalnością. W związku z tym chroni drewniane podłoża przed zarysowaniami oraz innymi uszkodzeniami mechanicznymi, ale również przed wodą czy plamami – warstwa lakieru do drewna zapobiega bowiem wchłanianiu się zabrudzeń. Preparat ten warto zatem stosować do wykańczania parkietów czy mebli. Można jednak wybrać też lakier do drewna na zewnątrz, by stworzyć warstwę ochronną także na elementach architektury ogrodowej.

Rodzaje lakierów do drewna

Wybór lakieru do drewna może okazać się dość trudny – mamy do czynienia z wieloma rodzajami preparatów, które możemy podzielić ze względu na przeznaczenie i skład oraz typ rozpuszczalnika. Przyjrzyjmy się zatem dostępnym rodzajom lakierów do drewna:

Podkładowe lakiery do drewna – nie nadają one powierzchniom drewnianym dekoracyjnego wyglądu, ale skutecznie je zabezpieczają i tworzą warstwę pozwalającą na łatwiejsze nakładanie kolejnych preparatów wykończeniowych.

Lakiery do drewna nawierzchniowe – dzięki nim drewniane elementy zyskują pożądany wygląd, a także odpowiednie zabezpieczenie przed uszkodzeniami. Bardzo często nie ma konieczności stosowania pod nie podkładowych lakierów do drewna.

Jeśli już wiemy, w jaki sposób chcemy użyć lakieru do drewna, sprawdźmy, jak dzielą się one ze względu na skład i kiedy warto je stosować. Zacznijmy od wodnych lakierów do drewna:

Lakiery akrylowe do drewna – wykonane na bazie wody mają bezpieczny skład i łatwo się rozprowadzają po powierzchni drewna. Ich właściwości zabezpieczające najczęściej jednak nie są satysfakcjonujące – mają niską odporność na ścieranie oraz inne uszkodzenia, dlatego należy je stosować tylko na podłożach nienarażonych na intensywną eksploatację.

Poliuretanowe lakiery do drewna – tego typu preparaty tworzą powłoki o wiele lepszych parametrach wytrzymałościowych, są jednak droższe od lakierów akrylowych do drewna. Wciąż są natomiast bezpieczne dla zdrowia i środowiska, więc to optymalny wybór dla użytkowników szukających zrównoważonych rozwiązań.

Preparaty poliuretanowo-akrylowe – hybrydy obu powyższych lakierów do drewna. Mogą się więc charakteryzować zróżnicowanymi właściwościami ze względu na proporcje zastosowanych preparatów.

A jak w tym zestawieniu wypadają rozpuszczalnikowe lakiery do drewna?

Poliuretanowe lakiery do drewna – takie preparaty tworzą powłoki o doskonałych parametrach wytrzymałościowych. Potrzebują jednak więcej czasu niż wodne lakiery do drewna na wyschnięcie, a do tego są bardziej toksyczne – zawierają nawet 60% rozpuszczalników.

Uretanowe lakiery do drewna – cechują się wysoką elastycznością, więc zaleca się je do malowania „pracującego drewna”, czyli takiego, które kurczy się i rozszerza. Zmieniają jednak barwę powierzchni na lekko żółtą i również zawierają do 60% rozpuszczalników.

Lakiery do drewna chemoutwardzalne – mają bardzo dobre parametry. Po utwardzeniu są twarde i niemal nie do zdarcia, jednak są najbardziej toksyczne ze wszystkich. W pomieszczeniach, w których się je stosowało, nie powinno się przebywać nawet przez kilka dni.

Kolory i wykończenie lakierów do drewna

Największą popularnością cieszą się bezbarwne lakiery do drewna – dzięki nim można w niemal niezauważalny sposób wykończyć powierzchnie drewniane, zachowując ich w pełni naturalny charakter. Jednak ciągle powiększająca się oferta kolorowych lakierów do drewna także znajduje swoich zwolenników. Bardzo często sięgają oni po białe lakiery do drewna, które pozwalają na osiąganie bardzo ciekawych efektów wykończeniowych przy jednoczesnym zabezpieczaniu konstrukcji. Mimo to w ofertach przeważają ciągle przejrzyste lakiery w naturalnych odcieniach drewna.

Warto też zwrócić uwagę na efekt wykończenia – matowe lakiery do drewna, mocno połyskujące albo dające powłokę o delikatnym połysku czy półmatową. Tutaj wybór zależy jedynie od indywidualnych preferencji.

..  Olejowanie podłogi – teoria i praktyka! >>>

..  Impregnat do drewna: czym zabezpieczyć drewno? >>>