Kominek elektryczny z funkcją grzania. Nowoczesne kominki elektryczne

2024-01-14 13:32

Kominek elektryczny to wygodna alternatywa dla tradycyjnego paleniska. Kominki na paliwa stałe lub gazowe wymagają podłączenia do przewodu kominowego, w bloku jest zazwyczaj niemożliwe. Zamiast rezygnować z tej urokliwej dekoracji, wybierz nowoczesne rozwiązanie, czyli np. kominek elektryczny z funkcją grzania. Wszystko o kominkach elektrycznych.

Spis treści

  1. Kominek elektryczny nowoczesny
  2. Kominek elektryczny z funkcją grzania
  3. Jak działa kominek elektryczny?
  4. Wkład do kominka imitujący ogień
  5. Obudowa kominka elektrycznego
  6. Czy kominek elektryczny zużywa dużo prądu?
  7. Kominek elektryczny - galeria zdjęć

Kominki elektryczne nie uraczą cię widokiem wesoło trzaskającego ognia czy niepowtarzalnym aromatem palonego drewna, ale mają za to wiele innych zalet. Warto więc zastanowić się nad instalacją tego rodzaju kominka, szczególnie jeśli mieszkasz w bloku.

Kominek elektryczny nowoczesny

Kominki elektryczne nie wytwarzają dymu ani spalin, nie muszą więc być podłączane do komina. Jest to jedna z najistotniejszych cech tego typu kominków, szczególnie jeśli jesteś właścicielem mieszkania w bloku lub pragniesz dogrzać pomieszczenie, w którym kominek nie był wcześniej przewidziany. Instalacja kominka elektrycznego nie wymaga żadnych prac związanych z budową przewodu kominowego.

Kominki elektryczne zajmują o wiele mniej miejsca niż kominki otwarte lub te wyposażone w zamknięty wkład kominkowy – są dużo płytsze, bo nie muszą zmieścić w sobie szczap drewna. Do sieci podłącza się je za pomocą wtyczki z bolcem, dlatego do ich podpięcia wymagane jest tylko gniazdo z uziemieniem. Kolejną zaletą kominków tego typu jest fakt, że można sterować nimi pilotem, bez wstawania z kanapy czy łóżka!

Są również całkowicie bezpieczne – można montować je w każdym rodzaju pomieszczenia, nie obawiając się pożaru, a nawet w pokojach dziecięcych, bez obawy, że maluch się oparzy – temperatura dotykowa kominka elektrycznego zbliżona jest do pokojowej. Kominki elektryczne pięknie uzupełniają wnętrze i sprawiają, że nabiera ono zupełnie innego charakteru. Pokój z kominkiem stanie się przytulniejszy, cieplejszy, pozwoli ci wypocząć i zregenerować siły.

Kominek elektryczny z funkcją grzania

Kominki elektryczne mogą dogrzewać pokój lub być jedynym źródłem ciepła. Kominek o mocy 2 kW wystarczy do ogrzania około 20 m² pomieszczenia. Jest to orientacyjna wielkość – rzeczywista zależy od zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania, które w nowych, dobrze ocieplonych budynkach wynosi 60-70 W/m², a w starych, nieocieplonych może dochodzić nawet do 150-200 W/m².

Ilość ciepła, jaką dostarcza kominek elektryczny, można regulować. Zwykle mają one regulację dwustopniową (50 i 100 proc. mocy grzewczej). Dodatkowo większość kominków ma wbudowany termostat, na którym można nastawić żądaną temperaturę w pomieszczeniu. Poziom grzania ustawia się pokrętłem wyskalowanym od 1 do 10. Latem, kiedy ogrzewanie nie jest potrzebne, funkcję grzewczą kominka można całkowicie wyłączyć i pozostawić jedynie „żarzące się drewno”.

Jak działa kominek elektryczny?

Obraz przestrzennego, trójwymiarowego paleniska można uzyskać, wykorzystując odpowiednio oświetloną parę wodną, która wznosząc się do góry, udaje ogień. W kominku „płonąć” mogą białe kamienie lub węgle i polana, uruchamiane na pilota, bez brudzenia rąk.

Inną metodą jest wyświetlanie na ekranie LCD ruchomego obrazu o wysokiej rozdzielczości, który jednocześnie odbija się w lustrach powielających płomienie – to tak zwany Duch Peppera, metoda wymyślona przez brytyjskiego chemika Johna Henry’ego Peppera, który w latach 60. XIX wieku promował naukę podczas publicznych wystąpień.

Wkład do kominka imitujący ogień

Wkłady udające paleniska w kominkach elektrycznych są wypełnione imitacją kawałków drewna lub bryłek węgla. Imitacja paliwa wykonana jest niezwykle starannie, często ręcznie malowana. Paliwo może się tylko żarzyć albo dodatkowo stwarzać złudzenie migoczących płomieni. Są też kominki wypełnione prawdziwym węglem.

Obudowa kominka elektrycznego

Również oferta materiałów do obudowy kominka elektrycznego jest bogata. Są modele wolno stojące, które umieszcza się przy ścianie lub na środku pokoju. Niektóre przypominają wyglądem tak zwane kozy.

Wkłady służą do zabudowy – można wybrać odpowiadający nam wkład i dobrać do niego obudowę. Najczęściej producenci oferują obudowy z drewna lub płyt MDF, ale można też znaleźć takie imitujące tradycyjne kamienne lub ceglane palenisko.

Proponowane obudowy są mniej lub bardziej ozdobne, stylowe lub nowoczesne. Obudowę można wykonać także samodzielnie, dobierając jej materiał, kolor i charakter do wystroju danego wnętrza.

Czy kominek elektryczny zużywa dużo prądu?

Kominki elektryczne są zaprojektowane z myślą o efektywnym zużyciu energii. Zakładając, że moc kominka elektrycznego wynosi 1500 W (1,5 kW), i korzystamy z niego przez 3 godziny dziennie, koszt wyniesie ok. 4,5 zł.

Kominek elektryczny - galeria zdjęć

Kominek elektryczny w mieszkaniu pozwala właścicielom poczuć się tak, jakby posiadali prawdziwy kominek w domu. Nie da się ukryć, że płomienie mają w sobie czar, który trudno zastąpić. Ale kominek elektryczny może stanowić doskonałą namiastkę kominka opalanego drewnem. Zobaczcie galerie domów z kominkami i poszukajcie inspiracji. Pamiętajcie, że kominek elektryczny możecie dowolnie obudować.

Biokominek w stylu eko