Kominek – efektywne i ekologiczne źródło ciepła. O co zadbać, by dobrze służył?

2022-05-30 14:57

Z perspektywy ekosystemu jako całości drewno jest najbardziej przyjaznym dla środowiska źródłem energii cieplnej – odnawialnym i niegenerującym odpadów. Pozwala też odetchnąć od wciąż rosnących cen gazu i prądu. Aby z jego dobrodziejstw korzystać efektywnie przez długie lata, należy jednak zadbać o kilka kluczowych kwestii. Po pierwsze wybrać kominek od renomowanego producenta. Po drugie – zgłosić się do profesjonalisty, który fachowo przeprowadzi montaż. A później zadbać o odpowiedniej jakości opał. Co jeszcze jest ważne? Podpowiadamy.

Spis treści

  1. Kominek efektywny i bezpieczny
  2. Jak zamontować kominek... 
  3.  ...i jak z niego korzystać

Nie ma nic bardziej urokliwego niż ogień płonący w kominku. Nie tylko grzeje, ale także wspaniale relaksuje i koi widokiem igrających płomieni. Kojąca jest również świadomość, że drewno, którym palimy, powstało w najbardziej naturalnym, a więc pozytywnym ekologicznie procesie. Co więcej, przy paleniu drewnem w odpowiednich warunkach nie powstają szkodliwe gazy ani nie pozostają odpady – co niestety nadal pozostaje trudnym do rozwiązania problemem wielu innych odnawialnych źródeł energii. Kluczem do sukcesu jest zaś wybór odpowiedniego kominka.

Kominek efektywny i bezpieczny

Wybierając kominek, należy uwzględnić m.in. wytrzymałość podłoża oraz dostęp do przewodu kominowego o określonych parametrach (średnicy i wysokości), które będą odpowiednie do danych typów i wymiarów paleniska. Nie są to sprawy proste, a od nich w zasadniczej mierze zależy powodzenie projektu, czyli późniejsza bezproblemowa praca całego systemu. O wybór kominka idealnego do naszych potrzeb oraz do warunków domu najlepiej więc zwrócić się do fachowca, który najtrafniej dobierze właściwy model. 

Kratki, kominek VNP 610 430
Autor: Kratki, materiały prasowe Kratki, kominek VNP 610 430

Podpowiemy jednak, że odpowiedniej propozycji warto szukać w ofercie renomowanego polskiego producenta, marki Kratki. A przede wszystkim w linii Kratki PRO, obejmującej rozwiązania najwyższej klasy, które zwracają uwagę doskonałymi parametrami zarówno w zakresie funkcjonalności, jak i bezpieczeństwa.

Nowoczesne kominki powietrzne z segmentu Kratki PRO – inaczej niż dawniejsze paleniska czy wkłady – spełniają wymagania restrykcyjnej normy BImSchV 2, wyznaczającej maksymalną emisję dwutlenku węgla, oraz wymogi Ekoprojektu – europejskie regulacje środowiskowe dotyczące m.in. urządzeń służących do spalania paliw stałych. Odpowiednie certyfikaty to wyraźny sygnał dla osób, które nie zajmują się bliżej technologią grzewczą, że mamy tu do czynienia z rozwiązaniami ekologicznymi, a więc przyjaznymi i Ziemi, i jej mieszkańcom.

A co przede wszystkim wyróżnia linię Kratki PRO? Znakomite cechy użytkowe, najwyższa jakość techniczna oraz ogromna różnorodność modeli, dzięki której łatwo osiągnąć we wnętrzu niemalże dowolny, wymarzony efekt. Właśnie dlatego linię PRO tak chętnie wybierają profesjonaliści. 

Kratki, kominek NBC 500 500
Autor: Kratki, materiały prasowe Kratki, kominek NBC 500 500

Jak zamontować kominek... 

Od czego zacząć montaż kominka? W domach nowo budowanych prace można rozpocząć po wybudowaniu stanu surowego zamkniętego oraz wykonaniu wylewek, ale przed położeniem posadzki – parkietu, paneli itp. Wcześniej powinien być także zbudowany komin. Jeśli jest murowany, trzeba zainstalować w nim wkład kominowy odpowiedni do urządzeń na paliwa stałe z podłączeniem pod kątem 45°.

W istniejących domach prace te przebiegają podobnie, choć – jak wszystkie remonty i przebudowy – przebiegają w nieco trudniejszych warunkach. Przede wszystkim należy zabezpieczyć istniejące posadzki na czas kucia i murowania, a jeśli podłączenie kominka wymusi przebudowę istniejących instalacji – trzeba działać szczególnie ostrożnie. I tu więc warto oprzeć się na fachowej wiedzy oraz doświadczeniu profesjonalnego montera kominków, który wszelkie prace wykona zgodnie ze sztuką i z wykorzystaniem odpowiednich, bezpiecznych materiałów o najwyższych walorach technicznych i użytkowych.

Kratki, kominek NBC 680 280
Autor: Kratki, materiały prasowe Kratki, kominek NBC 680 280

 ...i jak z niego korzystać

Gdy kominek będzie gotowy, pozostanie nam tylko... nauczyć się obsługi. Profesjonalny monter kominków sam przeprowadzi pierwsze rozpalenie, aby upewnić się, że instalacja przebiegła pomyślnie. Jednocześnie zaproponuje, że nauczy domowników, jak eksploatować urządzenie, by dobrze i bezawaryjnie służyło przez wiele lat. Zwróci uwagę zarówno na bieżącą konserwację, jak i na właściwy sposób palenia.

Tu warto podkreślić, że najlepszy opał to drewno gatunków liściastych, jak np. grab, brzoza, dąb, akacja czy jesion. Musi być dobrze wysuszone, sezonowane przynajmniej przez pół roku, by osiągnęło wilgotność na poziomie 20 procent. Unikajmy natomiast drewna z drzew iglastych. Taki materiał zawiera dużo żywicy, która w czasie spalania osadza się na szybie kominkowej i na wkładzie, a ponadto wytwarza szkodliwy dym.

To już wszystkie najważniejsze rady. Dzięki nim cieszyć się wizją i ciepłem ognia we własnym salonie możesz w sposób przyjazny i dla środowiska, i dla portfela. Potrzebujesz więcej informacji? Szukasz rozwiązania do własnego domu? Chcesz poznać topowe modele kominków? Potrzebujesz inspiracji, pomysłu na piękną zabudowę? Koniecznie zajrzyj na stronę Kratki PRO