Kolory w nowym mieszkaniu: meble, dodatki. Jak je razem zestawiać?

2015-07-28 13:07

Kolory mebli i dodatków do domu to ważna składowa aranżacji wnętrz. Kolory neutralne to spokój. Mieszanka kolorów nasyconych to energia i zabawa. W zależności od efektu jaki chcemy uzyskać w nowym mieszkaniu możemy łączyć kolory pokrewne lub dopełniające się.

Spis treści

  1. Aranżacja wnętrz: czy kolory mebli i dodatków mają znaczenie?
  2. Aranżacja wnętrz: jak łączyć kolory mebli i dodatków?

Kolory w mieszkaniu to sprawa równie istotna, co funkcjonalne rozplanowanie pomieszczeń. Kolory mebli i dodatków do domu determinują bowiem nastrój i charakter nowego mieszkania. Niektóre barwy mebli i dekoracji są charakterystyczne dla konkretnego stylu. Wybierając kolory mebli i dodatków do domu kierujmy się nie tylko naszymi upodobaniami, ale także tym czy nowe mieszkanie jest jasne – na którą stronę świata wychodzą okna, oraz czy kolory mają pobudzać do działania czy przeciwnie - być stonowane i relaksujące w odcieniach neutralnych? Razem z Agata Meble prezentujemy kolejny odcinek naszego kursu stylizacji.

Aranżacja wnętrz: czy kolory mebli i dodatków mają znaczenie?

Urządzanie nowego mieszkania to wielka przyjemność, ale i wyzwanie. Jak to zrobić w miarę szybko, ładnie i przy okazji nie wydać fortuny? Na szczęście to wszystko jest możliwe! Wybierając kolory mebli i dodatków do domu powinniśmy mieć już określony styl mieszkania.

Styl skandynawski lubi kolory, neutralne jasne, jasne drewno z naszej strefy klimatycznej, materiały naturalne z małymi dodatkami koloru czarnego, kobaltu i czerwieni.

Styl glamour to połysk, kolor biały, czarny, fuksja, srebro i złoto.

Styl nowoczesny to pełna dowolność przy zachowaniu prostoty formy. Możemy tu wybrać jasne drewno z naszej strefy klimatycznej: dąb, jesion, buk, klon. W stylu nowoczesnym idealnie sprawdzi się także drewno egzotyczne: chłodny orzech amerykański, ciepły czerwono – brązowy merbau czy bardzo ciemne wenge. Do tego wszelkie odcienie szarości.

Style orientalne natomiast, to bogactwo kolorów nasyconych, które jednak nie do końca sprawdzają się w naszej strefie klimatycznej ze względu na zupełnie inne widmo światła.

Styl klasyczny polega zaś na wykorzystaniu mebli w ciepłym odcieniu mahoniu, wiśni i czereśni, najczęściej z zielonymi dodatkami do domu.

Poza tym wybierając kolory mebli i dodatków do domu kierujmy się oczywiście tym co lubimy nosić, jednak ostrożnie. Nawet najbardziej odważne zestawy kolorów na ubraniach nosimy przez chwilę, często je zmieniając. Kolory mebli zostają z nami zazwyczaj na dłużej. Dlatego bezpieczniej jest wybierać neutralne, bezpieczne kolory mebli, a poszaleć przy kolorystyce dodatków do domu.

Aranżacja wnętrz: jak łączyć kolory mebli i dodatków?

Łącząc kolory mebli i dodatków do domu odpowiedzmy sobie na pytanie - jakie ma być nasze nowe mieszkanie? Czy neutralne, spokojne i wyciszające? Czy może wesołe i energetyczne lub mroczne i tajemnicze? Tak jak aranżacja wnętrz mieszkania w kolorach neutralnych jest zawsze bezpieczna, tak decydując na dwa inne połączenia zastanówmy się jakie mamy doświadczenia z dobieraniem kolorystyki mieszkań i na jak długo planujemy aranżację? Im mniejsze doświadczenie i dłużej planujemy mieszkać w nowym mieszkaniu, tym kolorystyka powinna być bardziej neutralna i stonowana.

Jeśli zależy nam na tym, by nowe mieszkanie było ostoją spokoju łączmy ze sobą odcienie koloru szarego, beżowego, bieli i czarnego. W salonie do palety barw neutralnych możemy dodać odrobinę koloru czerwonego, pomarańczowego, granatowego czy żółtego. Salon będzie przyjazny wszystkim domownikom i gościom, łatwo poddający się świątecznym i okazjonalnym metamorfozom kolorystycznym. Neutralna baza kolorystyczna w sypialni może zostać uzupełniona przyjaznymi, chłodnymi błękitami, sprzyjającymi wyciszeniu i odpoczynkowi. W pokoju nastolatka idealnie jako barwa dodatkowa sprawdzi się kolor żółty. Kolory neutralne również idealnie sprawdzają się w pokojach dzieci, aż szkoda że tak niewielu z nas wybiera tę kolorystykę. Kolory neutralne są bowiem idealnym tłem dla wszystkich zabawek i książeczek. Neutralne kolory ścian lub mebli możemy ożywić wszelkimi odcieniami różowego, miętowego, błękitnego czy żółtego. Kolory neutralne z dodatkami bądź kolor beżowy, to podstawa stylu skandynawskiego, nowoczesnego i minimalistycznego oraz coraz bardziej lubianej za harmonię nowoczesnej klasyki.

Styl klasyczny to ograniczona, stonowana paleta kolorystyczna. Nie znajdziemy tu ekstrawaganckich połączeń kolorystycznych. Do ciepłego w odcieniu drewna wiśni, czereśni, mahoniu czy dębu dobieramy dodatki w odcieniach zieleni: oliwkowym, szałwiowym miętowym lub pistacjowym. Kolory te podkreślają się wzajemnie tworząc wnętrza harmonijne i eleganckie. Kolory dodatków do domu w stylu klasycznym to wszelkie odcienie kolorów beżowego i brązowego, czasem błękitu i starego złota.

Aranżacja wnętrz mieszkań w stylu orientalnym to trudna sztuka łączenia mocnych i nasyconych kolorów. Tutaj łączymy ze sobą kolor czerwony, pomarańczowy i żółty, czyli kolory pokrewne. Nie boimy się także łączenia kolorów dopełniających: żółty i fiolet, niebieski i pomarańczowy – czyli kolorów leżących naprzeciwko siebie na kole kolorystycznym. Nie musimy się tutaj też specjalnie martwić o proporcje poszczególnych kolorów. Jeśli natomiast łączymy ze sobą kolory dopełniające się w stylu nowoczesnym lepiej przestrzegać proporcji 3:1 lub nawet 4:1 jednego koloru względem drugiego, na przykład żółtego i fioletowego. Takie energetyczne połączenia kolorystyczne, jak np. niebieski z czerwonym, sprawdzają się w pokojach dzieci. Wybór i łączenie kolorów jest naprawdę wspaniałą zabawą, ważne jednak by znać swoje upodobania. Czasem warto też zasięgnąć porady doświadczonego, projektanta wnętrz, który po wnikliwej rozmowie z nami będzie w stanie określić jakie kolory mebli i dodatków do domu powinniśmy wybierać.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE