Kolory w nowym mieszkaniu: meble, dodatki. Jak je razem zestawiać?

2015-07-28 13:07

Kolory mebli i dodatków do domu to ważna składowa aranżacji wnętrz. Kolory neutralne to spokój. Mieszanka kolorów nasyconych to energia i zabawa. W zależności od efektu jaki chcemy uzyskać w nowym mieszkaniu możemy łączyć kolory pokrewne lub dopełniające się.

Spis treści

  1. Aranżacja wnętrz: czy kolory mebli i dodatków mają znaczenie?
  2. Aranżacja wnętrz: jak łączyć kolory mebli i dodatków?

Kolory w mieszkaniu to sprawa równie istotna, co funkcjonalne rozplanowanie pomieszczeń. Kolory mebli i dodatków do domu determinują bowiem nastrój i charakter nowego mieszkania. Niektóre barwy mebli i dekoracji są charakterystyczne dla konkretnego stylu. Wybierając kolory mebli i dodatków do domu kierujmy się nie tylko naszymi upodobaniami, ale także tym czy nowe mieszkanie jest jasne – na którą stronę świata wychodzą okna, oraz czy kolory mają pobudzać do działania czy przeciwnie - być stonowane i relaksujące w odcieniach neutralnych? Razem z Agata Meble prezentujemy kolejny odcinek naszego kursu stylizacji.

Aranżacja wnętrz: czy kolory mebli i dodatków mają znaczenie?

Urządzanie nowego mieszkania to wielka przyjemność, ale i wyzwanie. Jak to zrobić w miarę szybko, ładnie i przy okazji nie wydać fortuny? Na szczęście to wszystko jest możliwe! Wybierając kolory mebli i dodatków do domu powinniśmy mieć już określony styl mieszkania.

Styl skandynawski lubi kolory, neutralne jasne, jasne drewno z naszej strefy klimatycznej, materiały naturalne z małymi dodatkami koloru czarnego, kobaltu i czerwieni.

Styl glamour to połysk, kolor biały, czarny, fuksja, srebro i złoto.

Styl nowoczesny to pełna dowolność przy zachowaniu prostoty formy. Możemy tu wybrać jasne drewno z naszej strefy klimatycznej: dąb, jesion, buk, klon. W stylu nowoczesnym idealnie sprawdzi się także drewno egzotyczne: chłodny orzech amerykański, ciepły czerwono – brązowy merbau czy bardzo ciemne wenge. Do tego wszelkie odcienie szarości.

Style orientalne natomiast, to bogactwo kolorów nasyconych, które jednak nie do końca sprawdzają się w naszej strefie klimatycznej ze względu na zupełnie inne widmo światła.

Styl klasyczny polega zaś na wykorzystaniu mebli w ciepłym odcieniu mahoniu, wiśni i czereśni, najczęściej z zielonymi dodatkami do domu.

Poza tym wybierając kolory mebli i dodatków do domu kierujmy się oczywiście tym co lubimy nosić, jednak ostrożnie. Nawet najbardziej odważne zestawy kolorów na ubraniach nosimy przez chwilę, często je zmieniając. Kolory mebli zostają z nami zazwyczaj na dłużej. Dlatego bezpieczniej jest wybierać neutralne, bezpieczne kolory mebli, a poszaleć przy kolorystyce dodatków do domu.

Aranżacja wnętrz: jak łączyć kolory mebli i dodatków?

Łącząc kolory mebli i dodatków do domu odpowiedzmy sobie na pytanie - jakie ma być nasze nowe mieszkanie? Czy neutralne, spokojne i wyciszające? Czy może wesołe i energetyczne lub mroczne i tajemnicze? Tak jak aranżacja wnętrz mieszkania w kolorach neutralnych jest zawsze bezpieczna, tak decydując na dwa inne połączenia zastanówmy się jakie mamy doświadczenia z dobieraniem kolorystyki mieszkań i na jak długo planujemy aranżację? Im mniejsze doświadczenie i dłużej planujemy mieszkać w nowym mieszkaniu, tym kolorystyka powinna być bardziej neutralna i stonowana.

Jeśli zależy nam na tym, by nowe mieszkanie było ostoją spokoju łączmy ze sobą odcienie koloru szarego, beżowego, bieli i czarnego. W salonie do palety barw neutralnych możemy dodać odrobinę koloru czerwonego, pomarańczowego, granatowego czy żółtego. Salon będzie przyjazny wszystkim domownikom i gościom, łatwo poddający się świątecznym i okazjonalnym metamorfozom kolorystycznym. Neutralna baza kolorystyczna w sypialni może zostać uzupełniona przyjaznymi, chłodnymi błękitami, sprzyjającymi wyciszeniu i odpoczynkowi. W pokoju nastolatka idealnie jako barwa dodatkowa sprawdzi się kolor żółty. Kolory neutralne również idealnie sprawdzają się w pokojach dzieci, aż szkoda że tak niewielu z nas wybiera tę kolorystykę. Kolory neutralne są bowiem idealnym tłem dla wszystkich zabawek i książeczek. Neutralne kolory ścian lub mebli możemy ożywić wszelkimi odcieniami różowego, miętowego, błękitnego czy żółtego. Kolory neutralne z dodatkami bądź kolor beżowy, to podstawa stylu skandynawskiego, nowoczesnego i minimalistycznego oraz coraz bardziej lubianej za harmonię nowoczesnej klasyki.

Styl klasyczny to ograniczona, stonowana paleta kolorystyczna. Nie znajdziemy tu ekstrawaganckich połączeń kolorystycznych. Do ciepłego w odcieniu drewna wiśni, czereśni, mahoniu czy dębu dobieramy dodatki w odcieniach zieleni: oliwkowym, szałwiowym miętowym lub pistacjowym. Kolory te podkreślają się wzajemnie tworząc wnętrza harmonijne i eleganckie. Kolory dodatków do domu w stylu klasycznym to wszelkie odcienie kolorów beżowego i brązowego, czasem błękitu i starego złota.

Aranżacja wnętrz mieszkań w stylu orientalnym to trudna sztuka łączenia mocnych i nasyconych kolorów. Tutaj łączymy ze sobą kolor czerwony, pomarańczowy i żółty, czyli kolory pokrewne. Nie boimy się także łączenia kolorów dopełniających: żółty i fiolet, niebieski i pomarańczowy – czyli kolorów leżących naprzeciwko siebie na kole kolorystycznym. Nie musimy się tutaj też specjalnie martwić o proporcje poszczególnych kolorów. Jeśli natomiast łączymy ze sobą kolory dopełniające się w stylu nowoczesnym lepiej przestrzegać proporcji 3:1 lub nawet 4:1 jednego koloru względem drugiego, na przykład żółtego i fioletowego. Takie energetyczne połączenia kolorystyczne, jak np. niebieski z czerwonym, sprawdzają się w pokojach dzieci. Wybór i łączenie kolorów jest naprawdę wspaniałą zabawą, ważne jednak by znać swoje upodobania. Czasem warto też zasięgnąć porady doświadczonego, projektanta wnętrz, który po wnikliwej rozmowie z nami będzie w stanie określić jakie kolory mebli i dodatków do domu powinniśmy wybierać.

Nasi Partnerzy polecają