Kolor beżowy ścian. Z czym łączyć beż? Modne odcienie beżu

2024-02-10 15:38

Beż we wnętrzach jest miły dla oka, naturalny, nie drażni i nie zwraca na siebie zbytnio uwagi. Kolor beżowy na ścianie, użyty w odpowiednich proporcjach, wprowadza do wnętrza harmonię i spokój. Sprawdź, jak prezentuje się kolor beżowy ścian i co zrobić, żeby aranżacja nie była monotonna.

Spis treści

 1. Jak wygląda kolor beżowy?
 2. Kolor beżowy we wnętrzach
 3. Małe mieszkanie w odcieniach beżu. Zdjęcia
 4. Kolor beżowy ścian
 5. Z czym łączyć kolor beżowy?
 6. Kolor beżowy ścian - najczęściej popełniane błędy
 7. Modne odcienie beżu we wnętrzu
 8. Nowoczesne mieszkanie w bieli i beżach. Przytulne wnętrza, pomysłowe rozwiązania

Beżowe ściany są neutralne i pastelowe. Kolor beżowy sam w sobie nie zaskakuje, ale w połączeniu z innymi barwami trudno się bez niego obejść. Beżowy kolor ścian wraz z białym, kremowym czy jasnoszarym odcieniem na ścianie stanowią doskonałe, bezpieczne tło dla mebli we wnętrzu.

Jak wygląda kolor beżowy?

Kolor beżowy powstaje z połączenia koloru brązowego i bieli. Ciepłe beże jako odcienie ziemi niosą ze sobą niebywały spokój i odprężenie. Dlatego kolor beżowy ścian sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, w salonie, sypialni, ale także w pokoju dziecięcym i łazience.

Kolor beżowy we wnętrzach

Czysty odcień koloru beżowego nie należy do bardzo jasnych barw, dlatego w tej postaci sprawdzi się na ścianach przede wszystkim we wnętrzach z białymi lub kremowymi meblami. W innych przypadkach należałoby wziąć pod uwagę wielkość wnętrza, ekspozycję okien, oświetlenie, kolory mebli oraz podłogi. Może się okazać, że należałoby dobrać rozbielony odcień koloru beżowego, bądź zestawić go z innym kolorem, aby uniknąć  monotonni.

Małe mieszkanie w odcieniach beżu. Zdjęcia

Kolor beżowy ścian

Zazwyczaj beżowe kolory ścian określamy jako jasne (rozbielone), ciemne, „czyste” (neutralne), ciepłe (z domieszką żółtego) oraz chłodne, z modną domieszką szarości. Warto byłoby dobierać kolory ścian według wzornika kolorów NCS, kupić kilka próbek, przetestować na ścianie w konkretnym wnętrzu (najlepiej na kilku fragmentach) i wybrać ulubiony.

Odcienie beżowego dobrze sprawdzają się użyte na ścianach, stanowiąc uniwersalną bazę do wyeksponowania innych elementów wystroju wnętrza (ich formę, kolor, fakturę, styl, charakter, treść). W szczególności tyczy się to mebli, dzieł sztuki czy fotografii. Beżowe kolory ścian z wdzięcznością towarzyszą barwom zarówno ciepłym, jak i zimnym, podkreślając miękko ich głębię wyrazu, ekspresję i moc.

Z czym łączyć kolor beżowy?

 • barwami ziemi (m.in. pastelowe odcienie zielonego, brązowego, pomarańczowego, szarego, żółtego),
 • intensywnymi kolorami (mocny fioletowy, czerwony, niebieski, amarantowy),
 • zawsze mile widziane z klasyką: bielą, szarością i czernią.

W zależności od wyboru dodatkowego jednego czy kilku kolorów, beżowy kolor ścian (w szczególności jego jasne odcienie) doda światła i lekkości wnętrzu. Charakter takiego wnętrza będzie się zmieniał wraz ze zmianą akcentów kolorystycznych.

Zastosowanie w aranżacji wnętrza beżowych dekoracji pozwoli uspokoić całą kompozycję oraz pomoże uzyskać równowagę w kolorach. Warto stosować stopniowanie odcieni kolorów, od jaśniejszego do ciemniejszego.

Kolor beżowy ścian - najczęściej popełniane błędy

Jednym z najczęściej popełnianych błędów w aranżacji wnętrz z użyciem koloru beżowego jest zestawienie go z podobnym odcieniem beżu na meblach i dodatkach. Kiedy wszystko jest w podobnej tonacji, może sprawiać wrażenie zlewania się ze sobą. Istnieje ryzyko optycznego spłaszczenia wnętrzna - nic nie zaskakuje i nie wyróżnia się.

Modne odcienie beżu we wnętrzu

Jednym z najmodniejszych odcieni koloru beżowego jest, niezmiennie od lat, taupe. To połączenie beżu i szarości, które pokochały miliony. Innym modnym odcieniem jest beż kaszmirowy, szczególnie popularny jako kolor zabudowy meblowej w kuchni. Odcień kaszmirowy to odcień delikatnego, jasnego beżu, inspirowany kolorem wełny z kóz kaszmirskich. Inne modne odcienie beżu to: nude, piaskowy czy latte.

Nowoczesne mieszkanie w bieli i beżach. Przytulne wnętrza, pomysłowe rozwiązania

Kolory ścian - beżowy