Kiedy w bloku można robić remont? W tych sytuacjach twój sąsiad ma prawo wezwać policję

2023-05-31 13:43

Niekiedy remont to siła wyższa. Żeby w ogóle mieszkać, po prostu trzeba go przeprowadzić i zakłócić spokój sąsiadom. Czasami można się z nim szybko uporać, gdy w grę wchodzą drobne prace renowacyjne czy malowanie. Gorzej jest, kiedy trzeba burzyć ściany, skuć płytki itp. W jakich godzinach można to robić?

Hałas w mieszkaniu
Autor: Getty Images/Srdjanns74

Jeśli planujesz remont, warto poinformować o tym sąsiadów. Jeśli wiedzą, że może być głośno, będą w stanie zaplanować swój dzień w ten sposób, by hałas był jak najmniej dla nich uciążliwy. 

Nie musisz chodzić od drzwi do drzwi, wystarczy, że na drzwiach klatki zawiesisz kartkę z informacją:

“Szanowni Państwo,

informujemy, że w mieszkaniu …. dniach …. będzie prowadzony remont. Prace będą się odbywały w godzinach …. . Za utrudnienia przepraszamy.

Z poważaniem,

XYZ”

Prace remontowe najlepiej przeprowadzać wtedy, kiedy większość osób wychodzi do pracy, czyli między godziną 8.00 a 17.00. W obecnych czasach jednak sporo ludzi wciąż pracuje zdalnie, więc hałas faktycznie może im przeszkadzać. Niezadowoleni będą też rodzice małych dzieci, gdy zakłócimy im drzemki. 

Chociaż sąsiedzi powinni zrozumieć sytuację, część z nich może i tak czuć się zirytowana przedłużającymi się i głośnymi pracami. Niektórzy z nich mogą nawet zagrozić wezwaniem policji albo straży miejskiej. Czy jest się czego obawiać? 

Burzenie ścian
Autor: Getty Images/Bogdanhoda

Przede wszystkim, jeśli mieszkasz w bloku, wczytaj się w regulamin swojej spółdzielni mieszkaniowej. Tam zazwyczaj rozpisane są godziny, w jakich można prowadzić głośne prace remontowe i kiedy obowiązuje cisza nocna. Doczytaj również, czy prace mogą być prowadzone w soboty, niedziele i święta!

Staraj się przeprowadzać remont właśnie w tym “okienku”. Jeśli narazisz się sąsiadom i złamiesz regulamin, mogą zgłosić ten fakt administratorowi budynku

Głośnego remontu nie prowadź też wieczorem. Jest to czas, kiedy większość ludzi chce odpocząć. W polskim prawie nie ma paragrafu określającego ramy czasowe ciszy nocnej, jednak Kodeks wykroczeń stanowi, że:

Art. 51. § 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Podsumowując, masz święte prawo do remontu, jednak musisz go przeprowadzać w czasie, który będzie jak najmniej uciążliwy dla twoich sąsiadów i zgodny z regulaminem spółdzielni. Co za tym idzie, prace najlepiej prowadzić rano do godzin popołudniowych.

Przeczytaj również:

Źródło: domiporta.pl

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE