Karton-gips: co to jest? Zastosowanie płyty g-k we wnętrzach

2020-02-17 13:57

Płyta kartonowo-gipsowa nazywana jest w skrócie płytą g-k, karton-gipsem, a potocznie również „regipsem” – od nazwy jednego z wiodących producentów, firmy Rigips. Jest wykorzystywana między innymi do stawiania ścianek działowych, wykonywania suchego tynku (jako okładzina ścienna), sufitów podwieszanych i zabudowy wnęk. Montaż płyt kartonowo-gipsowych wykonuje się za pomocą wkrętów lub kleju do przygotowanej wcześniej podkonstrukcji z profili aluminiowych, stalowych lub podłoża.

Karton-gips
Autor: Konrad Kalbarczyk Płyty z karton-gipsu mają wiele praktycznych zastosowań we wnętrzach

Spis treści

 1. Krótka historia płyty kartonowo-gipsowej
 2. Zabudowa karton-gips: sucha zabudowa
 3. Karton-gips i jego właściwości
 4. Wymiary i rodzaje płyt g-k
 5. Zastosowanie płyt kartonowo-gipsowych

Krótka historia płyty kartonowo-gipsowej

1894 rok stanowi kamień milowy w historii płyty kartonowo-gipsowej. To wówczas dwóch Amerykanów: Augustine Sackett (wynalazca i przedsiębiorca) oraz jego wspólnik Fred L. Kane opatentowało swój wynalazek i rozpoczęło produkcję pierwszych płyt g-k. Wcześniejsze pomysły na suchą zabudowę dotyczyły wyrobów, których rdzeń był wykonany ze smoły węglowej i obłożony słomianym papierem. Zastąpienie tych materiałów gipsem i szarym papierem stanowiło technologiczną innowację. Płyty produkowane dwadzieścia lat po opatentowaniu wynalazku przypominały już współczesne płyty kartonowo-gipsowe.

Zabudowa karton-gips: sucha zabudowa

Karton-gips stanowi rodzaj płyty stosowanej do tak zwanej suchej zabudowy. Jest ona technologią wykańczania wnętrz, za pomocą której uzyskujemy szybkie efekty i znaczne zmiany aranżacyjne. Termin „sucha zabudowa” podkreśla niewątpliwą zaletę technologii – brak czasu oczekiwania, przykładowo, na odparowanie wody zarobowej z zaprawy, która jest obecna w równie popularnej, alternatywnej dla suchej – technologii mokrej.

Karton-gips i jego właściwości

Połączenie dwóch łatwo dostępnych i tanich materiałów stanowi o sukcesie karton-gipsu. Nazwa płyty odzwierciedla jej budowę – rdzeń wykonany jest z gipsu, natomiast wierzchnie, obustronne warstwy ze specjalnego kartonu. Dzięki temu połączeniu płyta jest na tyle miękka, że bez problemu można wykonywać w niej nacięcia (np. nożykiem do tapet), otwory czy montować wkręty. Ponadto jest stosunkowo lekka, co ułatwia transport, a także na tyle twarda i wytrzymała, że nie powstają w niej pęknięcia oraz może stanowić element przegrody – na przykład ściany.

..  Przeszklenia we wnętrzu. Jaki rodzaj szkła sprawdzi się w mieszkaniu? >>>

Wymiary i rodzaje płyt g-k

W budownictwie i architekturze wnętrz najczęściej stosowane są płyty o wymiarach 120x200 cm oraz grubości 12,5 mm, choć w sprzedaży dostępne są również płyty o grubościach: 6,5, 9,5, 15, 18, 25 mm, szerokościach: 60, 62,5, 125 cm, oraz wysokościach: 250, 260, 300 cm. Wybór grubości płyty zależy od zastosowania. Przykładowo najcieńsze płyty 6,5 mm stosowane są przede wszystkim do tworzenia krzywoliniowych elementów ścian, zabudowy w formie łuków itp. Grubsze płyty charakteryzuje lepsza izolacja akustyczna.

Płyty kartonowo-gipsowe dzielimy na:

 • płyty zwykłe GKB (A) – najbardziej znane, o szerokim zastosowaniu (jako ścianki działowe, sufity podwieszane itp.);
 • płyty impregnowane GKBI (H2) – stosowane do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności – na przykład łazienek;
 • płyty ognioochronne GKF (DF) – cechuje je wyższa odporność ogniowa;
 • płyty impregnowane ognioochronne GKFI – łączą zalety dwóch wymienionych wcześniej płyt.

Zastosowanie płyt kartonowo-gipsowych

Płyty kartonowo-gipsowe mocuje się za pomocą specjalnych wkrętów do podkonstrukcji na przykład w formie rusztu wykonanego z profili aluminiowych lub stalowych. Profile wykonane z blachy montowane są bezpośrednio (do płaszczyzny ściany) lub pośrednio (na przykład za pomocą wieszaków do sufitów podwieszanych). Płyta kartonowo-gipsowa cieszy się dużą popularnością dzięki wielu zaletom oraz szerokiemu zastosowaniu. Płyta g-k stosowana jest jako materiał do wykonania:

 • sufitów podwieszanych (poziomych) oraz zabudowy poddaszy (skośnych połaci);
 • ścian działowych, przedścianek, okładzin ściennych – suchych tynków (płyty mocowane są do ściany za pomocą kleju gipsowego);
 • obudowy szachtów i pionów instalacyjnych;
 • zabudowy wnęk, półek, dekoracji, ciekawych elementów aranżacyjnych.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE