Karnisz apartamentowy, zabudowa karnisza, listwa maskująca karnisz. Jak wybierać?

2022-01-04 10:24

Dekoracje okienne to ważny element stylizacji każdego pomieszczenia. Wielu projektantów specjalizuje się wyłącznie w tej dziedzinie! Jeżeli więc zależy wam, aby zasłony i firany wyglądały jak najlepiej warto zastanowić się, które rozwiązanie będzie najlepsze: karnisz apartamentowy, zabudowa karnisza, a może listwa maskująca karnisz? W tym artykule znajdziecie wskazówki, co może sprawdzić się w waszych mieszkaniach i czym różnią się od siebie te rozwiązania.

karnisz
Autor: DEKORIA

Spis treści

  1. Jak ukryć karnisz? Zabudowa karnisza sufitowego
  2. Listwa maskująca karnisz – atrakcyjny wygląd i dużo możliwości
  3. Karnisz apartamentowy - wyjątkowy design
  4. Zobacz najpiękniejsze aranżacje polskich mieszkań:

Wszystkie trzy opcje to sprawdzone pomysły na sprytne ukrycie karnisza. Prosty sposób, by wnętrze stało się bardziej eleganckie, a zawsze modne zasłony cieszyły oko.

Jak ukryć karnisz? Zabudowa karnisza sufitowego

Maskowanie karnisza nie musi kosztować wiele pracy, a wiele zmienia w pomieszczeniu! Zabudowa będzie tu najbardziej zaawansowaną opcją, która wymaga odrobiny wprawy, za to daje naprawdę ciekawy efekt. I co najważniejsze: to rozwiązanie będzie bardzo spójne ze stylistyką całego wnętrza, bo stopi się ze ścianą.

Jak zabudować karnisz? Montaż karton-gipsu najlepiej uwzględnić od razu w trakcie remontu lub malowania mieszkania. Solidny materiał pozwoli stworzyć osłonę, która jest sztywna i wytrzymała. Będzie spełniać swoją funkcję przez długie lata.

Warto wiedzieć, że zabudowa karnisza z karton-gipsu może zostać przycięta na dowolny wymiar, może także przyjąć różne kształty. Dzięki temu łatwo dostosujemy ją do odległości pomiędzy sufitem a oknem. Płytę montuje się za pomocą specjalnych, aluminiowych profili, a całość należy zaszpachlować.

Po wyschnięciu, powierzchnię malujemy farbą ścienną. Aby zabudowa karnisza naprawdę zachwycała, warto poprosić o pomoc sprawdzonego fachowca. W końcu to rozwiązanie, które zostanie z nami na stałe.

Listwa maskująca karnisz – atrakcyjny wygląd i dużo możliwości

Jeżeli szukacie rozwiązania, które jest szybkie, a jednocześnie bardzo efektowne, listwy maskujące karnisz spełnią oczekiwania. Najczęściej wykonane są z PCV lub innego tworzywa sztucznego. Kształtem przypominają literę L. Dzięki swojej elastyczności świetnie dopasowują się do powierzchni, są również odporne na uszkodzenia mechaniczne. A więc montaż powinien być szybki i bezpieczny, zwłaszcza, że nie trzeba ich szpachlować! Wystarczy zwyczajny klej do sztukaterii. Nie potrzebujemy tu angażować fachowca, każdy poradzi sobie z tym zadaniem.

Listwa maskująca karnisz jest lekka i wodoodporna. Możecie pomalować ją na dowolny kolor, wpasowując konstrukcję w stylistykę pomieszczenia. I co bardzo ważne: wiele modeli ma specjalne miejsce do zamontowania taśmy LED. To łatwy i tani trik, by stworzyć imponującą stylizację! Barwę światła łatwo dobierzecie do lamp i kinkietów.

Jak widać, listwy maskujące karnisz to same zalety. Całkowicie przykryją różne rodzaje karniszy, na przykład ścienne, sufitowe (torowe), czy klasyczne. Połączycie je również z listwami sufitowymi, tworząc w ten sposób zamkniętą kompozycję.

Karnisz apartamentowy - wyjątkowy design

To rozwiązanie, które dopiero podbija serca Polaków, ale cieszy się coraz większą popularnością. Początkowo wykorzystywano je głównie w hotelach i luksusowych stylizacjach, dzisiaj każdy może zamontować je w dowolnym wnętrzu. To opcja, w której nie ukrywamy karnisza, ale wręcz przeciwnie - stanowi on ozdobę, która przykuwa uwagę.

Ogromną zaletą karniszy apartamentowych jest specjalny system mocowania, który uniemożliwia blokowanie się tkaniny. A wszystko za sprawą bezkolizyjnych wsporników, które mocujemy do sufitu. Łącząc je z prostokątną listwą, uzyskujemy jednolitą szynę. Tkanina zostanie tu zamocowana od wewnętrznej strony, a nie na drążku, dlatego nic nie będzie jej blokować. Warto wspomnieć, że mocowanie jest wyjątkowo trwałe i może udźwignąć nawet bardzo ciężkie zasłony lub wielopoziomowe aranżacje okienne.

Gdzie pasuje karnisz apartamentowy? W przestronnych wnętrzach i wysokich pomieszczeniach. Trudno o lepsze rozwiązanie dla dużych okien, a wiadomo, że to mocny trend w nowoczesnym budownictwie. Lepiej unikać ich we wnętrzach z obniżonym sufitem, bo będą za bardzo rzucać się w oczy i dominować.

Karnisze apartamentowe są wykonane zazwyczaj z aluminium i mają chromowane wykończenie - są więc bardzo designerskie i eleganckie. Dobrze komponują się z minimalistycznym stylem, gdzie królują naturalne materiały. Styl skandynawski bardzo polubi się z tym rozwiązaniem!

Zobacz najpiękniejsze aranżacje polskich mieszkań: