Jakie podłogi będą modne w tym roku? Król jest jeden

2023-03-09 13:33

Jakie podłogi będą modne w tym roku? Okazuje się, że wciąż będą popularne tradycyjne i klasyczne wzory, ale obok nich znalazły się nowe ciekawe rozwiązania, o których również warto wiedzieć, planują wymianę podłogi.

Podłoga w jodełkę
Autor: Materiały prasowe/Castorama

Jakie są rodzaje podłóg?

Drewno, płytki, a może jeszcze coś innego? Teraz wybór waha się nie tylko między wzorami, czy kolorami, ale przede wszystkim materiałami. Oto najważniejsze z nich:

  • panele laminowane – łatwo się je montuje, a poza tym są niezwykle trwałe. Oprócz tego najbardziej przypominają drewno, które nie jest tak bardzo wytrzymałe na uszkodzenia jak właśnie laminat.
  • panele winylowe – ten rodzaj podłóg z roku na rok staje się coraz popularniejszy i zyskuje szerokie grono zwolenników. Układa się je szybko, poza tym są niezwykle trwałe i naprawdę trudno je zniszczyć, a w dodatku występują w wielu wzorach i kolorach
  • płytki ceramiczne – ten materiał to dobry wybór zarówno do łazienki i kuchni, jak i salonu. Mnogość wzorów pozwala je dopasować do każdego stylu.
  • gresy – czyli płytki mrozoodporne, charakteryzują się niską nasiąkliwością wodną przy jednoczesnej wysokiej klasie ścieralności. Gres to dobry wybór nie tylko na balkony czy tarasy, ale też do łazienek.
  • deski drewniane – to klasyka i najbardziej naturalny materiał. Są dużo mniej odporne na zniszczenia niż panele, ale za to dają świetną izolację akustyczną i cieplną. To one będą królować w polskich wnętrzach!
Wnętrze z jasną podłogą
Autor: Materiały prasowe/ MOEBE

Jakie podłogi będą modne w 2023 r.?

1. Zrobione z jasnego drewna

Król jest jeden! Jasne drewno już od lat rządzi w naszych wnętrzach. Ta klasyka sama w sobie to doskonała baza, która doda każdemu pomieszczeniu ciepła i przytulności, pozwalając na jego aranżację w dowolnym stylu: od minimalistycznego, przez skandynawski po najbardziej nowoczesny. Poza tym jasne kolory optycznie powiększają wnętrze. 

Podłoga z jasnego drewna w łazience
Autor: Materiały prasowe/bmstores.co.uk

Obecnie drewniane podłogi wykonuje się z drewna brzozowego, świerkowego, bukowego czy modrzewiowego, najpopularniejsze są jednak podłogi dębowe

2. Nawiązujące do natury

Jeśli podłoga, to nie idealna, ale z widocznymi przetarciami, słojami, sękami czy spękaniami. W 2023 r. nie “pudrujemy” natury, ale ją eksponujemy. Stawiamy na surowe, wręcz ascetyczne drewno, które podkreślamy za pomocą tekstyliów, mebli czy roślin.

Naturalna drewniana podłoga
Autor: Materiały prasowe/John Lewis

3. Eleganckie podłogi i w stylu glamour

Glamour nigdy nie wyszedł z mody, ale przy mnogości innych popularnych stylów nie wybijał się na czołówkę. Teraz zaczyna wieść prym, jednak w bardziej stonowanej i eleganckiej wersji. Błysk i przepych zastąpi szyk oraz kolorystyczny balans.

Podłoga w tylu glamour
Autor: Materiały prasowe/Castorama

Tu idealna może się okazać z kolei ciemna podłoga, która będzie fundamentem i bazą całego pomieszczenia. 

4. Jodełka klasyczna oraz francuska

Podłoga w jodełkę nie odchodzi do lamusa i pozostanie z nami na dłużej. Nieważne, czy zostanie ułożony z niewielkich desek, czy tych o większym formacie. Dzięki niemu uzyskasz efekt eleganckiego i wyrafinowanego wnętrza. Obecnie deski są dostępne na rynku w wielu różnych rozmiarach i kolorach, więc każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Podłoga w jodełkę francuską
Autor: Materiały prasowe/Castorama

Przeczytaj również:

Źródło: materiały prasowe/Castorama