Jak zapobiegać zalaniu domu i mieszkania? Ochrona przed zalaniem – porady

2019-03-06 18:39

Zalanie domu to sytuacja losowa, którą ciężko przewidzieć. Można się jednak choć częściowo przed nią zabezpieczyć, montując w domu systemy chroniące przed zalaniem. Jakie to systemy i co warto o nich wiedzieć?

Jak zapobiegać zalaniu domu i mieszkania?
Autor: mat. prasowe Grohe Czujnik poziomu wody, jak np. Grohe Sense, błyskawicznie powiadomi nas o sytuacji alarmowej

Spis treści

 1. Jakie mogą być przyczyny zalania domu?
 2. Jak ochronić dom i mieszkanie przed zalaniem?
 3. Jakie systemy chroniące przed zalaniem warto zamontować w domu?
 4. Do czego służy czujnik zalania wodą?
 5. Czujnik poziomu wody - zastosowanie
 6. Do czego służy czujnik z systemem alarmowym?
 7. O czym warto pamiętać?

Zalanie domu to bardzo stresujące wydarzenie, które kosztuje nas masę nerwów – i pieniędzy. Po zalaniu dom czy mieszkanie wymagają generalnego remontu. Dlatego warto zrobić wszystko, by zapobiec tej sytuacji na tyle, na ile jesteśmy w stanie.

Jakie mogą być przyczyny zalania domu?

Zalanie domu i mieszkania może mieć różne powody:

 • sytuacja losowa – zalanie spowodowane jest czynnikami atmosferycznymi, gwałtownymi opadami, wystąpieniem wód gruntowych;
 • pęknięcie rury spowodowane korozją, awarią, niewłaściwym montażem;
 • uszkodzenie odpływu w toalecie;
 • awaria pralki lub zmywarki;
 • awaria instalacji grzewczej, np. kaloryferów;
 • awaria ogrzewania podłogowego.

..  Ubezpieczenie domu: co warto wiedzieć? >>>

Jak ochronić dom i mieszkanie przed zalaniem?

Aby choć częściowo zabezpieczyć się przed niechcianym zalaniem, warto regularnie dokonywać przeglądów urządzeń czy instalacji. Przy cyklicznych przeglądach będziemy w stanie szybko zauważyć, że jakikolwiek element wymaga wymiany, i w ten sposób zapobiec awarii.

Warto również przy każdej dłuższej nieobecności (np. wyjeździe na wakacje) zakręcać w domu główny zawór. To dobra praktyka, która pozwoli nam spokojnie cieszyć się urlopem bez strachu, że po powrocie do domu czeka nas niemiła niespodzianka.

Jakie systemy chroniące przed zalaniem warto zamontować w domu?

O możliwości zalania mieszkania najlepiej myśleć już na etapie wykańczania domu. Nie warto samodzielnie podłączać jakichkolwiek sprzętów, jeśli nie jesteśmy fachowcami w tej dziedzinie. Lepiej wynająć do tego profesjonalistę, dzięki czemu zabezpieczymy się przed niechcianą awarią.

Kupując pralkę czy zmywarkę, rozważmy modele wyposażone w elektrozawory. Są one w stanie odciąć dopływ wody np. w przypadku pęknięcia wężyka.

..  Montaż zmywarki – jak to zrobić? >>>

Do czego służy czujnik zalania wodą?

Na rynku dostępne są urządzenia, które są w stanie ustrzec nas przed zalaniem. Chodzi m.in. o czujniki zalania wodą, które reagują na gwałtowne skoki i spadki temperatur. Są one tak zaawansowane, że po wykryciu zagrożenia mogą natychmiast odciąć dopływ wody i wyłączyć urządzenie, w którym doszło do awarii, np. pralkę. Wysyłają również powiadomienie do właściciela domu na smartfon lub tablet.

Czujnik poziomu wody - zastosowanie

Czujnik poziomu wody to jeszcze inne urządzenie, które możemy zamontować w dowolnym miejscu w domu. Najlepiej jest to zrobić wszędzie tam, gdzie grozi nam zalanie, czyli w kuchni, łazience, pralni (jeśli ją posiadamy).

Czujnik poziomu wody reaguje wtedy, gdy na podłodze utworzy się kałuża wyższa niż 1 mm wysokości. Zamyka wtedy zawór i odcina dopływ wody.

..  Odszkodowanie z ubezpieczenia domu, mieszkania: co jest ważne? >>>

Do czego służy czujnik z systemem alarmowym?

Czujnik z systemem alarmowym włącza alarm w mieszkaniu, jeśli dojdzie do zalania. Może również zareagować na tę sytuację i wezwać pogotowie hydrauliczne. To bardzo wygodne, zwłaszcza gdy wszystko się zadzieje w czasie nieobecności właścicieli.

O czym warto pamiętać?

Nie wszystkim sytuacjom da się zapobiec, a często nie mamy wpływu na to, czy nasze mieszkanie zostanie zalane. Możemy jednak się zabezpieczyć, montując w domu czujniki poziomu wody, czujniki zalania wodą czy czujniki z systemem alarmowym.

Pamiętajmy również o regularnym wykonywaniu przeglądów instalacji i wymienianiu zużytych części w sprzętach, z których korzystamy codziennie (pralkach czy zmywarkach). Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko zalania domu i mieszkania.

Ubezpieczenie mieszkania – większy komfort życia – warsztat online LINK4 | Konferencja Najważniejsze w domu – kuchnia i łazienka