Jak zabezpieczyć mieszkanie przed zalaniem? Te systemy warto zamontować!

2024-09-17 13:26

Zalania domu nie da się przewidzieć! Na szczęście istnieją systemy ochrony, które pomogą zminimalizować ryzyko i ochronić cię przed przykrymi konsekwencjami awarii wodnych. Dowiedz się, jak zabezpieczyć dom i mieszkanie przed zalaniem. Sprawdź również, jakie rozwiązania warto rozważyć, by błyskawicznie zareagować.

Zalane mieszkanie
Autor: Getty Images/undefined undefined

Spis treści

  1. Przyczyny zalania mieszkania
  2. Jak zabezpieczyć dom i mieszkanie przed zalaniem?
  3. Systemy chroniące przed zalaniem. Te warto zamontować!
  4. Jak działa czujnik zalania wodą?
  5. Jak działa czujnik poziomu wody?
  6. Co to jest czujka alarmowa? Gdzie można ją stosować?

Zalanie domu to bardzo stresujące wydarzenie, które kosztuje nas masę nerwów – i pieniędzy. Po zalaniu dom czy mieszkanie wymagają generalnego remontu. Dlatego warto zrobić wszystko, by zapobiec tej sytuacji na tyle, na ile jesteśmy w stanie.

Przyczyny zalania mieszkania

Zalanie domu i mieszkania może mieć różne powody:

  • sytuacja losowa – zalanie spowodowane jest czynnikami atmosferycznymi, gwałtownymi opadami, wystąpieniem wód gruntowych
  • pęknięcie rury spowodowane korozją, awarią, niewłaściwym montażem
  • uszkodzenie odpływu w toalecie
  • awaria pralki lub zmywarki
  • awaria instalacji grzewczej, np. kaloryferów
  • awaria ogrzewania podłogowego

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:  Ubezpieczenie domu: co warto wiedzieć? >>>

Jak zabezpieczyć dom i mieszkanie przed zalaniem?

Aby choć częściowo zabezpieczyć się przed niechcianym zalaniem, warto regularnie dokonywać przeglądów urządzeń czy instalacji. Przy cyklicznych przeglądach będziemy w stanie szybko zauważyć, że jakikolwiek element wymaga wymiany, i w ten sposób zapobiec awarii.

Warto również przy każdej dłuższej nieobecności (np. wyjeździe na wakacje) zakręcać w domu główny zawór. To dobra praktyka, która pozwoli nam spokojnie cieszyć się urlopem bez strachu, że po powrocie do domu czeka nas niemiła niespodzianka

Systemy chroniące przed zalaniem. Te warto zamontować!

O możliwości zalania mieszkania najlepiej myśleć już na etapie wykańczania domu. Nie warto samodzielnie podłączać jakichkolwiek sprzętów, jeśli nie jesteśmy fachowcami w tej dziedzinie. Lepiej wynająć do tego profesjonalistę, dzięki czemu zabezpieczymy się przed niechcianą awarią.

Kupując pralkę czy zmywarkę, rozważmy modele wyposażone w elektrozawory. Są one w stanie odciąć dopływ wody np. w przypadku pęknięcia wężyka.

Jak działa czujnik zalania wodą?

Na rynku dostępne są urządzenia, które są w stanie ustrzec nas przed zalaniem. Chodzi m.in. o czujniki zalania wodą, które reagują na gwałtowne skoki i spadki temperatur.

Są one tak zaawansowane, że po wykryciu zagrożenia mogą natychmiast odciąć dopływ wody i wyłączyć urządzenie, w którym doszło do awarii, np. pralkę. Wysyłają również powiadomienie do właściciela domu na smartfon lub tablet.

Jak działa czujnik poziomu wody?

Czujnik poziomu wody to jeszcze inne urządzenie, które możemy zamontować w dowolnym miejscu w domu. Najlepiej jest to zrobić wszędzie tam, gdzie grozi nam zalanie, czyli w kuchni, łazience, pralni (jeśli ją posiadamy).

Czujnik poziomu wody reaguje wtedy, gdy na podłodze utworzy się kałuża wyższa niż 1 mm wysokości. Zamyka wtedy zawór i odcina dopływ wody.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Odszkodowanie z ubezpieczenia domu, mieszkania: co jest ważne? >>>

Co to jest czujka alarmowa? Gdzie można ją stosować?

Czujnik z systemem alarmowym włącza alarm w mieszkaniu, jeśli dojdzie do zalania. Może również zareagować na tę sytuację i wezwać pogotowie hydrauliczne. To bardzo wygodne, zwłaszcza gdy wszystko się zadzieje w czasie nieobecności właścicieli.

Murator Google News
Autor:
Ubezpieczenie mieszkania – większy komfort życia – warsztat online LINK4 | Konferencja Najważniejsze w domu – kuchnia i łazienka

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Sąsiad zalał nasze mieszkanie! Zalałem sąsiada! Co robić, gdy masz zalane mieszkanie?