Jak wybrać drzwi przesuwne? Do małych wnętrz nie istnieje lepsze rozwiązanie!

2024-03-18 9:30

Jeśli zależy ci na tym, by przestrzeń w twoim domu lub mieszkaniu była zagospodarowana, jak najlepiej się da i chcesz zaoszczędzić nieco miejsca, postaw na drzwi przesuwne. Są idealne do kawalerek i wnętrz, gdzie każda ściana się liczy! Dowiedz się, jak wybrać drzwi przesuwne!

Drzwi przesuwne
Autor: Getty Images/Scovad

Spis treści

  1. Kiedy warto kupić drzwi przesuwne?
  2. Drzwi przesuwne: rodzaje i różnice

Kiedy warto kupić drzwi przesuwne?

Zazwyczaj drzwi przesuwne wybieramy do małych i ciasnych pomieszczeń, gdzie nie ma miejsca na skrzydła otwierane klasycznie albo we wnętrzach wielofunkcyjnych, kiedy chcemy czasowo oddzielić przestrzeń.

Zastosowanie przesuwnych drzwi pozwala na wygospodarowanie dodatkowego miejsca, optycznie powiększając wnętrze. To doskonałe rozwiązanie dla osób, którym zależy na funkcjonalności połączonej z nowoczesnym wzornictwem.

Szeroka paleta kolorów pozwoli dopasować drzwi do każdego wnętrza. Drzwi mogą być przesuwane na ścianę lub chowane w ścianie. Można je zamontować w i na ścianach kartonowo-gipsowych lub murowanych. W tym obszarze nie ma zbyt wielu wymagań oraz wymogów, którym musimy sprostać. Planując drzwi przesuwne do zabudowy w ścianie murowanej, dobrze jest zgłosić to na etapie budowy.

Drzwi przesuwne: rodzaje i różnice

Na rynku znajdziemy dwa systemy drzwi przesuwnych: naścienny oraz przeznaczony do zabudowy w ścianie. Drzwi przesuwne naścienne zajmują zdecydowanie mniej miejsca niż drzwi na tradycyjnych zawiasach, jednak musimy pamiętać o pozostawieniu pustej ściany, tu gdzie będą przesuwane.

Nie powinno tam być punktów elektrycznych ani obrazów lub półek. System przesuwny do zabudowy pozostawia znacznie więcej możliwości aranżacyjnych, jednak tracimy kilka centymetrów z powierzchni wnętrza. Jest więc kilka istotnych kwestii, które powinniśmy przemyśleć, wybierając drzwi przesuwne do małego mieszkania.

Polskie marzenia o francuskim domu
Autor: Projekt wnętrza: Malwina Morelewska, fot.: Yassen Hristov, stylizacja: Malwina Morelewska

W systemie naściennym skrzydło po otwarciu nadal jest widoczne, podobnie jak prowadnica skryta za maskownicą lub widoczna pod sufitem. W systemie przesuwnym naściennym możemy montować drzwi jednoskrzydłowe i drzwi dwuskrzydłowe.

W systemie przesuwnym do zabudowy w ścianie z kolei wszystkie elementy techniczne są niewidoczne. W grubości przegrody chowa się także skrzydło (lub oba skrzydła) drzwi, oczywiście poza wąskim pionowym pasem skrzydła z klamką. 

PRZECZYTAJ TEŻ:  Nowoczesne drzwi wewnętrzne. Te modele są najmodniejsze

Quiz. Jak się mieszkało w czasach PRL-u?

Pytanie 1 z 11
Co w latach 80. przeważnie zdobiło ściany polskich przedpokoi?